1

Subiect: Scalarii inmutire

acum imi depune scalaru icre pe filtru, ce tra sa fac? sa supravietuiasca adica, sa iasa pesti ? mai am si alti pesti in acvariu inafara de scalari. Astept mesajee voastre repede daca se poate.

Dezamagirea e lacrima ochiului si-a cerului, e simfonia surda a inimii si a artistului, e umbra noptii si-a nedreptatii, e pur si simplu lumina stinsa....dezamagirea zboara cu aripi frante...dezamagirea striveste inimi blande...si totusi..adevarata dezamagire s-a nascut din marea amagire.

Re: Scalarii inmutire

cel mai usor ar fii sa separi icrele intr-un acvariu de 20-25 L.
scoti filtrul din suport dar NU din apa. iei un vas in care sa poti sa scufunzi filtrul sau zona in care au depus si il muti dintr-un acvariu in altul. NEAPARAT APA DIN ACVARIUL DE 25 L SA FIE LUATA DIN ACVARIUL MARE. bagi putin albastru de metil si foarte putin verde de malachit sa nu faca fungus.
daca mai ai intrebari posteaza aici wink

3

Re: Scalarii inmutire

singura problema e k filtrul e lipit cu silicon de acvariu, deci nu am cum sa misc filtru.

Dezamagirea e lacrima ochiului si-a cerului, e simfonia surda a inimii si a artistului, e umbra noptii si-a nedreptatii, e pur si simplu lumina stinsa....dezamagirea zboara cu aripi frante...dezamagirea striveste inimi blande...si totusi..adevarata dezamagire s-a nascut din marea amagire.

Re: Scalarii inmutire

atunci e cam problematic.
poti sa incerci sa lasi icrele in acvariu DAR sa nu stresezi pestii ca vor manca icrele, sau poti incerc sa le dai jos de akolo cu ceva dar nu stiu sigur cum se face lucrul acesta si nici daca vor supravietuii icrele.
in cazul in care nu reusesti ponta asta(desi sincer sper ca vei reusi) amenajeaza un acvariu special pentru scalari sa depuna si dupa aceea scoatei de akolo wink
Acvariu "ca la carte" ar fii L= 450 mm , l = 250 mm H= 450mm.
app de unde esti? daca reusesti ponta poate cumpar si eu 2 puisori de la tine tongue

5

Re: Scalarii inmutire

sunt din oradea, chestia e  k nu ma asteptam sa imi depuna icre, eu vroiam cu totul altceva sa inmultesc beta..:D dar se pare k acum o sa ma ocup de scalari. o sa incerc sa ii dau jos cu un petisor de ureche k deja masculul a inceput sa manance din ele, dar pe alti pesti nu ii lasa sa se atinga de ele.

Dezamagirea e lacrima ochiului si-a cerului, e simfonia surda a inimii si a artistului, e umbra noptii si-a nedreptatii, e pur si simplu lumina stinsa....dezamagirea zboara cu aripi frante...dezamagirea striveste inimi blande...si totusi..adevarata dezamagire s-a nascut din marea amagire.

6

Re: Scalarii inmutire

si inca ceva de unde stiu eu cand depune? inafar de momentul in care vad k deja sunt cateva incre depuse.

Dezamagirea e lacrima ochiului si-a cerului, e simfonia surda a inimii si a artistului, e umbra noptii si-a nedreptatii, e pur si simplu lumina stinsa....dezamagirea zboara cu aripi frante...dezamagirea striveste inimi blande...si totusi..adevarata dezamagire s-a nascut din marea amagire.

Re: Scalarii inmutire

aleg o zona si incep sa o curete si sa o protejeze, in general o frunza sau ca in cazul tau o sectiune a filtrului. in general nu prea ai cum sa iti dai seama daca vor depune decat in momentul in care incep. de aceea cel mai usor e sa le faci un acvariu din timp si sa ii bagi akolo. wink

8

Re: Scalarii inmutire

chestia e k eu mai am niste scalari uriasi cat palma, dar aia nu or depus niciodati si ii cam de vreo 2 ani, si astia i-am luat anu asta si gata au depus si sunt jumate cate ceilaltii...

Dezamagirea e lacrima ochiului si-a cerului, e simfonia surda a inimii si a artistului, e umbra noptii si-a nedreptatii, e pur si simplu lumina stinsa....dezamagirea zboara cu aripi frante...dezamagirea striveste inimi blande...si totusi..adevarata dezamagire s-a nascut din marea amagire.

