Subiect: Assasin Snail

salut. de unde se pot cumpara acesti melci? multumesc

Pescar hoinar

2

Re: Assasin Snail

LupuMoralist A scris:

salut. de unde se pot cumpara acesti melci? multumesc

   De pe forum sau de la magazinul Coralis.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

3

Re: Assasin Snail

Gasesti in mai multe petshopuri cat de cat aprovizionate in materie de acvaristica ...in hornbach si in petshopurile din magazinele Carrfour,dar cel mai ieftin si cel mai sigur gasesti pe forum...

Re: Assasin Snail

Sau poti cumpara un pestisor bottia care garantat va papa din melcii comunitari.

Re: Assasin Snail

pai botia am, dar la momentul respectiv nu stiam acest lucru. acum imi tin populatia sub control, doar cei mari au scapat. tx!

Pescar hoinar

Re: Assasin Snail

Problema cu botia e ca o sa-ti creasca mult prea mari pentru acvariul tau, in rest sunt niste pesti tare interesanti  wink

Re: Assasin Snail

am 4 botia si am citit ca nu cresc mai mult de 10-15 cm. poate cresc mai mari intr-un acvariu mai mare

Pescar hoinar

Re: Assasin Snail

...si 4 pesti la 10-15 cm nu e destul in acvariu de 126 litri brut?  :smoke 
eu zic ca da, acum fiecare cu pacerea lui tongue

p.s.am vazut botia si la 30 cm deci crede-ma ca, cresc si iarasi cresc  lol

9 Editat de Ancistrus (2011-08-26 22:18)

Re: Assasin Snail

bogdivaio A scris:

am vazut botia si la 30 cm deci crede-ma ca, cresc si iarasi cresc  lol

   Pai sunt mai multe specii de Botia... nu stiu de ce dar am impresia ca tu te referi la Chromobotia macracanthus (poza), care intr-adevar cresc mai maricei smile

Re: Assasin Snail

astia sunt locatarii mei. momentan cred ca sunt confortabili in habitat

http://www.acvariidevis.ro/apa-dulce/pesti/botia-almorhae/

Pescar hoinar

11

Re: Assasin Snail

Ancistrus A scris:
bogdivaio A scris:

am vazut botia si la 30 cm deci crede-ma ca, cresc si iarasi cresc  lol

   Pai sunt mai multe specii de Botia... nu stiu de ce dar am impresia ca tu te referi la Chromobotia macracanthus (poza), care intr-adevar cresc mai maricei smile

Da, stiu ca sunt mai multe specii...intradevar eu la specia mentionata de tine mai sus faceam referire wink

Re: Assasin Snail

Pacat ca acesti botia nu prea au ce cauta in acvariu de creveti, dar am adus niste melci pe moss si acum nu mai scap de ei. Cred ca se inmultesc prin diviziune la orice varsta  lol  lol ca altfel nu imi explic abundenta lor. Culmea, cei ca o "trompeta" nu se inmultesc, numai prapaditii aia maro / rosii "transparenti".
Si acum intrebarea: au treaba acesti asasini cu puii de creveti?

13 Editat de laur98 (2011-09-07 20:30)

Re: Assasin Snail

Si mie mi s-au inmultit pomacea mult de tot da scalarii ii mai ciugulesc de pe geamuri big_smile
PS: asasini am avut si eu da i-am dat ca odata isi scoase trompa spre un sanitar si era s-o bage in branhii, bine ca pestisorul a plecat din locul acela pe o frunza ca altfel o patea big_smile  big_smile

14 Editat de mirceajifcu (2011-09-08 00:36)

Re: Assasin Snail

laur98 A scris:

Si mie mi s-au inmultit pomacea mult de tot da scalarii ii mai ciugulesc de pe geamuri big_smile
PS: asasini am avut si eu da i-am dat ca odata isi scoase trompa spre un sanitar si era s-o bage in branhii, bine ca pestisorul a plecat din locul acela pe o frunza ca altfel o patea big_smile  big_smile

Hahahaha hai ca asta e buna! Vreau sa vad si eu un sanitar mancat de un melc! Sa filmezi urmatoarea incercare de viol te rog lol  lol  lol !!
Am luat si eu doua helene si se pare ca sunt ratate genetic. Stau sus la suprafata apei sa ciuguleasca mancare. Melci, doar o cochilie goala pana acum. Cred ca le-au incoltit si le-au aratat cine e totusi seful  lol .

15

Re: Assasin Snail

Asasini i-am asasinat eu, de fraieri ce erau nu de-alta lol  lol  lol
Serios, daca nu ma crezi... nush cum sa explic, da melcu a scos trompa aia (nu cea de sus, si una rosie mai mica, cred ca aia-i gura) si a indreptato spre branhile unui sanitar.