Subiect: salutare

sper sa nu par mai prost ca prostul.abia ce am achizitionat un acvariu de 120l uzat,la care am un filtru extern de 1800l/h.sper ca e destul de bun pt acest acvariu.de acum sa incep sa-l pregatesc

2

Re: salutare

bine ai venit,asteptam poze si informatii despre viitorul tau acvariu

ignoranta doare cel mai tare:)

3 Editat de stelykutza (2011-06-13 01:01)

Re: salutare

va dura ceva timp.nu ma grabesc grabesc,sa-l fac si GATA am acvariu.vreau sa masor de 5 ori si sa tai o data - incet dar sigur.acum astept intrebarile colegilor la problemele mele

4

Re: salutare

Bine ai venit! Sper ca filtrul extern are robineti pentru reglarea debitului, altfel este mult prea mare pentru 120 litri.
   Inainte sa recurgi la intrebari, documenteaza-te pe cont propriu, in felul acesta vei retine mult mai bine, decit din raspunsurile primite la intrebari. Succes!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: salutare

Salut si bine ai venit! Eu prima data am cumparat, apoi am intrebat si cand am aflat raspunsurile care imi ziceau ca tot ce am facut, am facut prost, m-am pus pe citit smile)! Acum depinde de tine de ordinea pe care o alegi  lol , noi iti putem ura doar succes si eventual cateva informatii...
Pune niste poze cu acvariul in curs de amenajare :X, asa ai si tu un jurnal de bord cu before si after ...

Re: salutare

am renuntat la filtrul extern deoarece nu avea garnitura.am incercat cu acea banda alba subtire ce o folosesc instalatorii,dar nimic,apoicu silicon  dar nici asa nu mergea tot prindea aer,asa k am renuntat la filtrul extern.am lipit sfondul pe spate cu solutie de sters geamurile,iar zilele astea voi lipi pe filtrul intern pietris mic,pt al masca.tin sa precizez ca prima data voiam sa fac un sfon 3d,dar cum nu merge filtrul renunt la el din cauza spatiului.asta este dam inainte

Re: salutare

Eu spun sa nu renunti la ideea filtrului extern, sunt cele mai bune in raport capacitate de filtrare/perioada de curatare.
Geamul din spate este mai bine sa-l faci dintr-o culoare uni (bleu, negru, verde etc), ca sa nu-ti atraga atentia de la adevaratele valori ale acvariului: pestii/plante/decor.

Re: salutare

acum cel putin va pleca asa.la urmatorul setup va avea 3d si extern.pana mai vad ce se intampla prin el.o iau incetul cu incetul.

9

Re: salutare

stelykutza A scris:

am renuntat la filtrul extern deoarece nu avea garnitura.am incercat cu acea banda alba subtire ce o folosesc instalatorii,dar nimic,apoicu silicon  dar nici asa nu mergea tot prindea aer,asa k am renuntat la filtrul extern.am lipit sfondul pe spate cu solutie de sters geamurile,iar zilele astea voi lipi pe filtrul intern pietris mic,pt al masca.tin sa precizez ca prima data voiam sa fac un sfon 3d,dar cum nu merge filtrul renunt la el din cauza spatiului.asta este dam inainte

   In primul rind, te rog sa fii mai atent la scriere, faci erori care ingreuneaza cititul.
   Cauta sa cumperi o garnitura pentru filtrul extern, renunta la ideea fundalului 3D (acvariul este mult prea mic pentru asa ceva) si renunta la ideea cu pietricelele lipite pe filtrul intern. Ori vei optura calea apei care patrunde in filtru ori va arata aiurea (artificial), ori amindoua, nemaivotbind de greutatea cu care vei spala filtrul.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

10 Editat de alynn (2011-07-04 12:53)

Re: salutare

bradraqua A scris:

   In primul rind, te rog sa fii mai atent la scriere, faci erori care ingreuneaza cititul.
   Cauta sa cumperi o garnitura pentru filtrul extern, renunta la ideea fundalului 3D (acvariul este mult prea mic pentru asa ceva) si renunta la ideea cu pietricelele lipite pe filtrul intern. Ori vei optura calea apei care patrunde in filtru ori va arata aiurea (artificial), ori amindoua, nemaivotbind de greutatea cu care vei spala filtrul.

stii cum vine asta? ia vezi ce ti-am subliniat

ignoranta doare cel mai tare:)

11

Re: salutare

alynn A scris:
bradraqua A scris:

   In primul rind, te rog sa fii mai atent la scriere, faci erori care ingreuneaza cititul.
   Cauta sa cumperi o garnitura pentru filtrul extern, renunta la ideea fundalului 3D (acvariul este mult prea mic pentru asa ceva) si renunta la ideea cu pietricelele lipite pe filtrul intern. Ori vei optura calea apei care patrunde in filtru ori va arata aiurea (artificial), ori amindoua, nemaivotbind de greutatea cu care vei spala filtrul.

stii cum vine asta? ia vezi ce ti-am subliniat

Dupa ce am facut un efort, sa inteleg, tot nu am inteles... este vorba despre o litera?

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

12 Editat de alynn (2011-07-04 13:14)

Re: salutare

amindoua,rind,nemaivotbind
litera î nu se foloseste in interiorul cuvantului sub forma aceasta,doar in cazul in care avem prefix atasat unui cuvant,in rest se foloseste â din a
plus,cand citezi postarea mea,sa zic asa,apare codul inainte si dupa ce am selectat ce doresc a fi subliniat

ignoranta doare cel mai tare:)

13

Re: salutare

imi cer scuze pentru devierea de la subiect,daca m.am facut inteles se pot sterge postarile ce nu se includ in acest subiec

ignoranta doare cel mai tare:)

14

Re: salutare

bradraqua A scris:
alynn A scris:

imi cer scuze pentru devierea de la subiect,daca m.am facut inteles se pot sterge postarile ce nu se includ in acest subiec

   Domnule, daca ai curiozitatea, vei vedea ca in toate cele peste 3.000 de posturi care imi apartin, nu am folosit niciodata, acolo unde o regula imbecila cere, "i" din "a". Este modul meu personal de a protesta impotriva unei reguli, pe care refuz constient s-o respect.
   In ceea ce priveste greseala de litera, da ai dreptate, da-mi voie sa gresesc pina si eu, cel care sesizeaza greselile altora si le cere sa le corecteze.
   Speram ca observatia facuta colegului, sa fie luata ca atare (in folosul tuturor) si nu sa fie folosita pentru o dizertatie pe teme gramaticale. In calitatea pe care o am pe acest forum, este de datoria mea sa atentionez in astfel de cazuri, fara pretentia de a fi "doct". Punct!!!

   Pentru off-uri, ele fac parte din atributiile/drepturile mele, asa ar trebui sa se intimple, ceilalti useri abtinindu-se: QUOD LICET IOVIS, NON LICET BOVIS

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!