1

Subiect: Pesti mei preferati - carassius auratus!

Salutare tuturor!

Ionut ma numesc,am 26 de ani,locuiesc in Bucuresti si am tot stat pe langa acvarii inca de cand m-am nascut. Tatal meu este un mare pasionat al acvaristici,un clasic pot spune axat pe inmultire si comercializare.
Pe mine m-a luat cam de o luna si ceva aceasta febra pt acvariul si caraseii mei smile asadar am ajuns la primul meu acvariu.

Acvariul: este unul mic pot spune ,este un home made 70x25x40 cu un volum brut de 70 litri iar in viitorul apropiat sunt constient si vreau un acvariu mai mare:)
Sistemul de iluminat:un tub Osram 865,T8 de 18W si capacul l-am bricolat eu din pal negru (estetic,ieftin si inca nu s-a umflat).
Filtru: Aquael Fan 1
Pesti: 3 carasei la cam 5-6 cm  si un ancistrus. Apa o schimb chiar si de 2 ori pe saptamana daca am timp in proportie de 25%,imi place sa fie tot timpul curata cristal. Pestilor le dau in prezent JBL Goldpearls si mazare fiarta odata pe saptamana,asadar prieteni mei sunt bucurosi si sanatosi:)

Stiu ca ar trebui sa adaug multe acvariului dar am vurut un acvariu ok cu bani putin. Daca aveti sugestii/pareri as fi bucuros sa le dezbatem:)

Va doresc tuturor numai bine si pesti sanatosi!


PS: Valabil pt Lucia: inca nu le-am pus nume dar sa stii ca ma gandesc la asta:)

Re: Pesti mei preferati - carassius auratus!

salut si bine ai venit ,de ce schimbi apa atat de des cuparati un  filtru mai mare preferabil extern si ai sa ai o filtrare mai buna ,cu schimbul de apa foarte des nu reusesti sa ai un biotop aproape perfect ,mai pui ceva plantute si un autocolant negru sau albastru pe care il preferi tu iar pt capac sa nu ai surprize sa  se unfle poliestiren de trafic de 0,3-0,5mm lipit cu silicon si o sa fie ok. Al meu capac este izolat si rezista de 3 ani fara unflaturi

3

Re: Pesti mei preferati - carassius auratus!

Salut ,

Tin sa-ti multumesc pentru interesul in postul meu.

Intradevar filtrul extern este solutia ideala dar momentan ma limitez iar mai tarziu cand voi trece la un acvariu mai mare cu siguranta voi achizitiona unul.
Am facut ceva teste ale apei iar concentratia de amoniac era una destul de mare,cred ca e specifica carasilor care se c*** mult smile,si cand schimb apa scot doar o galeata de 10 litri (mai putin de 20%din volum) ,aspirand bine substratul.

Autocolantul sau decorul din spatele acvariului nu-mi place si niciodata nu mi-a placut,am impresia ca-mi umbreste acvariul.Decorul de interior facut din polistiren si cimentat este unul forate frumos dar acvariul meu este foarte ingust,m-am gandit si la asta.

Ideea pe care mi-ai dat-o referitor la izolarea capacului este chiar foarte buna,nu m-am gandit la asta smile

Bafta multa tuturor si sa aveti pesti sanatosi!

Re: Pesti mei preferati - carassius auratus!

cristydan A scris:

cu schimbul de apa foarte des nu reusesti sa ai un biotop aproape perfect

   Salut Ionut! Nu stiu ce a vrut sa spuna cristydan (poate ne lamureste chiar el) dar schimburile de apa sunt sfinte, cu cat mai dese cu atat mai bine, doar sa nu depasesti 35-40 % apa la un singur schimb. As spune sa schimbi 30%, in cazul carasilor 20% este prea putin.
   Am o curiozitate, ce inseamna la tine "aspirand bine substratul", banuiesc ca il aspiri doar la suprafata unde sunt depuneri si nu il rascolesti, nu?

5

Re: Pesti mei preferati - carassius auratus!

Salut Ancistrus,

Pentru aspirarea substratului folosesc varianta clasica ,un furtun de 2m o galeata si doi plamani sanatosi smile.Da, aspir doar la suprafata,de obicei deseurile organice stau la suprafata pietrisului si au un colt preferat unde se aduna smile

Am vazut prin petshop-uri  ceva ustensile de aspirat "gravel cleaner" care iti curata si pietrisul,dar sincer nustiu cat de bune si eficiente sunt...tu ce crezi?

Merci frumos

Re: Pesti mei preferati - carassius auratus!

Eu zic ca faci bine ce faci. In general este bine sa nu prea "rascolesti substratul" wink

7 Editat de mirceajifcu (2011-06-06 04:58)

Re: Pesti mei preferati - carassius auratus!

Salut! Sunt bune acele gravel cleaner, ca te scutesc sa iti folosesti acei plamani sanatosi prin sistemul pe care il au si nu trag pietre si pesti mici, dar e la fel de bun si furtunul tau big_smile , iar legat de schimbul de apa, daca ai rabdarea si timpul necesar, dai bataie, mai ales ca ai pesti "cacaciosi" si un acvariu cam micut pana ai banutii necesari sa mai cumperi cate una alta prin el.
Frumosi pestii, sa iti traiasca! Succes si tine-ne la curent cu evolutia acvariului.

