Subiect: sfaturi acvariu, plante

Mai sus am Jbl Aquabasis Plus, nisip 2-3 mm
Tocmai am plantat si eu cum m-am priceput acvariul si am niste intrebari.
In poza este niste Echinodorus pe care cred ca l-am plantat bine
Dar mai este si niste Staurogyne Repens de care nu sunt foarte sigur(este planta mai micuta din primele 2 poze). Oare trebuie la ea sa mai tai tulpinile? ca sa poata creste mai orizontal?


Apoi am niste Ferropol si Ferropol 24.
La ferropol scrie la instructiuni sa nu adaug pana nu se fac vreo 3 4 saptamani de la plantare. La ferropol 24 nu zice nimic....Sa incep sa il adaug?



Mai am si niste nelamuriri despre..ciclarea fara pesti a acvariului.
Puteti cumva sa-mi spuneti cum pot face asta?


Mersi mult, orice alta observatie/idee e binevenita...(e prima data cand fac asta, deci e posibil sa fi cam gresit..Si plantatul mi-a dat batai de cap...se si poate vedea ca nisipul ala nu mai e deloc uniform...)


Inca ceva...multe plante aveau niste radacini ... foarte umede, parca distruse, maro...oare trebuia sa le tai?(pe langa ele erau si cateva radacini care pareau bune..albe..ok)

Re: sfaturi acvariu, plante

doomslayer A scris:

Mai am si niste nelamuriri despre..ciclarea fara pesti a acvariului.
Puteti cumva sa-mi spuneti cum pot face asta?

   Cu melci.

doomslayer A scris:

Mai sus am Jbl Aquabasis Plus, nisip 2-3 mm

   Nisipul de ce are culoarea aia? Este cumva si el de firma?

Re: sfaturi acvariu, plante

Da...dekoline brown

4 Editat de Ancistrus (2011-05-21 12:35)

Re: sfaturi acvariu, plante

doomslayer A scris:

Da...dekoline brown

   Banuiesc ca Aquatic Nature Dekoline? Daca nu vrei nu-mi spune, pastreaza secretul, asa comunicam mai bine... eu te trag de limba... tu-mi raspunzi pe jumatate... eu incerc sa ghicesc... adevarat puzzle de comunicare lol

Re: sfaturi acvariu, plante

Dar mai este si niste Staurogyne Repens de care nu sunt foarte sigur(este planta mai micuta din primele 2 poze). Oare trebuie la ea sa mai tai tulpinile? ca sa poata creste mai orizontal?

Sper sa te lamureasca link-ul de mai jos  wink :
http://www.despre.nevertebrate.ro/acvar … yne-repens

6 Editat de doomslayer (2011-05-21 15:27)

Re: sfaturi acvariu, plante

Ancistrus A scris:
doomslayer A scris:

Da...dekoline brown

   Banuiesc ca Aquatic Nature Dekoline? Daca nu vrei nu-mi spune, pastreaza secretul, asa comunicam mai bine... eu te trag de limba... tu-mi raspunzi pe jumatate... eu incerc sa ghicesc... adevarat puzzle de comunicare lol

Eu te felicit ca ai ghicit; dar nu credeam sa mai existe alt Dekoline brown
oricum, are vreo importanta?

Acolo scrie

La plantarea în acvariu, vlăstarii verticali mai lungi trebuiesc tăiaţi, iar tulpinile rezultate trebuiesc impărţite în 2-4 tufe mai mici, care se plantează în grupuri mici. Frunzele emerse mor într-un final. Procedând astfel, se va menţine forma joasă si compactă de creştere. În acvariu, Staurogyne repens dezvolta noi vlăstari care se întind orizontal şi formează un covor frumos

Nu prea ma lamureste link-ul intrucat sunt putin cam paralel.

Nu-mi dau seama daca plantele mele sunt suficient de verticale incat sa trebuiasca taiate....
Dar banuiesc ca da..
Atunci ar trebui sa tai acele Staurogyne cam pana la nivelul solului sau cum?
Sau le rup la nivelul unui nod? Adica la unele plante tai aproape toata tulpina cu tot cu frunze?
Nu inteleg nici ce vrea sa zica cu impartitul in 2 4 tufe...

As avea nevoie de niste instructiuni mai ca pentru idioti asa...

Re: sfaturi acvariu, plante

Nu prea ma lamureste link-ul intrucat sunt putin cam paralel.

Nu-mi dau seama daca plantele mele sunt suficient de verticale incat sa trebuiasca taiate....
Dar banuiesc ca da..
Atunci ar trebui sa tai acele Staurogyne cam pana la nivelul solului sau cum?
Sau le rup la nivelul unui nod? Adica la unele plante tai aproape toata tulpina cu tot cu frunze?
Nu inteleg nici ce vrea sa zica cu impartitul in 2 4 tufe...

As avea nevoie de niste instructiuni mai ca pentru idioti asa...

