Subiect: Iluminare acvarii imense

Va salut,
Am nevoie de sfaturi pentru un proiect virtual.
Pe scurt: imi pregatesc lucrarea de diploma la Masterul "Dezvoltare Durabila", UAUIM Bucuresti. Tema este un acvariu vizitabil destinat speciilor de pesti iubitoare de apa dulce. In proiect sunt 7 bazine cu capacitatea cuprinsa intre 97 si 200 tone. (Lucrez cu echipa in tone ca sa nu ne speriem de numarul litrilor  :smoke ) Ideea este ca aceste bazine sa fie intretinute cat mai ecologic si economic, cladirea respectiva sa fie independenta energetic etc, nu insist cu detalii. Filtrarea si incalzirea deocamdata nu imi ridica probleme, m-am documentat cu privire la consumul powerhead-urilor "nesimtite" iar incalzirea se va face cu sistem geo-termal. Faza este ca bazinele vor avea o coloana de apa de 3,3m. Cum si cu ce imi recomandati sa le iluminez? Vreau sa am si multe plante in bazine. Becuri economice mai mari sau neoane? In cazul asta pot sa aplic regula de 0.5W/L? Va intreb lucrurile astea pentru ca trebuie sa calculez un necesar de energie pentru iluminare.
Va multumesc.

2 Editat de merlin21 (2011-06-11 03:29)

Re: Iluminare acvarii imense

:fmad

Re: Iluminare acvarii imense

M-am gandit la solar tubes dar asta nu inseamna ca voi umple bazinele cu alge? Ma gandeam sa folosesc si filtrare cu UV dar oare face fata unei explozii de alge in cazul in care utilizez lumina solara?
Multumesc de promptitudinea raspunsului.

4 Editat de merlin21 (2011-06-11 03:28)

Re: Iluminare acvarii imense

:fmad

5

Re: Iluminare acvarii imense

Exact cum ti-a recomandat si Merlin prin folosirea sun tubes sau solar tube skylights tu vei asigura lumina in acvarii pe acelasi principiu ca la instalatiile consacrate. Oricum iluminarea naturala 100% nu poate fi aplicata decat in zonele dedicate ale planetei. Daca proiectul tau se adreseaza tarii noastre, obligatoriu va trebui sa te gandesti si la o sursa alternativa (non naturala) care coroborata cu prima printr-un sistem de automatizare adecvat sa atingi parametrii ideali pentru bazine si mai ales pentru fauna si flora.

Re: Iluminare acvarii imense

Va multumesc de raspunsuri. Cei de la Velux se laudau cu asa ceva, problema este ca aceste tuburi au o lungime limitata. Mai studiem intre timp...

7

Re: Iluminare acvarii imense

eu am avut un acvariu la un spital care avea 700Lungime iluminate 2 grupuri de neoane 2*40W +solar iar caldura iarna era de la calorifer + soare +2 incalzitoare 250W pt stabilizare se formare un adevarat biotop  ...asta era acum 20 ani ...

Diplomatie este sa te gandesti de 2 ori inainte de a nu spune nimic