1

Subiect: sakura

am si eu cateva nelamuriri,crevetii sakura is creveti red cherry varianta red?
am vazut ca in general au oua galbene,am si eu creveti sakura cica,dar au ouale verzi,cum sta treaba cu astea?

ignoranta doare cel mai tare:)

2

Re: sakura

nu stie nimeni?

ignoranta doare cel mai tare:)

3 Editat de mirceajifcu (2011-06-30 03:35)

Re: sakura

Sakura inseamna "cherry tree" in japoneza! Si din cate am citit eu ar fi aceeasi marie cu alta palarie, mai rosie smile)...
Eu am luat ambele modele si acum nu imi mai dau seama care cum, decat atunci cand erau in punga stiam  lol  lol. Am impresia ca totusi sakura sunt mai rosii, ca sunt cativa care au un rosu foarte frumos, aprins...

4

Re: sakura

Am o intrebare ??? Lamuriti-ma si pe mine despre creveti Sakura , dati-mi detali va rog !!

M-am saturat de-atata lasitate in poporul asta !

Re: sakura

clau_74 A scris:

Am o intrebare ???

   La cum ai inceput... cred ca ai o intrebare lol

6 Editat de mirceajifcu (2011-07-02 00:49)

Re: sakura

Ce detalii te-ar interesa? Eu iti spun din experienta, nu de pe net citire. Am urmatorii parametrii la apa: 24grade, KH / GH 5, ph 7, NO2- 0 , NO3 undeva la 25mg. Am luat femele direct cu oua pe alese wink (si in Germania prieteniile conteaza) si acum am acvariul plin de creveti rosii, albi si 2 tigrati. Desi exista riscul sa se hibrideze, eu ii tin impreuna cu Perle albe si cu Tiger Shrimp. Puii perlelor albe traiesc si ei la aceiasi parametrii bine mersi.
Am reusit sa omor o serie de creveti ca am scos din nisip o planta cu radacini mari cu tot cu JBL Florapol. Instant, intr-un minut, au murit toti. Ce te-ar mai interesa?

7 Editat de clau_74 (2011-07-02 11:52)

Re: sakura

Diferenta intre Sakura si RCS este numai de culuoare ,piciorusele sunt rosi la Sakura iar la RCS sunt transparente s-au este si de talie ,dieta ,parametri apa.....

M-am saturat de-atata lasitate in poporul asta !

8

Re: sakura

bun,dar asa,ca specie,care e denumirea lor Fire Red Cherry?

ignoranta doare cel mai tare:)

Re: sakura

Clasificarile la orice animal sau planta sau ce vrei tu sunt tot timpul in  latina , Neocaridina heteropoda in cazul nostru, iar numele in alte limbi sunt numele uzuale, comerciale.
Clau, ai dreptate la prima parte, dar nu prea ai la a doua cu parametrii, dieta etc. Eu ii tin pe toti in acelasi acvariu, cu parametrii medii si nu au nici un stres. Tigrii in schimb sunt tot timpul ascunsi, ceea ce ma face sa cred ori ca sunt ei de gel sfiosi, ori ca sunt numai doi  lol in 60 de litri supraplantat, ori ca nu prea le merge bine...