Subiect: Cosmetizarea plantelor

salut. am doua tipuri de plante (elodeea canadensis si inca o specie care seamana cu elodeea, dar are frunzele sub forma de firisoare) care au crescut destul de bine in 3 saptamani si unele au ajuns la pelicula apei. as dori sa stiu daca trebuie taiate varfurile acestor plante, sau le las sa creasca in voie. multumesc

Pescar hoinar

Re: Cosmetizarea plantelor

va rog sa mutati topicul la "Plante"

multumesc

Pescar hoinar

Re: Cosmetizarea plantelor

LupuMoralist A scris:

am doua tipuri de plante (elodeea canadensis si inca o specie care seamana cu elodeea, dar are frunzele sub forma de firisoare)

   Te referi cumva la Najas guadalupensis? (vezi poza). Le tunzi de cate ori consideri ca este nevoie smile

4

Re: Cosmetizarea plantelor

Aproape toate plantele trebuie tunse/scurtate periodic, din urmatoarele motive: recoltarea portiunilor, care sadite in substrat, dau nastere la plante noi; evitarea umbririi zonelor de sub coroana plantei, unde propriile frunze sau alte plante aflate in vecinatate, nu mai primesc suficienta lumina si mor; regenerarea plantei.
   P.S. Mi-am insusit indicatiile date de tine in alt topic, si nu am mai profitat ca in prezentul ai "lasat garda jos". wink

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Cosmetizarea plantelor

pt ancistrus: nope. seamana, dar nu rasare. are firisoarele dispuse in cate doua ramurele pe de o parte si alta a tulpinii la o distanta de aprox 2 cm. sambata merg in hornbach si o sa imi notez cum se numeste. de asemenea, vreau sa imi mai cumpar o planta "pitica" pt partea din fata a acvariului

pt bradraqua:  hmm  tx

Pescar hoinar

6

Re: Cosmetizarea plantelor

LupuMoralist A scris:

pt ancistrus: nope. seamana, dar nu rasare. are firisoarele dispuse in cate doua ramurele pe de o parte si alta a tulpinii la o distanta de aprox 2 cm. sambata merg in hornbach si o sa imi notez cum se numeste. de asemenea, vreau sa imi mai cumpar o planta "pitica" pt partea din fata a acvariului

pt bradraqua:  hmm  tx

   Te rog, fii mai explicit, in ceea ce ma priveste (pt bradraqua:  hmm  tx)!
   Pentru identificarea plantei nu trebuie sa mergi pina la Hornbach, exista zeci de site-uri (inclusiv acvariidevis), unde gasesti pozele tuturor plantelor folosite in acvaristica. Tot cu ajutorul acestor surse iti poti alege o planta "pitica", despre care sa te interesezi anterior cumpararii, daca este potrivita pentru acvariul tau.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Cosmetizarea plantelor

ti-am multumit ca nu m-ai "pedepsit" ca m-ai prins iar cu garda jos

trebuie oricum sa ma duc in hb sa imi cumpar o foarfeca de plante. vreau sa incerc sa limitez cat se poate introducerea mainii in acvariu

f frumoasa selectia de plante de pe site. m-am oprit la litera M, am ametit. nu am reusit sa iidentific ce am, parca seamana cu ceva din specia Cabomba...

Pescar hoinar

8

Re: Cosmetizarea plantelor

LupuMoralist A scris:

ti-am multumit ca nu m-ai "pedepsit" ca m-ai prins iar cu garda jos

trebuie oricum sa ma duc in hb sa imi cumpar o foarfeca de plante. vreau sa incerc sa limitez cat se poate introducerea mainii in acvariu

f frumoasa selectia de plante de pe site. m-am oprit la litera M, am ametit. nu am reusit sa iidentific ce am, parca seamana cu ceva din specia Cabomba...

   Din descriere la asta m-am gindit si eu, o poza ar lamuri complet problema!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!