1

Subiect: Sunset Gourami bolnavi??

Salut! Am un acvariu de 60 litri....1 femela pearl gourami,1 betta mascul si 2 sunset gourami! Lumina e data de un neon alb pe toata lungimea capacului ( cam 70 centimetri )care a venit in pachet + un filtru ( cu cascada-deci cred ca se numeste exterior)! Plante am 5 de marime medie, pietris si o piatra pentru decor!Parametrii apei sunt amoniac,nitriti si nitrati toti zero, duritatea apei totala si carbonat e perfecta si PH in jur de 7.8( stiu ca e mult dar din ce mi-au zis toti si am vazut si eu pe net e ok pentru speciile pe care le am in acvariu)!Acvariul il am de 2 luni si e ciclat!Am si un aerator dar care mai mult e de decor si ii dau relativ rar drumul pentru ca toti pestii sunt de labirint si respira la suprafata!

Problema mea este: Am doi sunset gourami....totul e ok...mananca, , dorm, cauta prin pietris....dar destul de mult timp pe zi sunt agitati si inoata sus-jos pe geamul lateral! De cand i-am luat de la pet-shop( cu 4 saptamani in urma) am observat niste zone destul de mari pe piele si pe inotatoare maronii, i-am tinut in carantina dar din cate am observat nu s-a agravat nimic( sau poate doar un pic s-a intins chestia aia maro)! Oricum, ca sa fiu sigur, avand in vedere ca totusi au un comportament mai ciudat va atasez o poza! Amandoi sunset gourami au aceeasi problema, dar cel din poza e cel mai afectat de chestia asta maro!Stie cineva ce boala e asta, ca sigur au ceva dar nu am gasit nimic care sa corespunda in toate cautarile mele!Merci in avans pentru ajutor!

Link catre poza:  http://picasaweb.google.ca/lh/photo/Ncm … directlink

2 Editat de acvariudevis (2009-12-06 04:01)

Re: Sunset Gourami bolnavi??

Nu este vorba de nici o boala.guramii isi intensifica culoarea in timpul reproducerii isi construiesc o casa din bule de aer si plante plutitoare si fac si lucrul asta "sunt agitati si inoata sus-jos pe geamul lateral"Vezi ca masculul o sa fie mai autoritar sa nu te speri cand ai sa vezi femela facuta franjuri;)