21

Re: moonlight

te uiti cati volti are incarcatorul si socotesti sa cada cam 3.1v pe fiecare led.

Re: moonlight

In general la magazinele de auto gasesti benzi cu leduri albastre, mai lungi sau mai scurete in functie de acvariul tau , o mica problema ar fi ca acestea functioneaza da 12v si iti va trebui un transformator.
Preferabil ar fi sa cumperi o banda ce pe spatele ei are banda dublu adeziva sa o poti lipi de capac.

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

23

Re: moonlight

bogdan666 A scris:

te uiti cati volti are incarcatorul si socotesti sa cada cam 3.1v pe fiecare led.

Un incarcator de nokia AC-8E pe care scrie asa:

Input: AC 100-240V/ 50-60Hz/ 110mA

Output: DC 5.0V/890mA


Ar fi bun ?


acvariidevis A scris:

In general la magazinele de auto gasesti benzi cu leduri albastre, mai lungi sau mai scurete in functie de acvariul tau , o mica problema ar fi ca acestea functioneaza da 12v si iti va trebui un transformator.
Preferabil ar fi sa cumperi o banda ce pe spatele ei are banda dublu adeziva sa o poti lipi de capac.

Merci de raspuns Florin. Asta e problema cu transformatorul care din cate am vazut in comert e cel mai scump component. Tocmai deaia ma gandeam daca as putea lega ledurile la un incarcator de tel, cum e cel pe care l-am prezentat mai sus, ce zici ?

24

Re: moonlight

ar fi bun la 2 led-uri in serie. daca nu ai alt transformator poti sa pui 2 in serie si inca 2 in paralel. o sa-ti scada luminozitatea. dar te opresti cand iti convine lumina.

25

Re: moonlight

Spunea domnul Ady DeeJay, ca foloseste doar un led...acum cred ca depinde si ce led, eu nu as vrea sa lumineze mai tare decat in poza pe care a pus-o Florin in prima pagina.
Imi recomanzi ceva led/leduri ? Habar n-am care sunt mai bune...pe site'ul postat de florin mazilu, scrie ca spectrul trebuie sa fie undeva intre 470nm si 480nm

26 Editat de Avatar (2010-04-12 00:13)

Re: moonlight

Hai ca nu e chiar asa penal, uite cand se stinge lumina la ora 22 se aprinde (cu ~1minut inainte) instalatia de "moonlight" daca se poate numi asa (care se va stinge dupa alte 2 ore). Am confectionat-o in, 5min. Un incarcator de mobil mai vechi, cu doua leduri dintr-o instalatie mai veche...am facut-o si pe asta, cand se stinge lumina pestii mei nu se mai izbesc acum cu fruntea de geam wink
Si am setat priza programabila ca inainte cu doua ore de aprinderea tuburilor sa se aprinda iar ledurile.

27

Re: moonlight

intradevar lumina este ca ceea a lunii. cred ca poti sa o lasi si mai mult. detaliaza-ne si noua schema dupa cum le-ai ansamblat cum ce si de unde materiale. poate ma apuc si eu de bricolat

28

Re: moonlight

Ok, poate o voi lasa mai mult, voi vedea.

Pai ca materiale doar doua, ma rog 3 daca e sa pun si banda izolatoare. Incarcator de tel nokia cred ca de vreo 12V, nu mai retin exact, oricum toate sunt la fel, alea cu mufa mai groasa putin...
Urmatoarea faza, am taiat mufa incarcatorului, am desfacut litele, am incercat cu un led (luat dintr-un tub de plastic cu leduri, initial vroiam sa merg pe ideea respectiva doar ca erau mult prea multe leduri intr-un mentru de tub si se incalzeau atat de tare, dupa doar 5min incat au topit acel plastic in care erau invelite, dar la fel de bine poti lua leduri de la o bricheta, ca tot auzisem varianta asta) care e plusul si care e minusul cu cele doua fire am atins firele de la incarcator (unul alb, unul negru), am nimerit din prima tongue urmatoarea faza, am mai desfacut la vreo 20cm dinstanta de capatul unde era mufa un alt segment de care am mai legat un led, fiecare legatura apoi izolata cu banda izolatoare.
Apoi mini instalatia conectata la o priza programabila si...vezi rezultatul.

