Subiect: Reactor co2

pentru cei care nu isi permit sa isi cumpere un reactor co2 :
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=IZFM9ZpaqGM&feature=related[/youtube]

Re: Reactor co2

poi si chestia asta nu afecteaza vietatile din acvariu,nu elimina si alte gaze ,numai co2?

yikes

Re: Reactor co2

nu stiu ce sa zik nu am incercat inca. Multi acvaristi care nu isi permit un sistem co2 mare isi fac unul pe drojdie, dar trebuie sa ai mare grija cu reteta wink daca o gresesti poate face BUM big_smile

4

Re: Reactor co2

am incercat eu exact asta si am patito mia fugit drojdia in acvariu si sa vedeti belea acvariu 350 l si plantat dativa seama ce inseamna asta .......cumparativa din magazine sisteme CO2

este un lucru foarte important sa sti sa respecti

Re: Reactor co2

sunt de acord cu tine santo_san, ar trebui sa nu mai incercam noi lucruri romanesti.

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

6

Re: Reactor co2

puneti valva pe furtunul de aer si nu fuge nimic din sticla

Nu lasa pe maine ce poti face azi

7

Re: Reactor co2

Eu folosesc "bomba" de 1 an si ceva si nu am avut probleme cu ea (nici explozie, nici nu a facut spuma multa, totul a mers cum a trebuit). Daca aveti copii mici prin casa sau aveti probleme cu inima, alegeti un sistem profesional de co2, butelia este mult mai buna, mai sigura, mai comoda (nu te mai chinui la 2 saptamani fa amestecu, cumpara gelatina, drojdie, zahar, etc)  si dormiti linistiti smile

8

Re: Reactor co2

Florin am facut si eu acum vreo saptamana o bomba exact ca in filmuletul care l-ai pus si spre dezamagirea mea nu functioneaza decat o zi maxim 2!Am ajuns sa pun in sticla aia si jumate de cub de drojdie si vreo 6 linguri de zahar si abia tine vreo 2 zile si apoi gata(tin sa mentionez ca abia face presiune sticla nu e foarte tare)!ce sa fac?Capacul lam lipit cu cu un fel de poxipol eu zic ca e destul de etans! sad

Carasius auratus auratus the King of aquarium! cool

Re: Reactor co2

nu e etans deaia face asa, sau scoate prea mult co2.
la cat l-ai setat? 1 bula 2 pe secunda?

10

Re: Reactor co2

De etans mie mi se pare etans ca iam pus solutie dinaia si prin afara si interiorul capacului!iar in capat mi sa intamplat ca celui care a facut filmuletul sa i se rupa piata si am pus exact ca el doar plasticul acela!a tin sa precizez ca nu am acea valva de siguranta de pe la mijlocul furtunului

Carasius auratus auratus the King of aquarium! cool

11

Re: Reactor co2

Este un topic un pic mai vechi dar vreau sa va impartasesc solutia mea, ceea ce o consider ieftina si sigura.
Sistem CO2 cumparat care este la fel ca cel cu bomba de CO2 doar ca ai rezervor special foarte rezistent care nu are cum sa crape, ai furtul special de co2 si apoi difuzor... primesti si din ala iar daca nu esti multumit iti faci altul.
Acel sistem il umplii cam o data la o luna cu plicuri "speciale" BASE ACTIVATOR STABILIZER.
Base = zahar
Activator = drojdie uscata de bere
Stabilizer = bicarbonat de sodiu

Eu am luat fiecare plic in parte si l-am cantarit cu un cantar electronic de bucatarie
Am aflat reteta si acum imi umplu eu singur recipientul care in 12 ore incepe sa functioneze foarte bine si foarte frumos.

Pret:
- sistem 120 ron
- zahar + drojdie + bicarbonat (neglijabil)

Cei care doresc detalii ma pot contacta

P.S. Este strict solutia mea, nu este profesionala si nu este pentru cei care vor aquascaping.

