1 Editat de LupuMoralist (2011-10-17 17:42)

Subiect: Pregatiri in 125 litri

salutare tuturor. ma numesc dan, sunt un pescar de rapitori (pescuiesc doar catch and release) si dupa o pauza de peste 25 ani m-am hotarat sa reiau acest hobby al tatalui meu.

acvariul este un Aquapro 80 de la hornbach, cu filtru eheim, incalzitor cu termostat Jager 50W pe care l-am scos pana la toamna deoarece am 28 grade in acvariu, iluminare 2X18W, filtru intern Eheim Aquaball 2208, substrat fertilizant si pietris de la hornbach, doua radacini de mangrove si o imitatie frumoasa de scoarta din ceramica. acvariul a intrat in a4a saptamana de ciclare, urmand ca saptamana viitoare sa pun primii pesti. momentan am cele doua tipuri clasice de melci care au venit o data cu plantele si micii viermisori albi de pe geam pe care ii banuiesc ca au venit cu pietrisul.

plantele au crescut f bine, doar doua fire am aruncat. astazi ma voi duce sa imi cumpar o foarfeca pt plante sa incep sa le cosmetizez.

referitor la pesti, inca nu m-am decis: oscilez intre o specie de card, sau cativa pesti mai mari, care rezista si mai bine la temepraturile mari pe care le vom avea la vara.

ma tenteaza sa renunt la capac pentru o solutie de iluminare moderna de la Dymax. de asemenea, as dori sa imi cumpara doua ventilatoare care pot scadea temperatura cu 2-3 grade. voi ce parere aveti?

http://mydymax.com/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=68&category_id=22&option=com_virtuemart&Itemid=154

http://mydymax.com/index.php?page=shop.product_details&flypage=tpflypage.tpl&product_id=43&category_id=5&option=com_virtuemart&Itemid=154


va urez tuturor ape limpezi si pesti sanatosi si va rog sa nu ezitati daca aveti sa imi dati vreun sfat.

multumesc

Pescar hoinar

2

Re: Pregatiri in 125 litri

Salut si bine ai venit !  :hug

Doua culori ce le ador

3

Re: Pregatiri in 125 litri

1. Dupa 4 saptamini de ciclare, iluminarea este mult sub necesar, de aceea plantele arata rau, si-au consumat resursele numai ca sa creasca pe verticala, in partea de jos au inceput sa apara problemele (probabil si lipsa ferilizare).
   2. Filtrul Aquaball 2208, mult prea mic pentru 126 litri.
   3. Aranjarea plantelor oarecum inestetica, plantele arata mult mai bine grupate pe specii.
   4. Iluminare 2 x 18 w dar ce tuburi?

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Pregatiri in 125 litri

pt bradraqua - total de acord cu tine la pct 3.

referitor la pct 1 si 2 - imi e greu sa cred ca nemtii au scos acest produs la vanzare cu filtru si lumini subdimensionte. accesoriile vin la pachet cu acvariul, nu le-am luat separat. plantele au inceput sa inmugureasca si la baza

revin cu raspunsul la pct 4

tx

Pescar hoinar

5

Re: Pregatiri in 125 litri

LupuMoralist A scris:

pt bradraqua - total de acord cu tine la pct 3.

referitor la pct 1 si 2 - imi e greu sa cred ca nemtii au scos acest produs la vanzare cu filtru si lumini subdimensionte. accesoriile vin la pachet cu acvariul, nu le-am luat separat. plantele au inceput sa inmugureasca si la baza

revin cu raspunsul la pct 4

tx

Ai dreptate, e greu de crezut dar nu imposibil pentru ca:
   - "nemtii" nu au de unde sa stie, ce set-up va primi fiecare acvariu, in speta acvariu plantat in cazul tau, ei (si nu numai) doteaza acvariile intr-o formula minima, cel mult medie. Altfel, de ce un acvariu de capacitate mare/foarte mare, de la 300 litri in sus, nu vine echipat cu filtru extern, dupa parerea mea indispensabil, si cu sistem de iluminat pe masura unui set up plantat?
   Cred ca, sunt extrem de putine acvarii, carora nu trebuie sa le adaugi/schimba nimic, pentru realizarea unui set up special.
   - dotarile minimaliste au ca scop scaderea pretului de vinzare, in consecinta cresterea numarului de unitati vindute si ofera posibilitatea de a folosi un acvariu nou, celor care nu au pretentii deosebite. Comparativ, acvariul tau costa in jur de 400 ron iar unul din linia Scubaline, aceeasi capacitate, costa in jur de 1000 ron si este dotat cu 2 x 24 w T5, ceea ce ridica considerabil gradul de iluminare. La fel, filtrele Aquaball din dotarea liniei Aquapro 80, pot fi, fie 2208, fie 2210.
   P.S. Sa asteptam si alte pareri, poate a mea este gresita!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

