Subiect: Hrana alevini

Buna seara tuturor! As dori sa ma ajutati si pe mine cu o mica problema! De vreo saptamana in acvariul maternitate din casa prietenei mele tongue au eclozat o multime de alevini de altispinosa pe care pana acum i-a hranit cu Jbl NobilFluid si stiu ca vine momentul in care trebuie trecuti pe o hrana mai consistenta iar de crescut artemii nici nu vrea sa auda smile) Cel mai apropiat produs este Instant Brine Baby Shrimp de la Ocean Nutrition dar care are un pret un pic cam piperat. Imi puteti spune ce alt timp de hrana, preferabil inghetata dar si destul de mica ca dimensiuni ( alevinii au in jur de o saptamana) mai pot folosi? Spre exemplu ii pot hrani cu Ocean Nutrition Cyclops? Multumesc anticipat!

Re: Hrana alevini

Ciclopii au o valoare nutritiva scazuta.
Eu nu as renunta la hrana uscata. Dar daca vrea sa se complice are varanta sa ia oua de artemia si sa le decortichezi cu clor. Mai poate sa ia larve rosii si sa le toace marunt.
O varianta foarte simpla si convenabila este sa amestece inima de vita (dupa ce a curatat grasimea si alte vene, artere, ligamente) sa o bage intr-un blender impreuna cu ceva spirulina si o capsula/tableta complex vitaminic (de uz uman) si sa o transforme intr-o pasta. O baga la congelator si ii hraneste taind cate o fasie subtire.

3

Re: Hrana alevini

Buna
am vazut pe okazii artemia decorticata
succes la cresterea alevinilor

4

Re: Hrana alevini

Ficat de pasare, adus in stadiu de pasta prin presarea cu o lama de cutit sau altceva asemanator.
   Mare atentie la cantitatea administrata, surplusul afecteaza calitatea apei din acvariu.
   Metoda: dupa obtinerea pastei din ficat, aceasta se amesteca cu putin apa si este pastrata in frigider, intr-un recipient inchis ermetic. Din acest recipient, dupa agitare, se ia o cantitate f. mica, cu ajutorul unei pipete si se administreaza alevinilor. Amestecul poate fi pastrat in frigider pina la 7 zile, dupa care, se inlocuieste cu altul proaspat.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

5

Re: Hrana alevini

Ii multumim colegului ca ne-a pus intrebarea si ca ne-a dat ocazia sa ne etalam cunostintele... lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!