1

Subiect: mi-au murit toti caraseii..in afara de unul...ajutati-ma !!

buna...
sunt noua in acest domeniu...
acum o luna am cumparat un acvariu de 260 l complet echipat .. filtru cristal profi... pompa pt aer... incalzitor pt apa...
am lasat apa 2 sapt sa isi faca circuitul..
am cumparat initial 2 pestisori cioc de papagal...2 sanitari micuti..unul maricel.. 2 pangasius mici.. 2 scalari mari si 2 mici

la o sapt. am cumparat de la cineva pt ca in sibiu nu gaseam nicaieri 8 carasei...frumosi foc ! 4 telescopici...2 aurii si 2 albi cu cap rosu
au fost bine mersi  timp de 3 zile...dupa care au inceput sa moara
nu se vedea nimik suspect la ei..
am facut analiza apei..ph-ul era ok... insa nitratii era mari de tot... am schimbat 3 zile la rand cate 40 de l de apa...
nu au scazut sad
am pus moartea carasilor pe seama nitratilor mari..
pana am inceput sa ne intrebam  !! de ce mor doar caraseii??
banuiesc ca i-am cumparat bolnavi...
azi mai este unul...necajit ce sta pe fundul apei..are codita din spate ciupita ..
am vazut ca scalarii cei mici ii dau tarcoale si il necajesc codita..
ce sa fac??????? :scry

2

Re: mi-au murit toti caraseii..in afara de unul...ajutati-ma !!

in primul rand din experienta mea carasei nu se baga in acelasi acvariu cu scalari.
si se poate sai fi cumparat si si bolnavi am facut boacana asta si eu.eu cam atat pot sa-ti zic in rest ai las pe cei experimentati de pe acest forum sa vorbeasca ca sunt multi care stiu foarte multe despre acvaristica si ei te pot ajuta sigur

si incepatorul in acvaristica poate fi profesionist in ceva cine stie !!!

3

Re: mi-au murit toti caraseii..in afara de unul...ajutati-ma !!

Buna,

Sunt curios ce dimensiuni au toti pesti sa-mi pot face o idee.
Greseala facuta a fost sa combini pesti "cioc de papagal"/parrotfish cu carasi. Acesti pesti fac parte din clasa ciclide,pesti care domina teritoriul si sunt foarte agresivi.
Trebuie sa te hotarasti ce pesti vrei sa ai ca sa poti merge mai departe, in opinia mea.

Numia bine!

4

Re: mi-au murit toti caraseii..in afara de unul...ajutati-ma !!

buna..multumesc de raspunsuri...
acuma stiu ca nu trebuiau luati scalarii...dar la momentul in care i-am luat cei de la magazin probabil ca sa isi vanda marfa nu mi-au spus nimik.
scalarii mici au in jur de 3 cm...iar cei mari in jur de 9... cioc de papagal au 7 cm
carasii au 10-11 cm...pangasius au cam 9...(astia or crescut tare repede..sau cel putin asa mi se pare mie)

mi o ciuda de mor :sevil ..vad cum scalarii ii fugare pe toti prin acvariu :stupid
o avut si cioc de papagal o viata cand erau cu toti caraseii. probabil vazandu-se depasiti numeric au renuntat la ai fugari..si devenisera pasnici...dar acum ramanand doar un carasel si 2 cioc de papagal ..iar s-au apucat de vechile obiceiuri

5

Re: mi-au murit toti caraseii..in afara de unul...ajutati-ma !!

o sa pun imediat si niste poze... :sbr :acv

6

Re: mi-au murit toti caraseii..in afara de unul...ajutati-ma !!

Nu este o tragedie, se intimpla, ai platit pretul lipsei de informatie. Citeste cit poti de mult despre acvaristica, invata cit poti si vei trece peste momentul asta.! Nici daca ar fi s-o iei de la capat, nu ar fi o tragedie daca faci cum si ce trebuie.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

7

Re: mi-au murit toti caraseii..in afara de unul...ajutati-ma !!

no cam asa arata dansii.. :fconf

8 Editat de enik83 (2011-06-14 14:06)

Re: mi-au murit toti caraseii..in afara de unul...ajutati-ma !!

si in poza asta se vede si caraselul meu frumos si necajit... :scry
si cei doi cioc de papagali iesiti la plimbare...hihi

9

Re: mi-au murit toti caraseii..in afara de unul...ajutati-ma !!

iar acesta este acvariul..nu stiu cat se vede de clar ce este prin el... smile

10

Re: mi-au murit toti caraseii..in afara de unul...ajutati-ma !!

Doneaza caraselul, scoate plantele din ghivece si planteaza-le grupat pe specii, aspira tot ce poti din granulele acelea bleu, fa ceva cu furtunele de la filtru, care se vad ostentativ si astfel vei onora acvariul, care are o valoare incontestabila, din punct de vedere constructie (marca).

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

11

Re: mi-au murit toti caraseii..in afara de unul...ajutati-ma !!

bradraqua..multumesc pt sfaturi...
sper sa nu te superi..hihi... o sa te sacai putin
1. de ce trebuie scase plantele din ghiveci ?? si ce inseamna grupat pe specii?? :stupid
2. granulele alea albastre ce ii neregula cu ele?? sunt cumparate din magazinul de pestisori...

12

Re: mi-au murit toti caraseii..in afara de unul...ajutati-ma !!

enik83 A scris:

bradraqua..multumesc pt sfaturi...
sper sa nu te superi..hihi... o sa te sacai putin
1. de ce trebuie scase plantele din ghiveci ?? si ce inseamna grupat pe specii?? :stupid
2. granulele alea albastre ce ii neregula cu ele?? sunt cumparate din magazinul de pestisori...