6

Re: Pregatiri in 125 litri

Salut

Eu personal ,in locul tau as mai taia din tulpinile plantelor,(le-as lasa putin mai lungi decat jumatatea inaltimi avariului), si le-as grupa in buchete plasate in cele doua colturi din spatele acvariului si mascate de cele doua buturugi.

Este doar o sugestie si nu un repros

Multa bafta in continuare.

7

Re: Pregatiri in 125 litri

Bine ai venit! Si eu am un acvariu aquapro 80. Si filtrul este 2210, lumina 2x18W T8, asa imi aduc aminte. Pesti poti sa pui niste scalari (sunt despuli de mari) ca rezista la temperaturi mai mari, dar sunt agresivi si cu alti pesti si intre ei. Poti sa pui si vreo 20 de neoni.
De melci poti sa scapi usor daca iti iei cativa melci asasini.

8 Editat de LupuMoralist (2011-06-20 19:08)

Re: Pregatiri in 125 litri

salutare, din nou. dupa o pauza fortata de o mica intervenie chirurgicala care m-a tinut 3 zile departe de acvariu, am revenit hotarat sa il populez cu primii pesti. dar, spre dezamagirea mea, am observat petele maronii pe geam si mi-am dat seama ca nu se intampla ceea ce trebuie.

nu am dezarmat, asa ca le-am sters cu un burete si m-am indreptat catre pet shop-ul de pe stefan cel mare. nu eram hotarat ce sa cumpar, dar cum socoteala de acasa nu se potriveste cu cea din pet shop, m-am trezit cu 4 botia (pakistan loach) zorind spre casa. cred ca sunt o specie buna de inceput - rezista la 28 grade, mananca si melci si alge, nu se reproduce in captivitate, traieste si peste 10 ani si sunt foarte vioi. si se potrivesc si cu iluminarea mai redusa, pt ca am citit ca nu sunt mari amatori de lumina.

revin cu poze si detalii in zilele urmatoare, mai ales ca am introdus o planta noua pitica tip gazon in partea din fata si ma gandesc sa echipez acvariul cu un moonlight.

ape limpezi si pesti sanatosi va urez

Pescar hoinar

9 Editat de LupuMoralist (2011-06-05 15:11)

Re: Pregatiri in 125 litri

salutari cordiale din nou. am adaugat 3 smocuri de Lilaeopsis in partea din fata a acvariului si ieri am introdus primii locatari: 4 exemplare de YoYo loach (Botia Lohachata/Almorhae), sau mai pe romaneste - grindelul. pestii sunt foarte vioi si curiosi si extrem de rapizi. mi-au rezolvat in prima seara 90% din populatia melcilor si mi-au razuit algele maro de pe radacinile de mangrove. la aspecte negative as putea mentiona faptul ca mi-au ciufulit o tufa de Lilaeopsis si trebuie sa intervin maine cand voi schimba apa. astept sa vedem cum se descurca in prima saptamana. si-au facut cuib sub scoarta si tot sapa pe acolo. probabil au un plan de evadare...

vroiam sa va cer sfatul cu privire la specia de pesti pe care ar trebui sa o introduc cu ei. ma gandeam la o specie de card, cu pesti mici. probabil neoni

multumesc

Pescar hoinar

10 Editat de mirceajifcu (2011-06-06 04:33)

Re: Pregatiri in 125 litri

LupuMoralist A scris:

si dupa o pauza de peste 25 ani m-am hotarat sa reiau acest hobby al tatalui meu.

acvariul este un Aquapro 80 de la hornbach, cu filtru eheim, termostat Jager 50W pe care l-am scos pana la toamna deoarece am 28 grade in acvariu, iluminare 2X18W

Salut si bine ai venit! Is si eu curios, si poate ma lamuresti big_smile si pe mine
1. Cum poti sa REiei un hobby pe care nu l-ai avut (al tatalui tau)?!
2. Cum ai scos termostatul, care e o parte componenta a incalzitorului?! Si de ce? Cred ca te-ai referit la incalzitor ca intreg! Si de ce l-ai scos, din moment ce are termostat? Ce te faci daca doua trei zile la rand e frig afara si tu nu ai unealta necesara in acvariu sa iti mentina temperatura constanta?:smoke
3. A mai zis si Dl bradraqua, si daca ai nevoie de pareri suplimentare, sustin si eu parerea lui legata de echiparea minimala a acvariilor datorita pretului. Oamenii care le cumpara, la inceput, nu prea au idee de obicei la ce sa se uite, si atunci incep sa compare preturile.

