Subiect: Rog ajutor alge in acvariu

Astazi din pacate am vazut pe frunzele plantelor o alga "paroasa" verde niste perisori scurti.
Si pe pietris o alga la fel paroasa cu niste perisori scurti ca niste sfere de culoare gri transparent.
Lumina sa fie cauza? De la inceput au mers 3 neoane de 36w cate 10 ore pe zi.
Am redus lumina la 3 ore , apoi 3 pauza si iar 3 ore lumina. Sa vedem daca e o rezolvare.(acvariu este in perioada de ciclare aproximativ o sapatama a trecut de la start.)
Poate cine s-a mai confruntat cu o astfel de alga ma poate ajuta.

Re: Rog ajutor alge in acvariu

Eu folosesc Algumin de la Tetra.Si pentru ca e vara, ma gandesc sa tii lumina oprita cateva zile.Oricum, in casa nu este intuneric bezna.

3 Editat de Ancistrus (2011-05-18 19:59)

Re: Rog ajutor alge in acvariu

eu2005mircea A scris:

Si pentru ca e vara, ma gandesc sa tii lumina oprita cateva zile.

   Si daca te intreaba cineva ce-ti mai fac pestii, poti raspunde: "am o mare banuiala... (dar nu sunt foarte sigur) ca sunt aproximativ tot acolo unde erau acum 3 zile, si cred ca inoata... sper... ce frumos zburdau ei prin acvariu... hmm" lol

Re: Rog ajutor alge in acvariu

Alga pe care o ai tu este una destul de pacatoasa...!
Varianta cea mai sigura sa o elimini este cea mecanica. Ori indepartezi prin razuire (mai greu) alga de pe locurile unde s-a depus, ori elimini frunzele si  speli decorul.

Algele apar din mai multe cauze. Fie ai o lumina propice dezvoltarii lor, fie datorita compozitiei substratului, fie din cauza excesului de nutrienti, etc
Trebuie sa verifici fiecare aspect separat.

Intreruperea luminii pentru o perioada de timp nu reprezinta o solutie. Cand lumina revine, revin si algele, de multe ori mai ,,hotarate,,. Iar alga aceea trebuie sa stea mult la intuneric ca sa vezi o eventuala involutie.
Algele sunt in competitie cu plantele. Dar spre deosebire de plante se dezvolta in conditii (teoretic) mai putin propice.

Ideal ar fi sa stimulezi cresterea plantelor si sa incepi prin a elimina mecanic algele. As baga CO2 in acvariu. Te ajuta.

Nu-i asa @ancistrus, tata?!

Re: Rog ajutor alge in acvariu

ciprian01 A scris:

Nu-i asa @ancistrus, tata?!

   Asa este fiule!

Re: Rog ajutor alge in acvariu

:apl
Asa boieri mari.....nu vrem violenta.:)

7 Editat de ciprian01 (2011-05-18 23:07)

Re: Rog ajutor alge in acvariu

Cristi, daca si @ancistrus a spus acelasi lucru, fa asa! smile

eu2005mircea A scris:

:apl
Asa boieri mari.....nu vrem violenta.:)

Pai de unde violenta?! Ai vazut tu d-asta? smile Mai ales ca @ancistrus a zis ca da o bere in week!

Re: Rog ajutor alge in acvariu

ciprian01 A scris:

@ancistrus a zis ca da o bere in week!

   Cu cea mai mare placere :noroc

9

Re: Rog ajutor alge in acvariu

:apl eu dau 3 beri cate una pentru baieti si una pentru mine  :noroc

Diplomatie este sa te gandesti de 2 ori inainte de a nu spune nimic

10

Re: Rog ajutor alge in acvariu

smile
Ramane asa!
Dar platesc si eu! Macar paharul cu lapte! smile

Re: Rog ajutor alge in acvariu

veniti la intalnirea de pe 29 da-ti fiecare cate un rand de bere si nu mai poluati topicul baiatului smile))  :noroc  :noroc
Si ontopic ciprian e vorba de staghorn la el? sau nu am inteles eu bine?
nu exista si o metoda biologica....PARCA SAE?(parca scris cu litere mari reprezina nehotararea mea asupra raspunsului si nu nesimtire tongue)

12

Re: Rog ajutor alge in acvariu

Nu stim de ce este vorba exact decat ca sunt alge sub forma unor fire de par...! Nu avem poze, dar cam astea ar fi.!

Eu nu am intalnit pana acum vreo metoda eficienta de eradicare (sae sau altceva) cu exceptia unui echilibru stabil al sistemului.
Sunt prea mari pt sae sau ancistrusi,iar pomaceea nu le consuma. Poate alti consumatori mai ,,feroce,, dar eu nu am gasit.
Asta in conditiile in care nu vrei sa pui in pericol sistemul! Daca vrei sa te risti, apa oxigenata! Dar trateaza efectul, nu cauza...

Bere bem si in week, ca prin ,,Ozana,, sunt cateva carciumi! smile

13

Re: Rog ajutor alge in acvariu

Mersi mult pentru raspunsuri si ajutor.
Voi incerca sa o indepartez manual si am sa introduc si CO2, dar dat fiind faptul ca acvariu este in perioada de ciclare am citit ca nu este recomandata aditia de CO2, dar daca voi ziceti smile am incredere in experienta voastra .
Am sa ma apuc de treaba.
Mersi