29 Editat de bogdan666 (2010-04-12 00:25)

Re: moonlight

ady a folosit "un sir de 5 grupuri a cate 3" nu un led. daca aveti probleme cu electronica va ajut cu placere am ceva experienta. in schimb voi ma ajutati cu acvaristica big_smile

30

Re: moonlight

Pai acum eu nu mai am nevoie de ajutor, am reusit sa o fac exact cum doream, fara prea multe complicatii. Din cate variante am gasit, asta mi se pare cel mai usor de realizat, si e gratis, daca ai toate materialele, sau cel mult 5lei daca ai un incarcator mai vechi de tel.

31 Editat de catag (2010-04-12 00:38)

Re: moonlight

Uitati un calculator urosr de folosit in care se introduc datele referitoare la: tensiunea transformatorului care vreti sa il folositi la alimentarea ledurilor, tensiunea ledului (asta dupa ce alegeti tipul de led), curentul optim al ledului (le gasiti in datele tehnice ale ledului, sau cand le cumparati), si numarul de leduri pe care doriti sa il montati. Zic eu ca e util si usor de folosit.

http://led.linear1.org/led.wiz

si cateva indicatii

http://niqro.3x.ro/LED/LED.htm

32

Re: moonlight

ceva scheme /poze ca din citit sunt mai greu de cap poaza este edificatoare big_smile

33

Re: moonlight

sece4u20 A scris:

ceva scheme /poze ca din citit sunt mai greu de cap poaza este edificatoare big_smile

Dar ce scheme mai vrei ? Sau tu vrei o instalatie mult mai complexa decat ce am facut eu ?

34 Editat de catag (2010-04-12 00:53)

Re: moonlight

Scheme sunt cate vrei acolo si expicate foarte bine, sau daca vrei motamo la ce vrei tu si ai la indemana baga numa datele prezentate in calculator, si iti face el schema si iti arata cum sa le legi si ce rezistenta sa pui (pentru limitarea curentului prin led asta pt a avea o durata de viata cat zice producatorul).

35

Re: moonlight

poi deci un incarcator de nokia ( avem), banda izolatoare ( avem ), leduri cumpar maine o mana de brichete ( avem) dar acum intrebarea mea este cate leduri se poate pune la acel incarcator de nokia ?? ca as pune vreo 5 albe 2albastre si unul rosu sa fie acoperit cat de cat spectrul big_smile

acum am vazut postul tau ms big_smile

36 Editat de catag (2010-04-12 00:55)

Re: moonlight

Cate vor muschii tai daca sti sa le legi, si inca o data foloseste calculatorul si iti spune cate sa pui in serie si cate serii in paralel.

Nu ai pt ce.

37 Editat de Avatar (2010-04-12 01:10)

Re: moonlight

Depinde de led, eu daca pun mai mult de 2 n-am facut nimic, adio moonlight, prea tare lumineaza. Acvariul meu are 72l net, deci este mai mult decat suficient cu 2 leduri.

38

Re: moonlight

am inteles. deci doua leduri.

lol:lol::lol::lol::lol:poi as putea foarte usor sa las si brichetele aprinse si cand se termina schimb bateriile lol:lol::lol:

39 Editat de kanabyss (2010-11-10 15:19)

Re: moonlight

Cel mai simplu:
Inseriezi pe fiecare led cate o rezistenta de 60-70 kohmi, apoi pui toate ledurile in paralel. Poti sa pui cate vrei tu si le alimentezi direct la priza la 220v.

Deci atentie: Fiecare red in parte sa fie pus in serie cu cate o rezistenta de 60-70 kohmi. (nu o rezistenta pentru toate ledurile).

E buna si banda auto la 12v dar nu va lumina la fel de tare ca ledurile albe sau albastre.

never say never

40

Re: moonlight

39kohm ca sa fie mai exact, si nu trebuie sa lumineze tare. e moonlight ce naiba smile