1 Editat de aryna (2011-06-15 21:31)

Subiect: intrebare....

Cum se foloseste medicamentul Calomel in tratarea pestilor?  Peste tot am citit ca se foloseste 2% in hrana timp de 2 zile.  Eu il am sub forma de praf. Cum il amestec cu hrana si care este paritatea la care pot sa il combin? (la 100gr de hrana pun 2 gr de calomel?)

2

Re: intrebare....

aryna A scris:

Cum se foloseste medicamentul Calomel in tratarea pestilor?  Peste tot am citit ca se foloseste 2% in hrana timp de 2 zile.  Eu il am sub forma de praf. Cum il amestec cu hrana si care este paritatea la care pot sa il combin? (la 100gr de hrana pun 2 gr de calomel?)

0,2% din hrana, timp de 7 zile (asa am citit eu, peste tot). De ce trebuie sa folosesti acest medicament destul de complicat de administrat, despre ce boala este vorba?

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

3 Editat de aryna (2011-06-16 13:18)

Re: intrebare....

am probleme de ceva timp cu viviparii care imi slabesc (burta este supta de tot), se cocoseaza, iar excrementele sunt albicioase si transparente. Este ceva contagios deoarece mi-au murit ceva exemplare pana acum. Am suspectat octomitaza.
Doar Calomel am gasit pe piata ca sa combat parazitul, de aceea am intrebat.
In mod normal as fi separat cateva exemplare bolnave si gata, dar este raspandita boala si nu vreau sa pierd toti pestii...m-am gandit ca este unica solutie.

4

Re: intrebare....

Octomitaza este boala provocata de endoparazitul Octomitus truttae care infesteaza vezica biliara si lumenul intestinal. Acesta este un flagelat piriform – prevazut cu 6 flageli orientati inainte si 2 flageli ce strabat corpul in lungime iesind prin capatul posterior. Octomitus truttae se inmulteste prin diviziunea longitudinala a corpului si se inchisteaza. Chistii sunt ingititi odata cu apa si ajung in tubul digestiv al pestelui apoi in lumenul intestinal, infestandu-l. Chistii sunt eliminati in apa odata cu excremen-tele, putand supravietui mai multe saptamani.
Simptomele caracteristice provocate de flagelat sunt: pestele refuza hrana si prezinta un abdomen supt, inoata in cerc apoi se scufunda brusc, stau langa piatra de aer sau la suprafata apei, isi pierd echilibrul, intunecarea coloritului, scaderea apetitului este deseori dublata sau urmata de starea de letargie si prezenta unor ciupituri in spatele capului si un aspect aspru al pielii, leziuni ale pielii, mai ales pe corp si pe cap, in regiunea liniei laterale – aceste gauri se unesc formand adevarate cratere, excremente albe care atarna din orificiul anal, . Moartea survine prin epuizare. Aceasta boala se intalneste mai ales la: Symphysodon discus, Pterophyllum scalare, Cichlasoma, Heterandria formoza.
Tratament:
a) in hrana se adauga 0.2% stovarsol si se administreaza timp de 6 zile.
b) in hrana se adauga emtrysidina si se administreaza timp de 5 zile
c) in cazul in care acestia nu mai mananca, in acvariul de carantina, cresteti si mentineti temperatura la 30°C si folositi metronidazol (fie in mancare, fie in acvariu) – cititi prospectul producatorului.
d) preventiv sau pentru pestii bolnavi care mananca inca se pot adauga suplimenti de hrana bogati in vitaminele C, D, complexul B precum si minerale -calciu, potasiu si fosfor.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

5

Re: intrebare....

din pacate nu am gasit nici una din substantele de mai sus mentionate... Am gasit doar Calomel...sa nu incerc cu el? Si daca pot sa incerc cum sa il amestec cu hrana?(este un praf alb)

6

Re: intrebare....

aryna A scris:

din pacate nu am gasit nici una din substantele de mai sus mentionate... Am gasit doar Calomel...sa nu incerc cu el? Si daca pot sa incerc cum sa il amestec cu hrana?(este un praf alb)

Metronidazol se gaseste in toate farmaciile, ii mai spune si Flagyl. Despre Calomel nu stiu nimic.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

7

Re: intrebare....

am incercat cu metronidazol dar degeaba, nu are nici un efect( am efectuat tratamentul ca la carte), le-am dat si amestec de metronidazol in hrana, totul in zadar....de aceea am cautat altceva...nu stiu cum o sa le dau Calomel dar macar o sa incerc, si asa nu au sanse...