1 Editat de eliana (2011-05-16 13:07)

Subiect: Neon bolnav

Am in acvariu un card de neoni, si dintre ei unul pare bolnav.


Miscarile lui sunt spasmodice, "sare" prin apa cand intr-o parte, cand in alta, si nu se mai deplaseaza fluid, lin ca ceilalti fratiori.

Sta mai mult pe la suprafata apei.

Are o mica umflatura pe abdomen. A mancat ieri, ca si ceilalti.

Nu imi dau seama 100% dar cred ca are un defect genetic, pentru ca coloana lui vertebrala nu e complet dreapta. E mai mic decat ceilalti, desi e cumparat deodata cu ei.

Nu am poze, inca. Daca e nevoie pun.


E izolat intr-un alt recipient steril, cu incalzitor si piatra de aer, si niste verde de malachit. E tot ce am reusit aseara sa fac pentru el.


LE. Am uitat sa mentionez, ca desi sta mult pe sus, din cand in cand "cade" pe fundul apei si inoata acolo o vreme.

Re: Neon bolnav

Tu ai lasat vanzatorul sa iti puna ciurucurile lui cu malformatii congenitale!? Eu am luat un peste si l-am aruncat la gunoi in fata vanzatorului si i-am spus sa puna altul ca ala nu e un peste care se poate vinde!
Parerea mea ca nu merita efortul si nici banii sa il salvezi! Mergi cu el si spunei la individ data viitoare sa evite sa iti puna asa ceva in punga si arunca-l undeva sa il vada! Asa vei evita probabil pe viitor sa mai ai probleme! Experienta proprie!

Re: Neon bolnav

mirceajifcu A scris:

Eu am luat un peste si l-am aruncat la gunoi in fata vanzatorului si i-am spus sa puna altul ca ala nu e un peste care se poate vinde!

   Chiar daca suna crud, rau, sau mai stiu eu cum, dar sa stii ca are mare dreptate Mircea in ceea ce spune, mai ales ca poate ajuti si pestele in felul asta sa nu se mai chinuie wink