1

Subiect: Hormoni pt plante

Salutare!Am primit un acvariu de 300 litri si cateva resturi de plante.ce este indicat sa fac ca sa recuperez plantele.plantele mai au cateva frunze,si alea arata rau,gaurite si unele pe jumatate putrezite.de la petshop mi-au recomandat hormoni de crestere in inaltime si in lateral,ca sa accelerez cresterera lor.ce parere aveti se vor recupera mai repede cu hormoni,sau vor doar sa faca vanzare?.ce alte produse as putea folosii?

2 Editat de merlin21 (2011-06-11 03:29)

Re: Hormoni pt plante

:fmad

3

Re: Hormoni pt plante

Articol furnizat de Google:
  Sunt numiti hormoni vegetali sau regulatori de crestere. Sunt naturali, se gasesc in toate plantele, si pot face minuni. Pe baza lor se obtin preparate care grabesc formarea de radacini (Radistim) sau grabesc cresterea varfurilor lastarilor. Cine sunt si ce efecte au acesti hormoni vegetali?

Pe scurt, sunt incadrati in trei grupe: auxine, gibereline si citokinine.

AUXINELE

Se gasesc in concentratii reduse in muguri, in varfurile tulpinilor si in frunzele tinere. La nivel celular, auxinele ingroasa membranele, favorizeaza depunerea de substante si stimuleaza diviziunea. Daca sunt prezenti in concentratie mai mare, celulele cresc haotic dand nastere unor tumori vegetale. Auxinele favorizeaza formarea si alungirea radacinilor si tulpinilor.

GIBERELINELE

Se numesc gibereline pentru ca au fost izolate pentru prima data din ciuperca Giberella fujikuroi. Giberelinele sunt substante active, stimulatoare, naturale, prezente in principal in seminte, tuberculi si radacini. Ele stimuleaza germinatia semintelor, grabind aparitia plantulelor aflate in primele stadii de dezvoltare. La plantele mature, giberelinele provoaca marirea neobisnuita a suprafetei frunzelor si a taliei plantelor. Aplicate in concentratii reduse, ele pot ajuta la obtinerea unor plante mutant, uriase. Un alt efect interesant este provocarea infloririi, in special la plantele bienale.

CITOKININELE

Sunt substante de crestere cu o actine similara kinetinei. Se gasesc in radacini, unde sunt produse in mod natural de catre plante, dar si in tulpina, in concentratie mai mica. Stimuleaza diviziunea celulara si cresc rezistenta. Se poate spune ca citokininele provoaca intinerirea plantelor, aplicate pe frunze ingalbenite, acestea vor inverzi crescandu-si continutul de celule viabile si implicit de clorofila.
   
   Nu stiu in ce masura aceste informatii sunt valabile si pentru plantele de acvariu si daca exista produse pe baza de hormoni, care sa poate fi utilizate in acvaristica.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

4 Editat de merlin21 (2011-06-11 03:28)

Re: Hormoni pt plante

:fmad

5

Re: Hormoni pt plante

merlin21 A scris:

exista..  big_smile
eu folosesc asa ceva, dar inca nu a trecut suficient timp ca sa ii testez eficienta.
Eu folosesc dennerle planta gold 7.
dar cred ca in acest caz, este vorba doar de simplii fertilizanti.. si atat a inteles vanzatorul respectiv.

   "Dennerle PlantaGold 7" este un produs pe baza de hormoni de crestere sau stimuleaza planta sa dezvolte Citokininele, hormonul care la rindul sau stimuleaza diviziunea celulara? Asta mi se pare esential in aflarea adevarului despre produsele care "contin" sau numai "stimuleaza" dezvoltarea unor hormoni de crestere.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

6 Editat de merlin21 (2011-06-11 03:27)

Re: Hormoni pt plante

:fmad

7

Re: Hormoni pt plante

merlin21 A scris:

in prospect parca spune decat ca este 100% natural, din plante si parca contine el hormoni de crestere..

   Speram sa stie cineva mai multe... si sa capatam niste certitudini.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!