12 Editat de Avatar (2010-01-26 16:30)

Re: Reactor co2

soto_san A scris:

am incercat eu exact asta si am patito mia fugit drojdia in acvariu si sa vedeti belea acvariu 350 l si plantat dativa seama ce inseamna asta .......cumparativa din magazine sisteme CO2

N-ai folosit o valva anti-retur si de acolo si dezastrul. De altfel aceasta valva anti-retur se foloseste si la sistemele profesionale de Co2

Re: Reactor co2

BuBu cu 2-3 linguri de zahar iti indulcesti cafeaua smile pune si tu 2 cani de zahar si drojdie o jumatate de cubulet...daca vrei o bomba mai explodabila pune 2 cubulete de drojdie si in maxim 3 ore vin stirile de la ora 5 acasa la tine lol
Daca e mai putina drojdie zaharul va fi consumat mai lent deci vom avea o bomba mai dezamorsabila smile Spor!

Fii natural !

14

Re: Reactor co2

si eu am incercat-o. trebuia sa tot golesc o spuma care era gata gata sa intre in acvariu din "bomba" in fiecare zi. am folosit-o 3 zile dupa care i-am zis pa lol

@avatar valva antiretur impiedica apa din acvariu sa intre in sticla nu invers, daca ai puneo invers nu ar mai intra nici co2-ul in acvariu.n-ar avea rost

Re: Reactor co2

Dar totusi nu sunt expert an acvari dar cat de necesar este co2 la un acvariu

16 Editat de mustang (2010-02-27 18:05)

Re: Reactor co2

Salut, sunt nou pe aici,asa ca bine v-am gasit, o sa postez din nou si am sa va prezint la ce biosistem am intervenit pana acum si ce a iesit, detin un acvariu de apa dulce,170l,  am intrat doar pentru a ma informa asupra acestui reactor co2 DIY, ideea este ca logic vorbind, cred ca utilitatea lui este de a alimenta acvariul cu dioxid de carbon, necesar plantelor...am vazut filmuletul publicat in primul post, dar am mai vazut un filmulet cu ceva mai asemanator dar mult mai util...si mai sigur, cred, http://www.youtube.com/user/TheNEMOsOME … sFdNpkGWs4

•"Viata este ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri." – John Lennon

Re: Reactor co2

BuBu A scris:

Florin am facut si eu acum vreo saptamana o bomba exact ca in filmuletul care l-ai pus si spre dezamagirea mea nu functioneaza decat o zi maxim 2!Am ajuns sa pun in sticla aia si jumate de cub de drojdie si vreo 6 linguri de zahar si abia tine vreo 2 zile si apoi gata(tin sa mentionez ca abia face presiune sticla nu e foarte tare)!ce sa fac?Capacul lam lipit cu cu un fel de poxipol eu zic ca e destul de etans! sad

pune si tu 500 grame zahar si jumatate cub drojdie si o sa ai o surpriza ...tine o saptamana big_smile

18

Re: Reactor co2

paulteroristu A scris:
BuBu A scris:

Florin am facut si eu acum vreo saptamana o bomba exact ca in filmuletul care l-ai pus si spre dezamagirea mea nu functioneaza decat o zi maxim 2!Am ajuns sa pun in sticla aia si jumate de cub de drojdie si vreo 6 linguri de zahar si abia tine vreo 2 zile si apoi gata(tin sa mentionez ca abia face presiune sticla nu e foarte tare)!ce sa fac?Capacul lam lipit cu cu un fel de poxipol eu zic ca e destul de etans! sad

pune si tu 500 grame zahar si jumatate cub drojdie si o sa ai o surpriza ...tine o saptamana big_smile

500 grame de zahar
o lingurita de drojdie uscata praf
un plic de gelatina

si va garantez ca tine mai mult de o saptamana si 2 bule pe secunda
cand observati ca reactia a incetat,mai adaugati un varf de lingurita si tot asa
bafta

Stiati ca: Un melc poate sa doarma fara intrerupere timp de 3 ani si sa nu moara de foame?!

Re: Reactor co2

da dar cand pui gelatina stiu ca trebuie sa o lasi la congelator...cel putin 18 ore....fara drojdie in ea ca decorezi frigiderul....eu am cu gelatina si merge cam de o saptamana si ceva...acum sa vedem cat o sa tina...

20

Re: Reactor co2

Mi-am facut si eu bomba CO2 si sunt multumit pana acuma de ea,nici nu a explodat nici nu sa scurs spuma in acvariu,dar cablu care intra in acvariu nu prea stiu unde ar fi mai bine sa-l pozitionez in raport cu pozitia plantelor.As vrea sa imi spuneti voi cu l-ati pozitionat?Sau pur si simplu nu are importanta unde este pus?