1

Subiect: Buna!

Numele meu este Adriana si locuiesc in Bucuresti S4.
Sunt pasionata de acvaristica si preferatii mei sunt Caraseii aurii. Drept urmare am un acvariu de 120l in care am 4 carasei - 3 de aproximativ 1 an si 1 de 4 ani jumate. Sincer spun, m-am inscris pentru ca am o problema cu cel "batran" - voi deschide un topic in sectiunea de boli ale pestilor, deocamdata (am vazut ca asta e regula) sa va prezint acvariul in totalitate. Deja acvariul, dupa unii, este deja prea plin dar mai am un corydoras alb care este cu mine de peste 8 ani. De curand am scos din acvariul asta 1 corydoras alb - 7 luni si 2 corydorasi paleatus - 7 luni (i-am scos pentru ca stateau calare pe cel bolnavior). Am un filtru extern JBL si un filtru inter si un vibrator pentru bule. Pana acum vreo 3 saptamanii aveam si plante - anubias bartari "coffeefolia" dar caraseii nu le mai lasau sa aiba frunze, le macau pe cele crude care ieseau.  smile Ce sa le fac? Sunt simpatici! Plantele le-am scos si le-am pus separat intr-un bol cu apa sa isi traga si ele sufletul... Nu stiu ce voi face cu ele ...
Mai am un acvariu cu moly - care se inmultesc in draci, cu melci - planorbanius corneus (pe care ii urasc, ca se inmultesc si astia si nu pot tine pasul cu el sa ii adun), 1 neon, 1 xipho portocaliu, cei 3 corydorasi mici si mult muschi (planta).

Cam asa stau lucrurile printre pestisorii mei. Astept comentarii si va rog sa ma ajutati cu caraselul in sectiunea de boli.

2 Editat de costyy_78 (2011-05-26 11:39)

Re: Buna!

Bine ai venit și așteptam pozele cu caraseii tai :sok

3 Editat de Ancistrus (2011-05-26 12:03)

Re: Buna!

Bine ai venit Adriana! Ce filtru extern ai? JBL e...? Corydoras sunt pesti de grup, deci daca ai lasat unul singur il chinui nu il ajuti, trebuiesc tinuti in grupuri de minim 6-7 exemplare.
   Vibratorul de care spui nu se mai foloseste daca ai filtru la acvariu, filtrul prin agitarea apei la suprafata o si oxigeneaza.
   Caraseii sunt pesti foarte simpatici dar fac si foarte multa mizerie, si dau bataie de cap iubitorilor de plante. Deci te poti obisnui cu ei asa, sau ii poti dona/vinde si-ti cumperi alti pesti smile
   De acvariul al doilea nu spui nimic? Capacitate, filtrare?

PS: Niste poze ar fi binevenite

4 Editat de Adyacone (2011-05-26 16:13)

Re: Buna!

Merci pentru primire.
Costy - o sa pun si poze dar intai sa ma prind cum sa le fac sa imi iasa clar.
Ancistrus - Firtrul extern este JBL e 900 parca (acum sunt la serviciu si nu stiu ca iti spun exact, dar asa imi aduc aminte), oricum este ales pentru dimensiunea acvariului.
Legat de pompa de aer, imi spui ca nu se mai foloseste. Am inteles ca apa se oxigeneaza prin agitare, dar e ceva rau daca las si bulele? Eu am mai avut discutia asta cu un amic. El avand aceeasi parere ca a ta si eu i-am spus ca imi place aspectul dat de acele bule. Dauneaza pestilor aerisire in acces?
Eu stiu ca se recomanda o oxigenare mare caraseilor.
Celalalt acvariu are o capacitate de 45 de litri si e plin de moly - mi s-au inmultit in draci si nu am ce face cu ei. Am intrebat la toate petshop-urile daca primesc (fara bani, ca nu fac afaceri cu moly) dar nu mi-ai primit. Am reusit la un moment dat sa dau majoritatea puilor si masculii, ramasesem undeva cu 6-7 femele, dar... surprize-surprize. Dupa vreo 6 luni o parte mi s-au transformat in masculi si m-am trezit iar cu puiet in acvariu. Acum nu le mai fac nimic. Nu mai separ felemele cu pui si tot, in 2 saptamani cred ca am vreo 10 pui.
Firtrarea o fac cu un filtru intern Eheim pentru 30-60L.

5 Editat de Ancistrus (2011-05-26 16:33)

Re: Buna!

Daca iti plac bulele alea care le scoate pompa de aer (nu-i mai spune vibrator ca vei starni "zambete" big_smile) atunci nu este nici o problema, poti lasa si pompa de aer sa agite apa. Cat despre puii de molly ii poti dona aici pe forum, exista rubrica speciala pentru asa ceva.

6

Re: Buna!

Scuze! A fost o eroare de scriere! Am de dat un miel de paste.

7 Editat de m_ionut2007 (2011-05-26 16:12)

Re: Buna!

salut si bine ai venit.
intra la mesajul tau si poti sa modifici numele.

8

Re: Buna!

Ce tare! Merci pentru pont! Nu prea am frecventat forumuri.

9

Re: Buna!

Bine ai venit!:)

Si eu vreau sa-i vad!...:)
Si sa nu uiti sa spui cum ii cheama..:)

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

10

Re: Buna!

Am facut poze!  :fbr

11

Re: Buna!

Buna si bine ai venit !  :hug

Frumos acvariu, frumosi foc caraseii wink

Doua culori ce le ador

12

Re: Buna!

buna ! bine ai venit! :sok

Re: Buna!

Bine ai venit printre noi, iar de acum inainte te asteptam si la intalnirile noastre despre acvaristica.

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.