Subiect: ciclide in 54L

In primul rand salutare la toata lumea,momentan sunt posesorul unui acvariu 54L 60/30/30,il am cam de 2 ani jumate cu pesti comuni ca pt incepatori,platy,xipho,tetra,cory,dar unde m-am mutat cu casa mai am un acvariu identic pe care vreau sa-l amenajez in genul celor pt ciclide ,nisip si doar pietre fara plante,stiu,credeti-ma ca am citit ce acvariu iti trebuie pt ciclide ca dimensiuni ,m-am tot domentat despre asta ,ideea este ca tin neaparat sa imi fac un astfel de acvariu pt a ma obisnui cu intretinerea unuia asemanator dar mai mare in viitorul apropiat,intrebarea mai pe sleau spus ce pesti pot baga intr-un astfel de acvariu amenajat ca pt ciclide ,pot baga o fam de caeruleus adica 1M:3F ,e prea mult?sau alte ciclide de talie mai mica si care se pot gasii pe aici prin buc?mersi anticipat.

2

Re: ciclide in 54L

Ti-ai bate joc de ei intr-un acvariu asa de mic wink
Eu am inceput cu unul de 140 de L si i-am tinut doar cat au fost pui in el. Era mult prea mic pentru ei chiar si pui fiind.

Re: ciclide in 54L

smile ma asteptam la un prim astfel de raspuns ,de aceea nici nu am facut-o fara sa intreb pe cineva avizat ca sa pot spune asa pt ca nu ,cum nu am facut-o cu cel pe care il am nu vreau sa imi bat joc nici de asta sau de pesti ..dar....tin neaparat sa il amenajez in acel fel ca pt ciclide ,nisip alb si pietre ,chiar nu merg alti pesti de talie mica..poate nu ciclide , pesti care le plac acel habitat...sau...accept orice sfat ...numai sa fie amenajat astfel...va mai multumesc inca odata si fara grija ..nu voi lua ciclide in 54L

4

Re: ciclide in 54L

Nu ma disociez de spusele colegilor dar daca tii mortis sa te pregatesti pentru ciclide africane (ai uitat sa precizezi), poti face un compromis, care sa nu incalce extrem cerintele pestilor astfel: te limitezi la o familie din urmatorii pesti, care au dimensiuni maxime cuprinse intre 5-10 cm:
Cyprichromis leptosoma (T)
Iodotropheus sprengerae (M)
Julidochromis ornatus (T)
Julidochromis transcriptus (T)
Lamprologus ocellatus (T)
Lamprologus stappersi (T)
Melanochromis auratus (M)
Melanochromis cyaneorhabdos (M)
Neolamprologus brevis (T)
Neolamprologus brichardi (T)
Neolamprologus caudopunctatus (T)
Neolamprologus hecqui (T)
Neolamprologus leleupi (T)
Neolamprologus multifasciatus (T)
Neolamprologus pulcher (T)
Neolamprologus similis (T)
Pseudotropheus demasoni (M)
Pseudotropheus minutus (M)
Pseudotropheus saulosi(M)
Pseudotropheus socolofi (M)
Pseudotropheus zebra (M)
unde (M) = Malawi si (T) = Tanganika.
Evident ca va trebui sa optezi pentru una din grupe!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: ciclide in 54L

e absolut perfect,nu mai mult de o familie din cei enumerati de tine ,mersi mult de sfat asa voi face....salut . PS mersi si celorlalti pt sfat si ..ne mai vedem pe aici

Re: ciclide in 54L

..si iata ca mai vin cu intrebari .. big_smile ce imi poti spune despre "Pseudotropheus saulosi" ...nu prea gasesc nimic despre ei cam care e proportia mascul femela? si de unde as putea cumpara? si daca merg si sanitari in acavariu asta si daca da care ,mersi.

