1 Editat de valee (2011-06-10 23:43)

Subiect: hidre in acvariu

Am un acvariu de 70 de litrii in care imi tin crescatoria de RCS, de vreo 5 zile am observat niste ,,alge", dupa o examinare mai atenta am descoperit ca sunt hidre, m am documentat cum asi putea sa scap de ele dar nu am gasit nimic concludent in afara de scos tot din acvariu. Daca stie cineva tratament sa scap de "chiriasi" va raman dator, evantual ceva care sa nu implice scoaterea rcs din acvariu, multumesc mult   :smoke

2

Re: hidre in acvariu

Metodele moderne : Sera Snailpur . Cititi cum se foloseste .

--- pe undeva in Rahova ---

3

Re: hidre in acvariu

o sa il incerc, multumesc de raspuns

4

Re: hidre in acvariu

eu am scapat de hidre cu Rombendazol produs de Romvac
sunt niste pastile pentru gaini luate de la farmacie veterinara
crevetii si pestii nu au fost afectati dar totusi vreo 2 pomaceea au murit la scurt timp (o fi fost coincidenta)

Closing your eyes forces you to look at the darknes inside your head!

5

Re: hidre in acvariu

pe mine ma intereseaza sa nu imi omoare crevetii, o sa trec si medicamentu tau pe lista

6

Re: hidre in acvariu

aa si daca ai putea sa imi dai si mie reteta

Re: hidre in acvariu

Si eu am avut hidre intr-un acvariu in curs de ciclare, dar dupa ce s-a stabilizat au disparut singure. In acvariu aveam doar creveti, deci nu avea ce sa le manance.
   Parerea mea? Nu baga nimic in apa, ca are grija natura de ele wink Si daca incerci sa le cureti mai rau faci... daca tai sau rupi una se va regenera si fiecare bucata se va transforma in alta hidra (ca in povesti lol ), deci in loc sa le extermini mai rau te umplii de ele.

8

Re: hidre in acvariu

bun, atunci o sa mai am putina rabdare vreo luna, daca nu se remediaza o sa aplicam un tratament smile

Re: hidre in acvariu

salut. ce ai mai facut cu hidrele?

Pescar hoinar