1

Subiect: coditza stransa

buna am si eu o problema am 1 femela de platy,1 de guppy si o femela de xifo si un mascul care au codita stransa si stau pe fundul acvariului vine la mancare dar observ ca dupa un timp se duce in colt si sta jos cu codita stransa ce pot sa fac un sfat este bine venit multumesc

si incepatorul in acvaristica poate fi profesionist in ceva cine stie !!!

2 Editat de badboy20cm (2011-06-11 02:20)

Re: coditza stransa

pentru ca noi sa va putem ajuta in timp real  incercati sa faceti mici precizari cand postati. este in ajutorul vostru cat si in ajutorul nostru pentru a va putea sfatui corect. o boala netratata la timp aduce mici sau mari neplaceri unui acvarist.

precizati urmatoarele:

-specia pestului  bolnav

-celelalte specii din acvariul dumneavoastra

- configuratia acvariului si componentele lui.

-descrieti cat mai bine si cat mai detaliat comportamentul pestelui bolnav

-eventual postati si poze

-specificati felul mancarii si ce fel de tratamente ati mai aplicat pana acum.

orice sfaturi date in lipsa acestor date ne absolva de orice vina. multumesc de intelegere

3 Editat de geo_jr91 (2011-06-11 02:35)

Re: coditza stransa

-specia pestului  bolnav: xifo,guppy,platy

-celelalte specii din acvariu:xifo,guppy,platy,1 labeo

- configuratia acvariului si componentele lui:acvariu 80 l home made Filtru intern Resun Titan SP - 1100 l , pompa aer tetra 100, incalzitor resun 100w

-comportamentul pestelui bolnav:are coada stransa,sta pe fund,vine sa manance dar se intoarce inapoi dupa ce mananca

-felul mancarii:fulgi tetra min si tetra min verde;tratamente verde de malachit,sare.

si incepatorul in acvaristica poate fi profesionist in ceva cine stie !!!

4

Re: coditza stransa

Salut,

Aripioarele prinse si apatia sunt deseori simptomele unei infestari cu paraziti interni sau externi.
Toate raspunsurile le gasesti aici,sper:
http://dl.transfer.ro/transfer_ro-09jun-69c4dbfdfc.zip

Tratament se poate face in general cu verde de malachit,bactopur sau alte produse.

Numai bine

5 Editat de badboy20cm (2011-06-13 17:13)

Re: coditza stransa

Cel m-ai bine este sa ii tratezi cu back to pour direct ,pui 1 pastila la 50 l,eu as pune in acvariu actual ,ca sa fii sigur ca nu sunt sii altii infectati .Apoi o perioada hraniti numai cu back to tabs.

EU unu consider ca back to pour si back to tabs este un medicament ff bun,pe mine unu aproape ma scapat de boli grave si inca continui tratament

6 Editat de geo_jr91 (2011-06-13 21:03)

Re: coditza stransa

badboy20cm A scris:

Cel m-ai bine este sa ii tratezi cu back to pour direct ,pui 1 pastila la 50 l,eu as pune in acvariu actual ,ca sa fii sigur ca nu sunt sii altii infectati .Apoi o perioada hraniti numai cu back to tabs.

EU unu consider ca back to pour si back to tabs este un medicament ff bun,pe mine unu aproape ma scapat de boli grave si inca continui tratament

ok ms mult o sa incerc si asta dar vad ca am facut un lucru foarte bun pentru ei cu ajutorul nimanui m-am pus si am schimbat toata apa si vad ca acum nu mai au probleme nu mai stau asa cred ca aveam ceva in apa nu stiu dar oricum o sa bag si ce mi-ai zis tu ms mult de ajutor

si incepatorul in acvaristica poate fi profesionist in ceva cine stie !!!

Re: coditza stransa

Daca cauti prin forum ,,cheia pt pesti sanatosi este aceea de a avea apa curata si schimbata ,apoi restul.

Nu stiu cum faci tu dar ca sa ai pesti sanatosi e bine sa schimbi 40-50%din apa din acvariu pe saptamana .

Daca totusi ti se par cat de cat ok (pesti),,ca sa nu ingalbenesti apa ,poti folosi 2 saptamani meniul back to tabs ,care este defapt o mancare medicament si actioneaza bine din interior.

8

Re: coditza stransa

Badboy!
Hopa!

Ca nu tuturor pestilor le place schimb de apa de 50%!
Caraseii sunt diferiti de ceilalti!

Si inca ceva!

Baktopur Direct este un medicament ANTIBACTERIAN, nu ANTIHELMINTIC (adica antiparazitar)!

In general, nu se recomanda folosirea lui in acvariul comunitar, fiindca decicleaza acvariul!
Tratamentele au loc in bazine de carantina, cu apa foarte bine oxigenata iar durata tratamentului este de 3 zile.

Este posibil ca sa aiba si un oarecare efect antiparazitar, dar asta nu inseamna ca este tratamentul indicat.
Acelasi lucru este valabil si pentru Bakto Tabs!

Sunt convinsa ca daca ar fi medicamentul minune, care trateaza orice, nimeni nu s-ar mai chinui cu altele, iar producatorii ar crea doar singur fel.

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.