7 Editat de Andi66 (2011-06-16 23:12)

Re: ciclide in 54L

Salutare si bine ai venit!
Sustin spusele colegilor, in privinta "Pseudotropheus saulosi" uite aici cate ceva: http://www.cichlid-forum.com/profiles/species.php?id=1.
Cat despre "sanitari" cei mai potriviti sunt Synodontis Factoids
:http://aqualandpetsplus.com/Catfish,%20Synodontis%20(spotted).htm

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

8

Re: ciclide in 54L

Salut si bine ai venit,sub nicio forma nu au ce cauta 4 ciclide africane in 54 l,ti-ai bate joc de ei

9

Re: ciclide in 54L

tarabostes A scris:

..si iata ca mai vin cu intrebari .. big_smile ce imi poti spune despre "Pseudotropheus saulosi" ...nu prea gasesc nimic despre ei cam care e proportia mascul femela? si de unde as putea cumpara? si daca merg si sanitari in acavariu asta si daca da care ,mersi.

Imprieteneste-te mai strins cu amicul Google si vei gasi mai mult decit iti trebuie! lol http://fishprofiles.com/profiles/freshw … s_saulosi/

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: ciclide in 54L

Dupa parerea mea 54l pt ciclide este extrem de putin, gandeste-te ca la zoo leii, tigrii care sunt tinuti in custi mici li se atrofiaza muschii si devin tot mai apatici ( chiar foarte urati ) acelasi lucru este si cu pestii
:fcry

Re: ciclide in 54L

va salut din nou si va multumecs pt sfaturi....da stiu ca e fooarte putin 54 L dar va mai intreb cum am mai facut-o ...tin neaparat sa amenajez acvariu doar cu nisip alb si pietre,atat....daca pt ciclide chiar daca doar 3 saulosi 1M:2F cat vroiam sa bag si asa spuneti ca i-as chinui ..... sfatuiti-ma daca pot pune alti pesti ,nu ciclide, ci pesti de talie mica ce le convine astfel de acvariu...

12 Editat de danystyle (2011-06-20 01:19)

Re: ciclide in 54L

ai putea incerca sa cauti un nisip mai alb care sa nu fie calcaros si pietre la fel care sa nu fie calcaroase si astfel poti pune orice alti pesti in acvariul respectiv care s-ar putea incadra in peisajul pe care il vei face si care sa se simta ok in volumul de apa pe care il ai.
NU dati cu parul e doar o parere.

ceea ce faci te reprezinta

Re: ciclide in 54L

Acum nu stiu exact cum o  sa fac....dar imi trece prin cap o alta intrebare ,am vazut intr-un acvariu de 180L aprox 20 de ciclide si sincer mie mi s-au parut chiar a fi ingramadite daca pot spune asa,acum daca tin in 54L 3 saulosi 1M:2F tinand cont de proportie parca ar sta sa zic ..decent ,saulosi pt ca stiu ca ajung cam la 9-10 cm max.....iar momentan in acvariul de vivipari am o femela xipho care are aprox 10-11cm ,cu un mic exercitiu de imaginatie ....3 astfel de pesti ca dimensiune ar fi ok,repet ,sa ma obisnuiesc cu intretinerea lor ca si ciclide iar apoi cu siguranta va veni ceva mare intradevar sa se potriveasca cu nevoile ciclidelor cel putin 200L,o zi buna tuturor.

14

Re: ciclide in 54L

Prietene  bine ai venit. Lasa faza cu"sa ma obisnuiesc".Nu are rost sa spui asta in acvaristica. Si eu eram la fel si am gresit de multe ori. Daca vrei ciclide africane  baga un bazin pe masura lor , un filtru biologic de asemeni pe masura si  suplimentat bine cu un filtru intern pentru filtrare mecanica.Apoi mai poti vb de africani.Ape limpezi!

Bun venit in Romania! Dati-va ceasul cu 100 de ani inapoi!

15

Re: ciclide in 54L

Daca vrei sa te obisnuiesti cu ciclidele din estul Africii, cumpara un acvariu cat mai mare si dupa cativa ani de experienta poate o sa reusesti sa tii o familie in 54 l.

