Subiect: acvariu plantat 110l

acvariu de 110l
filtru tetratec in 600plus
neon osram t 8 18 w (mai urmeaza unul )
substrat aqua basis plus
pietris de rau si pietris alb 3-4 mm

vietuitoare :
guppy 15, neoni 7 , creveti
plante

acvariul este inceput de o luna jumatate , dupa 2 saptamani am bagat plantele iar dupa 4 saptamani pestisorii
plantele s-au dezvoltat foarte bine pana acum , si sper ca si de aici incolo

cam atat despre acvariul meu , astept sugestii si reclamatii , si cateva poze:

2

Re: acvariu plantat 110l

gabytzu89 A scris:

acvariu de 110l
filtru tetratec in 600plus
neon osram t 8 18 w (mai urmeaza unul )
substrat aqua basis plus
pietris de rau si pietris alb 3-4 mm

vietuitoare :
guppy 15, neoni 7 , creveti
plante

acvariul este inceput de o luna jumatate , dupa 2 saptamani am bagat plantele iar dupa 4 saptamani pestisorii
plantele s-au dezvoltat foarte bine pana acum , si sper ca si de aici incolo

cam atat despre acvariul meu , astept sugestii si reclamatii , si cateva poze:

   Din cauza fundalului, trebuie sa te cred ca plantele s-au dezvoltat "foarte bine", cu greu se deosebesc plantele de imaginea fundalului. Dupa parerea mea, in afara de Hydrocotyle leucocephala, restul plantelor nu arata grozav, Echinodorusii, Ludwigia si Cryptocorynele dau semne de suferinta chiar. Poate planta din dreapta fata Stratiotes aloides arata mai bine dar s-ar simti in largul ei ca planta plutitoare.
   Delimitarea zonei plantate din spatele acvariului, cu pietre mai mari, gen bordura, nu este estetica si nici naturala.
   N-am inteles de ce ai pus 5 poze, aproape identice!.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: acvariu plantat 110l

Salut si bine ai venit!
Reclamatii nu ai cum sa primesti de la noi, ci eventual de la Videanu ca incerci sa ii furi afacerea  cu bordurile, sau de la crevetii aia, daca nu le pui niste moss sa isi faca de lucru cu el...
Crevetii de care sunt? Ma gandesc ca ai bagat cirese . . .
Daca pui niste plante la care sa le mearga bine (sau si mai bine, daca tu consideri ca la astea de acum le merge bine) pe fundal, si lasi plaja aia asa goala, eu zic ca ar arata interesant... gen insula tropicala! Is curios cum evolueaza acvariul...