Nici eu nu am de mult planta, o  am de ~ 2 sapatamani dar pot sa-ti explic mai "mura in gura"  lol

- e bine sa tai plantutele pana la o dimensiune de aprox  3-5 cm si sa le plantezi cate 4-5 fire grupate sub forma unei tufe, le poti planta fie cu mana ce-i drept mai greu sau mai usor cu o penseta, cleste (dar sa ai grija sa nu strangi prea tare planta sa o rupi  wink )
- planta are si ea o perioada de acomodare, sa zicem 2 saptamani dupa care incet incet o sa-si formeze propriile siteme de radacini si se va ancora mai bine in substrat si va incepe sa de-a vlastari noi
- vlastari noi de ~ 3cm se pot indeparta prin taiere de planta mama si replantati,nu trebuie inlaturate frunzulitele de pe tulpina pentru ca frunzele emerse in substrat mor într-un final, incearca sa-i plantezi cat mai copact astfel sa creezi un covor frumos

Din cate am inteles planta creste in inaltime undeva pe la 10 cm daca este lasata, de aceea trebuie tunsa scurt, pentru ai stopa nevoia de a creste in inaltime(aici depinde si de gradul de lumina oferit, daca e lumina mai slaba atunci e va tinde sa se inalte, si nu va mai avea efectul atat de copact al frunzelor)

Sper ca te-am lamurit putin, desi ce scrie acolo este destul de clar!
Bafta!

P.S.nu-ti fa probleme, o sa inveti din mers daca o sa-ti dai interesul  wink

Re: sfaturi acvariu, plante

doomslayer A scris:

Eu te felicit ca ai ghicit; dar nu credeam sa mai existe alt Dekoline brown
oricum, are vreo importanta?

   Iti multumesc pentru felicitari. Te-am intrebat daca este Dekoline de la Aquatic Nature ca mi-a placut culoarea, deci pentru mine are importanta, nu intrebam aiurea. La cate firme noi au aparut acum nu ma mira daca era Dekoline de la Ocean Free, Boyu sau mai stiu ce firma aparuta pe ultima suta de metri.

Re: sfaturi acvariu, plante

Ancistrus A scris:

   Iti multumesc pentru felicitari. Te-am intrebat daca este Dekoline de la Aquatic Nature ca mi-a placut culoarea, deci pentru mine are importanta, nu intrebam aiurea. La cate firme noi au aparut acum nu ma mira daca era Dekoline de la Ocean Free, Boyu sau mai stiu ce firma aparuta pe ultima suta de metri.

Am inteles atunci. E posibil sa fie putin inselator. Am senzatia ca acel nisip arata mai bine in poza decat in realitate.


bogdivaio, mersi frumos pentru rabdare, dar inainte sa iau foarfeca mai continui putin cu intrebarile  :stupid
S-ar putea sa fie foarte idiot ce zic, dar... sa inteleg ca tulpina taiata se poate pune in nisip si va creste radacini? (adica partea pe care o tai din tulpina prea lunga o arunc sau o pun in nisip?) sau asta se aplica doar la vlastar?
Si unde trebuie taiat: deasupra nodului? nu conteaza?

10 Editat de bogdivaio (2011-05-21 17:21)

Re: sfaturi acvariu, plante

S-ar putea sa fie foarte idiot ce zic, dar... sa inteleg ca tulpina taiata se poate pune in nisip si va creste radacini? (adica partea pe care o tai din tulpina prea lunga o arunc sau o pun in nisip?) sau asta se aplica doar la vlastar?
Si unde trebuie taiat: deasupra nodului? nu conteaza

- dupa ce tai tulpina,de preferat de la nod, poti arunca partea fara funze(daca bine ai observat planta mereu se rupe de sub nod daca incerci s-o rupi cu mana)
- odata plantata in substrat(valabil si pentru vlastar) va dura circa 2 saptamani pana ea va incepe sa faca radacini si sa se dezvolte normal

P.S. o alta lectura care te poate face sa intelegi mai bine cum trebuie facuta plantarea in general:
http://www.despre.nevertebrate.ro/acvar … re-acvariu

Re: sfaturi acvariu, plante

Zi-mi ca e ok ce scriu mai jos si ma duc sa le tai
( o sa te rog sa te chiorasti nitel in poza aia, sa dai un zoom )
unde e rosu rup vlastarii si ii bag in nisip
unde e albastru tai deasupra nodului cu o foarfeca si obtin practic 2 chestii.
La final voi avea 4 plante
ok?

12

Re: sfaturi acvariu, plante

Uite ceva de genu:

Re: sfaturi acvariu, plante

pai stai putin, spune-mi te rog daca e ok ce am zis mai sus...

14 Editat de bogdivaio (2011-05-21 18:00)

Re: sfaturi acvariu, plante

MA OMORI !!!  lol  lol  lol

Restul se poate arunca!

P.S. "vlastarii" , stau prost cu gramatica mai nou  lol

Re: sfaturi acvariu, plante

smile))
gata mersi mult!
ma duc sa fac macel!

16

Re: sfaturi acvariu, plante

Bafta!  wink

P.S.ti-am lasat si un pm