16

Re: ciclide in 54L

tarabostes A scris:

Acum nu stiu exact cum o  sa fac....dar imi trece prin cap o alta intrebare ,am vazut intr-un acvariu de 180L aprox 20 de ciclide si sincer mie mi s-au parut chiar a fi ingramadite daca pot spune asa,acum daca tin in 54L 3 saulosi 1M:2F tinand cont de proportie parca ar sta sa zic ..decent ,saulosi pt ca stiu ca ajung cam la 9-10 cm max.....iar momentan in acvariul de vivipari am o femela xipho care are aprox 10-11cm ,cu un mic exercitiu de imaginatie ....3 astfel de pesti ca dimensiune ar fi ok,repet ,sa ma obisnuiesc cu intretinerea lor ca si ciclide iar apoi cu siguranta va veni ceva mare intradevar sa se potriveasca cu nevoile ciclidelor cel putin 200L,o zi buna tuturor.

   Nu cred ca cineva de aici se refera la ce conditii minime le poti oferi pestilor ca sa nu moara sufocati (exemple fiind chiar magazinele care ii comercializeaza, unde ii tot vezi inghesuiti mai mereu), ci se refera ca aceste cichlide africane (chiar si cele pitice) au un anumit comportament teritorial, intr-un anumit habitat, pe care il apara cu strasnicie (fiecare sef cu bolovanu' lui big_smile), si se comporta intr-un anumit fel... deci intr-un acvariu mic nu ii vei putea admira in toata splendoarea lor, chiar daca vor supravietui spatiului alocat wink

17

Re: ciclide in 54L

Ancistrus A scris:
tarabostes A scris:

Acum nu stiu exact cum o  sa fac....dar imi trece prin cap o alta intrebare ,am vazut intr-un acvariu de 180L aprox 20 de ciclide si sincer mie mi s-au parut chiar a fi ingramadite daca pot spune asa,acum daca tin in 54L 3 saulosi 1M:2F tinand cont de proportie parca ar sta sa zic ..decent ,saulosi pt ca stiu ca ajung cam la 9-10 cm max.....iar momentan in acvariul de vivipari am o femela xipho care are aprox 10-11cm ,cu un mic exercitiu de imaginatie ....3 astfel de pesti ca dimensiune ar fi ok,repet ,sa ma obisnuiesc cu intretinerea lor ca si ciclide iar apoi cu siguranta va veni ceva mare intradevar sa se potriveasca cu nevoile ciclidelor cel putin 200L,o zi buna tuturor.

   Nu cred ca cineva de aici se refera la ce conditii minime le poti oferi pestilor ca sa nu moara sufocati (exemple fiind chiar magazinele care ii comercializeaza, unde ii tot vezi inghesuiti mai mereu), ci se refera ca aceste cichlide africane (chiar si cele pitice) au un anumit comportament teritorial, intr-un anumit habitat, pe care il apara cu strasnicie (fiecare sef cu bolovanu' lui big_smile), si se comporta intr-un anumit fel... deci intr-un acvariu mic nu ii vei putea admira in toata splendoarea lor, chiar daca vor supravietui spatiului alocat wink

   De aceea i-am recomandat o singura familie, fiind un singur sef, toti bolovanii sunt ai lui! lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

18

Re: ciclide in 54L

Saulosi sunt destul de mari asa ca omul o sa ii chinuie. :scry

Oricum e hotarat sa faca asta din pacate.

Re: ciclide in 54L

de cat de teritoriali sunt e cam primul lucru care il citesti despre ciclide de aceea nu am sa bag in 54L 2 masculi, iar sincer din ce am citit si nu numai pe siteuri din romania tocmai ca saulosii nu cresc asa mari ca si celelalte ciclide ,fratilor nu ma urati dar am sa imi fac pana la urma acvariul cum am vrut ..saulosi 1M:2F acum nu credeti ca sunt rau intentionat ca daca eram nu mai intrebam pe mine si faceam de capul meu....sfaturi am primit si le respect ,cel mult o familie,saulosi ca nu cresc foarte mari restul am eu grija de habitat sa fie intocmai ce le trebuie asa ca masculul nu are altceva de facut decat sa se de-a cocos la cele 2 femele si nu sa se bata cu vreun alt mascul:),mersi la toata lumea pt sfaturi,o zi buna.

20

Re: ciclide in 54L

Ok, toate bune si frumoase, dar cand o sa si vedem ideile (dorintele) concretizate ....?

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771