Re: Pesti mei preferati - carassius auratus!

cristydan A scris:

salut si bine ai venit ,de ce schimbi apa atat de des cuparati un  filtru mai mare preferabil extern si ai sa ai o filtrare mai buna ,cu schimbul de apa foarte des nu reusesti sa ai un biotop aproape perfect ,mai pui ceva plantute si un autocolant negru sau albastru pe care il preferi tu iar pt capac sa nu ai surprize sa  se unfle poliestiren de trafic de 0,3-0,5mm lipit cu silicon si o sa fie ok. Al meu capac este izolat si rezista de 3 ani fara unflaturi

Sa intelegem ca daca schimba apa, creeaza biotopul perfect? Eu zic sa dai un google search inainte sa folosesti termeni care iti sunt total necunoscuti, astfel data viitoare vei evita sa te faci de ras. Legat de UNFLATURA aia, ramane valabil acelasi sfat.
Sunt sigur ca ai vrut, si ai uitat, inainte sa il sfatuiesti pe om sa arunce banii pe geam pe plante, sa ii spui ca pentru asta ii trebuie mai multa lumina, si eventual sa il intrebi ce substrat are, daca are, si cu ce fertilizeaza acvariul?!

9

Re: Pesti mei preferati - carassius auratus!

Salutare si multumesc pentru sfaturi!

Ca si substrat nu e foarte bine pus la punct dar am un strat subtire de jbl aquabasis plus  un strat de cam 5 cm in partea din spate de pietris cu granulatie 0,2-0,4 mm. Lumina o tin aprinsa mai mult de 12 ore pe zi iar plantele cresc mai greu dar cresc si fac si pui smile

Va salut cu respect  si in curand voi reveni cu noi fotografii si detalii
Multumesc

10

Re: Pesti mei preferati - carassius auratus!

bine domnule mirceajifcu poate am gresit in afirmatia mea dar biotopul are si ceva legat de chimia apei  (temperatura, lumina, gazele si sărurile minerale)

11

Re: Pesti mei preferati - carassius auratus!

Ionutdr A scris:

PS: Valabil pt Lucia: inca nu le-am pus nume dar sa stii ca ma gandesc la asta:)

Sa stii ca abia astept sa vad numele lor, mai ales ca Ochila a pozat ca un manechin in fotografia a 8-a (daca nu ma insel). smile

Sa-ti traiasca frumuseii, sanatosi si fericiti!

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

Re: Pesti mei preferati - carassius auratus!

Ionutdr A scris:

Salutare si multumesc pentru sfaturi!

Ca si substrat nu e foarte bine pus la punct dar am un strat subtire de jbl aquabasis plus  un strat de cam 5 cm in partea din spate de pietris cu granulatie 0,2-0,4 mm. Lumina o tin aprinsa mai mult de 12 ore pe zi iar plantele cresc mai greu dar cresc si fac si pui smile

Va salut cu respect  si in curand voi reveni cu noi fotografii si detalii
Multumesc

Ai grija cu lumina aia 12 ore, ca s-ar putea sa fii norocosul posesor al unor frumoase alge de care nu o sa mai stii cum sa te scapi (experienta proprie). Recomandat e sa lasi o pauza de somn la pranz  lol

13

Re: Pesti mei preferati - carassius auratus!

Salutare,

Legat de alge...da asa ar trebui sa se intample,ar trebui sa-mi apara dar pana acum nici urma de ele smile.Sincer am vurut sa mai adaug inca un neon identic de 18W dar m-am razgandit tocmai din acest motiv.

Cu parere de rau mai spun ca carasei mei trec prin tratament momentan:(.
Am sa deschid un nou subiect la rubrica "boli"

Numai bine

14

Re: Pesti mei preferati - carassius auratus!

Salutare,

Ma gandeam sa va mai arat niste fotografii cu carasi mei,acum numai sunt chiar carasei, cresc foarte frumos si cred ca au ajuns la aproximativ 10 cm. Cel portocaliu si-a mai pierdut din culoarea neagra de pe aripioare si coada, dar e foarte frumos.
In viitorul apropiat ma gandesc sa raman doar cu doi prieteni sau sa cumpar un acvariu mai mare. smile

Numai bine tuturor!
Ionut.

15

Re: Pesti mei preferati - carassius auratus!

foarte frumosi carasei.  smile 
cred ca a doua varianta ( un acvariu mai mare ) ar fi mult mai indicata chiar si pentru doi carasei

16

Re: Pesti mei preferati - carassius auratus!

Ionutdr A scris:

Salutare,

Ma gandeam sa va mai arat niste fotografii cu carasi mei,acum numai sunt chiar carasei, cresc foarte frumos si cred ca au ajuns la aproximativ 10 cm. Cel portocaliu si-a mai pierdut din culoarea neagra de pe aripioare si coada, dar e foarte frumos.
In viitorul apropiat ma gandesc sa raman doar cu doi prieteni sau sa cumpar un acvariu mai mare. smile

Numai bine tuturor!
Ionut.

Eheei!
Sa-ti traiasca frumosii!
(tot fara nume au ramas... :fconf )

Acuma.... din 3 te gandesti sa ramai cu 2....
Daca ai fi avut 7-8 pesti, sau stiu eu.... intelegeam, dar .. din 3 sa ramai cu 2...

Hai ca poti sa scoti inca 50 de l, pentru al 3-lea...  :sok

Oricum mie una, mi-ar fi extrem de greu sa aleg din 3 , 2.  smile

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

17

Re: Pesti mei preferati - carassius auratus!

Buna Lucia

Eu as vrea si 4 chiar si mai multi doar ca ma inspaimanta ideea unui acvariu mai mare in conditiile in care inca mai stau in chirie... dar voi face tot posibilul sa le fie bine, sa aiba spatiu suficient smile Si cred ca daca voi avea spatiu mai mare as mai adopta un oranda cu capul alb sau lemon smile

Cand voi avea noutati voi reveni,numai bine tuturor!

18

Re: Pesti mei preferati - carassius auratus!

Prietenii mei va saluta!:) :apl  :apl  :apl