S-a mai pus intrebarea, si raspunsul, poate nu am fost eu atent, nu a venit: ce lumina ai in el!? Ca e importanta si puterea, dar si felul luminii!
Succes in continuare

Re: Pregatiri in 125 litri

LupuMoralist A scris:

4 botia (pakistan loach) zorind spre casa. cred ca sunt o specie buna de inceput - rezista la 28 grade, mananca si melci si alge, nu se reproduce in captivitate, traieste si peste 10 ani si sunt foarte vioi. si se potrivesc si cu iluminarea mai redusa, pt ca am citit ca nu sunt mari amatori de lumina.

revin cu poze si detalii in zilele urmatoare, mai ales ca am introdus o planta noua pitica tip gazon in partea din fata

Erau mai utile niste detalii legat de fertilizarea pe care o folosesti, avand in vedere rubrica in care ne aflam, decat detalii legate de botia. Si in locul acelei moonlight, puteai sa investesti in lumina de zi, caci altfel gazonul tau nu va fi chiar un succes.

12 Editat de LupuMoralist (2011-06-06 21:50)

Re: Pregatiri in 125 litri

dl mircea, vad ca ati ramas blocat in termostatul ala...a fost o simpla eroare de exprimare, este vorba de incalzitor...s-a mai discutat acest aspect in alta sectiune a forumului. haideti sa incercam sa depasim acest moment smile
pana la toamna nu am nevoie de incalzire in acvariu. m-am sfatuit si cu un alt user experimentat de pe acest forum si m-a sfatuit si el sa scot incalzitorul, asa ca e ok. vad ca stati in germania, acolo sunt temperaturile mai scazute, chiar si vara. acum sunt 30 grade in bucuresti. la dvs cate grade sunt?

lumina: 2 neoane T8 de 18W fiecare. Botia nu au nevoie de lumina puternica

iar cu hobby-ul, e simplu: cand esti copil si vezi pe cineva langa tine pasionat de ceva, devii si tu interesat. cel putin asa a fost cazul meu. acum vad ca trebuie sa ma si justific de ce m-am apucat de acvaristica...

gazonul cred ca va fi mai afectat de actiunile kamikaze ale pestilor. parca vor sa il scoata din substrat, sunt f amuzanti. sa vedem ce o sa se mai intample. daca nu, va trebui sa inlocuiesc plantele cu java fern si anubias - se pare ca sunt tolerate mai bine de botia.

salutari si ape limpezi

Pescar hoinar

Re: Pregatiri in 125 litri

laur98 A scris:

Bine ai venit! Si eu am un acvariu aquapro 80. Si filtrul este 2210, lumina 2x18W T8, asa imi aduc aminte. Pesti poti sa pui niste scalari (sunt despuli de mari) ca rezista la temperaturi mai mari, dar sunt agresivi si cu alti pesti si intre ei. Poti sa pui si vreo 20 de neoni.
De melci poti sa scapi usor daca iti iei cativa melci asasini.


salut,

am inceput sa citesc pe siteuri de specialitate (exista chiar www.loaches.com) si se pare ca nu se recomanda introducerea scalarilor si neonilor cu botia.

au mancat aproape toti melcii mici, au mai scapat cativa mari care sper sa se reproduca in continuare, desi de cand am introdus botia in acvariu unii melci stau deasupra nivelului apei...sunt terorizati...

