Subiect: Intrebare intrebatoare

Care ar putea fi problema cu plantele mele, cabomba si hygrophila difformis ca le-am adus de la shop verzi si frumoase si au inceput sa se faca maro si ... nefrumoase  lol .
Detaliile problemei ar fi:
Apa: KH / GH 5, Ph 6.5, NO2 - 0 , NO3 undeva la 25-50 mg,
Fertilizanti: CO2 presurizat, substrat jbl florapol iar in apa feropol si feropol 24.
Lumina: Doua tuburi t5 de 54w, doua t8 de 30 w, sylvania, osram.
Inaltimea acvariului: 60 cm, din care se scade substratul cativa cm.

Re: Intrebare intrebatoare

Explicatia individului de la shop, care zice el ca face acvaristica de 20 si de ani, este ca aceste plante nu sunt crescute subacvatic, ci intr-un fel de sera cu umiditate foarte mare  hmm si, odata introduse in mediul acvatic, trebuie sa isi schimbe frunzele... Astept comentarii si pe tema asta daca exista...

3 Editat de pelly67 (2011-05-20 17:45)

Re: Intrebare intrebatoare

Are drepatate tipul de la magazin....este acelasi procedeu ca la bani, cand nemtii au trecut de la marci la euro! lol Mai Mirciulica, tot mai pui urechea la toti "depanatorii" din petshop-uri? Fugi cu ele inapoi si spune-i sa le schimbe cu din alea care nu isi schimba frunzele. tongue
PS. cabomba si hygrophila difformis cresc si in paharul de cola daca le pui!

Re: Intrebare intrebatoare

De aia am redat in alt post smile) ideea tipului, care se lauda a fi mare acvarist, nu doar vanzator. Inapoi nu se pune problema sa le duc, ca am eu alte intelegeri cu el (nu e Germania asa de sfanta precum ni se prezinta noua), dar ideea e: ce pot face sa nu isi mai schimbe frunzele si sa nu mai fie asa maro  lol ...
Ma gandesc ca e o lipsa la mine in acvariu, ca daca erau plantele de vina, aratau la fel si in shop.

5 Editat de pelly67 (2011-05-20 18:15)

Re: Intrebare intrebatoare

Valorile din acvariul tau sunt bune spre excelente! Ai rabdare cu plantele, au o perioada de adaptare, apoi incep sa isi revina. :sok

Re: Intrebare intrebatoare

Aia e, ca io n-am rabdare smile)