1

Subiect: CRESTEREA ARTEMIA

Am facut o clocitoare de Artemia Salinas, am pus produs JBL gata preparat in clocitoare, dar am o nelamurire. Peste 24-36 de ore pot fi mutate intr-un acvariu si crescute acolo. Dar pe eticheta de la JBL si pe net nu scrie decat ca dupa eclozare crustaceii se pot muta intr-un acvariu, dar nu scrie ce fel de apa trebuie sa aiba respectivul acvariu: sarata sau dulce? Ce alte conditii temp., lumina.... Multumesc!

2

Re: CRESTEREA ARTEMIA

cu siguranta parametri asemanatori
eu am incercat direct intr-un bidon de 5 l
se respecta cantitatile
cea mai bun rezultat il ai insa tot  cu doua trei culturi simultan .
la o ponta buna chiar e necesar , ca sa ai tot timpul cu ce sa ii hranesti.
ca sa le si cresti , deja cred ca e mai complicat.

3 Editat de BUCURESTEAN (2011-06-14 04:50)

Re: CRESTEREA ARTEMIA

moraru A scris:

cu siguranta parametri asemanatori
eu am incercat direct intr-un bidon de 5 l
se respecta cantitatile
cea mai bun rezultat il ai insa tot  cu doua trei culturi simultan .
la o ponta buna chiar e necesar , ca sa ai tot timpul cu ce sa ii hranesti.
ca sa le si cresti , deja cred ca e mai complicat.

JBL contine si mancare, iar daca incep sa creasca am vazut pe youtube ca se hranesc cu drojdie praf. Ce inseamna ponta buna? Ponta la artemia sau la pesti?:) Eu am cumparat pesti pui, nu sunt inca la ponta:)

4

Re: CRESTEREA ARTEMIA

Salut! Am o intrebare;  care este motivul pentru care incerci sa cresti artemia?

Daca vrei s-o cresti pt. hrana alevinilor atunci trebui sa stii ca  valoarea lor nutritiva scade odata cu trecere timpului...deci cea mai mare valoare nutritiva o au atunci cind sunt proaspat eclozati,deja dupa 48 ore< daca reusesti sa-i tii in viata>valoarea lor este nesemnificativa pt. puiet.In caz ca vrei sa-i cresti in alt scop<ma indoiesc de asta>singura hrana cu care am reusit fara mari probleme sa-i fac mai mari, a fost seramicron!

5 Editat de BUCURESTEAN (2011-06-15 01:09)

Re: CRESTEREA ARTEMIA

albinik A scris:

Salut! Am o intrebare;  care este motivul pentru care incerci sa cresti artemia?

Daca vrei s-o cresti pt. hrana alevinilor atunci trebui sa stii ca  valoarea lor nutritiva scade odata cu trecere timpului...deci cea mai mare valoare nutritiva o au atunci cind sunt proaspat eclozati,deja dupa 48 ore< daca reusesti sa-i tii in viata>valoarea lor este nesemnificativa pt. puiet.In caz ca vrei sa-i cresti in alt scop<ma indoiesc de asta>singura hrana cu care am reusit fara mari probleme sa-i fac mai mari, a fost seramicron!

Avantajul oferirii de hrana vie pestilor obisnuitzi (cand am zis pui am zis cumparati din piatza asa cum se vand ei,nematuri, dar nu puiet) este dublu:pestii cresc mai repede  si nu putrezeste hrana. Uita-te la sfarsitul videoclipului de mai jos si o sa vezi ca pestii care manaca artemia sant adolescenti smile http://www.youtube.com/watch?v=7uNkHPuGaqo

Re: CRESTEREA ARTEMIA

Atemia moare in cateva ore (maxim) in apa dulce. Mai mult decat atat ,,strica,, rapid apa.
Valoarea nutritiva este f redusa. doar daca nu o imbogatesti inaninte sa o administrezi.
Artemia se creste destul de greu (migalos). Creste cu orice fel de hrana care poate fi filtrata (modul lor de hranire). Dojdie, sange, fitopancton, zooplancton, faina. dar trebuie sa stii cat si cum sa le dai. Iti trebuie lumina si temperatura adecvate.
Iesi pe minus daca le aduni pe toate.

7

Re: CRESTEREA ARTEMIA

ciprian01 A scris:

Atemia moare in cateva ore (maxim) in apa dulce. Mai mult decat atat ,,strica,, rapid apa.
Valoarea nutritiva este f redusa. doar daca nu o imbogatesti inaninte sa o administrezi.
Artemia se creste destul de greu (migalos). Creste cu orice fel de hrana care poate fi filtrata (modul lor de hranire). Dojdie, sange, fitopancton, zooplancton, faina. dar trebuie sa stii cat si cum sa le dai. Iti trebuie lumina si temperatura adecvate.
Iesi pe minus daca le aduni pe toate.

pai si cu ce sa o imbogatesti? cu ulei de peste ?;)