Pescar hoinar

14

Re: Pregatiri in 125 litri

laur98 A scris:

(sunt despuli de mari)

   Noroc ca a pus paranteza aici... altfel cine stie ce se intelegea... lol

Re: Pregatiri in 125 litri

bradraqua A scris:

   2. Filtrul Aquaball 2208, mult prea mic pentru 126 litri.

salut. am intrat pe site-ul www.eheim.de si am descarcat brosura filtrului. scrie clar ca filtrul aquaball 2208 este pentru acvarii intre 30-60l. te rog sa primesti scuzele mele si iti multumesc pt aceasta atentionare.

o sa le fac un mail sa le bat obrazul, dar cred ca cel mai bine ar fi deja sa imi cumpar aquaball 2210 (60-160 l). crezi ca ar fi o problema daca folosesc buretii de la filtrul existent pt cel nou?

multumesc

Pescar hoinar

16

Re: Pregatiri in 125 litri

LupuMoralist A scris:
bradraqua A scris:

   2. Filtrul Aquaball 2208, mult prea mic pentru 126 litri.

salut. am intrat pe site-ul www.eheim.de si am descarcat brosura filtrului. scrie clar ca filtrul aquaball 2208 este pentru acvarii intre 30-60l. te rog sa primesti scuzele mele si iti multumesc pt aceasta atentionare.

o sa le fac un mail sa le bat obrazul, dar cred ca cel mai bine ar fi deja sa imi cumpar aquaball 2210 (60-160 l). crezi ca ar fi o problema daca folosesc buretii de la filtrul existent pt cel nou?

multumesc

   Dane, eu joc rolul moralistului (nu lup) lol,  numai atunci cind ma bazez pe ceva, in rest ma abtin sau intii ma documentez. Nu are niciun rost sa le trimiti mail celor de la Eheim, ti-am spus, aceste acvarii vin cu dotarile minime, menite sa le faca vandabile. Daca tot vrei sa schimbi filtrul, treci direct la 2212, vei fi foarte multumit. Buretii sunt aceeasi la toata gama Aquaball.
   Astept cu rabdare si momentul in care imi vei da dreptate si ca 2 x 18w sunt total insuficienti pentru un acvariu plantat de 126 litri. Te asigur ca Botia nu vor avea de suferit daca suplimentezi lumina, in schimb plante nu vei avea niciodata la un nivel ridicat.
   Dupa parerea mea te-ai grabit cu Botia, intii trebuia sa se dezvolte gazonul si de-abia apoi introdusi astfel de pesti, care intre noi fie vorba, vor distruge toti melcii, indiferent de dimensiune, cit de curind.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

17 Editat de LupuMoralist (2011-06-07 15:38)

Re: Pregatiri in 125 litri

le-am scris celor de la hornbach si au avut politetea sa imi raspunda. azi am fost si la ei la magazin si stiau toti cei de la acvaristica de mailul trimis si le-am spus ca eu l-am trimis si sa nu o ia personal. m-am dus sa le cer sfatul pt ca sunt invadat de alge maro. curat sticla la doua zile si sifonez si resturile alimentare destul de des.

mi-au spus sa reduc iluminarea de la zece la opt ore daca nu pot sa scad temperatura sub 28 grade si sa le dau f putina mancare, o data pe zi, seara. a ramas ca ne vedem intr-o saptamana sa vedem cum evolueaza situatia.

cum vi se pare sfatul lor?

Pescar hoinar

18 Editat de Ancistrus (2011-06-07 22:58)

Re: Pregatiri in 125 litri

Referitor la algele brune eu stiam ca apar in acvariile neciclate si cu lumina insuficienta (nicidecum program de iluminare prelungit), sau posibil concentratie mare de nitrati (schimburi de apa insuficiente in cazul acvariilor ciclate). Deci parerea mea este ca ai nevoie de rabdare sa se cicleze acvcariul, si de o lumina mai de calitate - recomandare raport calitate/pret: tuburile Osram 865.

Re: Pregatiri in 125 litri

Ancistrus A scris:

recomandare raport calitate/pret: tuburile Osram 865.

acum intrebarea e ce neoane suporta capacul acvariului. m-am uitat acum la tot ce scrie sub capac si nu arata niciunde ca as putea sa trec la o putere superioara a neoanelor.

intrebarea ar fi pana la cat pot sa urc cu puterea neoanelor avand capacul standard de la hornbach pe care scrie T8 2X18W

multumesc

Pescar hoinar

20

Re: Pregatiri in 125 litri

Puterea neoanelor nu o schimbi, dar poti umbla un pic la calitatea luminii... deci nu doar puterea luminii inseamna plante frumoase - http://marbotrade.bizoo.ro/vanzare/2119 … ht---Osram
PS: Alte nelamuriri - dupa ce se cicleaza acvariul wink