   - Pentru ca in primul rind este inestetic si in al doilea rind este o stavila in calea dezvoltarii sistemului radicular, mai ales pentru Echinodorus, care formeaza o radacina foarte mare. Plantele se grupeaza pe specii/soiuri, mai ales in cazul celor de genul Cabomba, de care ai si tu in acvariu. Grupul de Vallisneria, din fundal este un exemplu pozitiv.
   - Granulele albastre sunt ca nuca in perete, nu sunt naturale, nicaieri nu o sa vezi in natura asa ceva. Sper ca vrei sa reproduci un colt de natura, toti vrem acelasi lucru!
   - In magazinele de pestisori se vind si porcarii, cu timpul, dupa ce vei avea rabdare sa vizionezi acvarii de valoare de aici de pe forum, iti vei forma obisnuinta sa recunosti ce trebuie sa cumperi si ce nu.
   - Inca o data, pacat de acvariul acela, daca il amenajezi corect, poate fi o incintare, daca nu, inca un recipient cu pesti si plante, in sirul kitsch-urilor.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

13

Re: mi-au murit toti caraseii..in afara de unul...ajutati-ma !!

mersi mult...  ^:)^
inca o nelamurire si gata... :fp
sotul vazandu-ma necajita din cauza carasilor.. aseara mi-a luat inca 2 puiuti... i-au alergat scalarii putin dar acum vad ca nu au treaba cu ei..

si ce nu inteleg este de ce il alearga pe caraselul mare doar scalarii mici..ceilalti ne avand treaba cu el...

poate suna prostesc intrebarile astea... big_smile

14 Editat de gogosanuc (2011-06-14 16:18)

Re: mi-au murit toti caraseii..in afara de unul...ajutati-ma !!

toate ca toate lucrurile stau cam asa.In primul rand trebuie sa  te gandesti bine care iti place mai mult ca si specie. Ori caraseii nebunatici care fac tumbe , ori scalarii mandrii  , ori pestii papagali .Pt ca ce ai tu acolo e o ciorba de toata frumusetea.
Carasul face mizeri mai multa ce e drept dar e si frumos si jucaus.
Scalarul este un peste linistit si nu face chiar asa multa mizerie dar nu o sa ai prea multa activitate prin bazin.
Pestele papagal e interesant se mai ascunde , mai iese la  lumina.
Cele trei specii au nevoi total diferite.
Alege una din specii si restul  incearca sa le gasesti alt stapan.
LE : Si apropo de  alergatul carasilor.Scalarii fac parte din categoria ciclide americane si au o tenta de agresivitate .Acum dupa cum spui ca doar cei mici fac pe zgarie branza  sunt si ei ca si oamenii (unii mai artagosi , altii mai linistiti).

Bun venit in Romania! Dati-va ceasul cu 100 de ani inapoi!

15

Re: mi-au murit toti caraseii..in afara de unul...ajutati-ma !!

enik83 A scris:

mersi mult...  ^:)^
inca o nelamurire si gata... :fp
sotul vazandu-ma necajita din cauza carasilor.. aseara mi-a luat inca 2 puiuti... i-au alergat scalarii putin dar acum vad ca nu au treaba cu ei..

si ce nu inteleg este de ce il alearga pe caraselul mare doar scalarii mici..ceilalti ne avand treaba cu el...

poate suna prostesc intrebarile astea... big_smile

   Din ce ti-a spus prietenul din Craiova, retine in primul rind "Cele trei specii au nevoi total diferite"!
   Citeste si ai sa vezi ce temperatura la trebuie Carasilor si ce temperatura Scalarilor si celorlalte ciclide.
   Inainte sa te decizi cu ce pesti populezi acvariul, citeste despre nevoile lor si constata daca le poti oferi aceste conditii. Atentie mare, din placere, acest hobby se poate transforma intr-un chin, foarte repede si usor!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

16

Re: mi-au murit toti caraseii..in afara de unul...ajutati-ma !!

Buna Eni pentru inceput uite niste informatii :
http://www.acvariidevis.ro/apa-dulce/pe … s-auratus/

Diplomatie este sa te gandesti de 2 ori inainte de a nu spune nimic

17

Re: mi-au murit toti caraseii..in afara de unul...ajutati-ma !!

asa ca ai de ales sau scalari sau carasi +familie de 5-6 cory (sau poti baga 3-5 ancistrus )
uite un exemplu :
http://www.acvariidevis.ro/forum/post/91233/#p91233

Diplomatie este sa te gandesti de 2 ori inainte de a nu spune nimic

18

Re: mi-au murit toti caraseii..in afara de unul...ajutati-ma !!

TweeTy A scris:

asa ca ai de ales sau scalari sau carasi +familie de 5-6 cory (sau poti baga 3-5 ancistrus )
uite un exemplu :
http://www.acvariidevis.ro/forum/post/91233/#p91233

Tweety, fa-ti si tu singur link-urile sub forma de URL! lol Eu ti-am facut doua, restul ti le faci singur lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

19

Re: mi-au murit toti caraseii..in afara de unul...ajutati-ma !!

TweeTy A scris:

asa ca ai de ales sau scalari sau carasi +familie de 5-6 cory (sau poti baga 3-5 ancistrus )
uite un exemplu :
http://www.acvariidevis.ro/forum/post/91233/#p91233

o sa facem ordine in curand... ancistrus avem ..2 micuti si unul mare