Re: Scalarii inmutire

daca asa s-a ales perechea wink poate cei mari sunt ambii femele sau ambii masculi sau pur si simplu nu se plac tongue oricum iti urez multa bafta si te rog sa ma tii la curent tongue

10

Re: Scalarii inmutire

am reusit sa ii dau jos, i-am bgat intr-un acvariu de 10 litri si o sa le pun o piatra pt aer, sper sa iasa ceva ...

Dezamagirea e lacrima ochiului si-a cerului, e simfonia surda a inimii si a artistului, e umbra noptii si-a nedreptatii, e pur si simplu lumina stinsa....dezamagirea zboara cu aripi frante...dezamagirea striveste inimi blande...si totusi..adevarata dezamagire s-a nascut din marea amagire.

11

Re: Scalarii inmutire

De la ce varsta incep sa depuna scalarii ca am si eu 3 dar destul de mici. Trebuie sa fie din aceeasi varietate? Am 3 diferiti unul alb, unul negru cu alb si unul argintiu, dar sigur am un mascul si o femela printre ei.

I reject your reality and substitute it for my own !

12

Re: Scalarii inmutire

si eu am avut intr-un timp 7 scalari 3 uriasi si 4 mai mici, si nu au depus, acum am avut 2 scalari la un prieten in acvariu si au depus.... varsta, nush ce sa zic, eu stiu k a mei sunt din anu asta, daca  nu ma insel dar nu pot sa iti zic sigur k e asa.

Dezamagirea e lacrima ochiului si-a cerului, e simfonia surda a inimii si a artistului, e umbra noptii si-a nedreptatii, e pur si simplu lumina stinsa....dezamagirea zboara cu aripi frante...dezamagirea striveste inimi blande...si totusi..adevarata dezamagire s-a nascut din marea amagire.

13

Re: Scalarii inmutire

din pacate, mai mult de jumate din icre s-au inalbit dupa ce le-am mutat, deci sunt foarte slabe sanse sa iasa ceva....:D
Dupa cat timp ar putea depune din nou scalari icre?

Dezamagirea e lacrima ochiului si-a cerului, e simfonia surda a inimii si a artistului, e umbra noptii si-a nedreptatii, e pur si simplu lumina stinsa....dezamagirea zboara cu aripi frante...dezamagirea striveste inimi blande...si totusi..adevarata dezamagire s-a nascut din marea amagire.

14 Editat de Florin.Mazilu (2009-07-03 19:37)

Re: Scalarii inmutire

dupa 8-10 zile daca nu modifici parametrii apei wink

Le: am uitat sa mentionez ouale albe nu au fost fecundate. daca sunt foarte mici probabil sunt la prima depunere si e normal sa nu reusasca din prima tongue oricum sper sa reusesti sa scoti cat mai multi big_smile

15

Re: Scalarii inmutire

Pt. Florin.Mazilu, am inteles k tu ai reusit sa inmultesti beta, cam ce varsta ar trebui sa aibe betta pt ai inmulti , cand pot sa stiu daca is gata de reproducere, k as vrea sa incerc.

Dezamagirea e lacrima ochiului si-a cerului, e simfonia surda a inimii si a artistului, e umbra noptii si-a nedreptatii, e pur si simplu lumina stinsa....dezamagirea zboara cu aripi frante...dezamagirea striveste inimi blande...si totusi..adevarata dezamagire s-a nascut din marea amagire.

16 Editat de Florin.Mazilu (2009-07-04 09:49)

Re: Scalarii inmutire

in general masculul trebuie sa aiba 3-4 luni iar femela 4-5 tongue cel mai usor sa iti dai seama daca sunt gata de reproducere : femela va avea un abdomen umflat plin de icre, va prezenta dungi verticale pe corp (albe) masculul va face un cuib de spuma. ii bagi intr-un acvariu separat foarte plantat intr-un colt, fara substrat, cu coloana de apa maxim 15 cm. (eu am avut rezultate prin bagarea masculului in acvariu si a femelei intr-o fatatoare de guppy, in asa fel incat sa se vada dar sa nu se atinga tongue wink wink )
ii lasi pana knd masculul face un cuib de spuma destul de mare si dai drumu femelei. lasi o lumina aprinsa dar nu foarte puternica si te departezi de acvariu. Observi comportamentul pe cat posibil si daca pana a 2-a zii nu au depus sau masculul bate femela, o separi iar in fatatoare si o mai lasi 3-4 zile dupa care incerci din nou. daca nu reusesti de 4-5 ori schimbi femela wink.
Sper sa te ajute si sa reusesti sa devii bunic tongue big_smile