1

Subiect: ce interesant!

Oare ce a dorit sa faca acest asa-zis acvarist in acvariul lui? ...din peisaj lipsesc palmierii si hamacul big_smile  :apl

2

Re: ce interesant!

Irina acela  este un exemplu de cum sa nu facem un acvariu sau cu alte cuvinte cum sa iti bati joc de pesti,plante si restul.
Bambus subacvatic :omfg coral,scoici si alte chestii pentru marin  :omfg carasi amestecati cu betta  :omfg ...........

3

Re: ce interesant!

uauuu ce super este!!! are si lampa lui aladin acolo. pentru aia ii dau un LIKE pe feizbook!!!


lol  lol  lol  lol

4

Re: ce interesant!

respectivul/a sigur habar nu are cu ce se mananca acvaristica

ignoranta doare cel mai tare:)

5

Re: ce interesant!

cica e o vorba... nu fiti rai ca si voi at fost incepatori... am fost da parca nici chiar asa, eu unul as mai baga si o violeta de parma acolo, ar da destul de bine smile

6 Editat de ALFYY (2011-06-20 01:54)

Re: ce interesant!

aryna A scris:

Oare ce a dorit sa faca acest asa-zis acvarist in acvariul lui? ...din peisaj lipsesc palmierii si hamacul big_smile  :apl

si berea la rece nefiltrata lol

Repar electronice si electrocasnice0729803578
si filtre externe EHEIM.

Re: ce interesant!

ati uitat de 2 perusi, 2 porumbei si un trabuc cubanez lol  lol  lol

8

Re: ce interesant!

Eu chiar nu inteleg de ce aryana a facut acest topic....ca sa "radem" de acvariul respectivului ?
uite ca eu nu rad....ba chiar l-as fi ajutat cum as fi putut ...atata timp cat acvaristul nu este pe forum(sau cel putin nu l-am vazut eu) nu prea am cum sa il ajut..
nu inteleg de ce sunteti rai unii....omului ii lipseste documentarea...respect ca a avut curajul sa se apuce de acest hobby minunat ! toti am inceput asa ! eu aveam un acvariu plin cu scoici,pesti din toate speciile si suprapopulat...cand am intrat pe un forum de profil,totul s-a schimbat ! am inteles at de cat cu ce se mananca acvaristica .
daca si acvaristul respectiv ar fi facut la fel,sigur acvariul lui ar fi aratat muuuuuuult mai bine .O seara buna tuturor.

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

9

Re: ce interesant!

Facem pariu ca este "acvarista".....  tongue

gheorghiu_andi@yahoo.com
+40 0748 776 771

10

Re: ce interesant!

eu nu am vrut neaparat sa fiu rautacioasa si sa rad, am fost doar extrem de surprinsa ca omul a pus plante de apartament in acvariul cu pesti...asta m-a socat...

Re: ce interesant!

aqua A scris:

Eu chiar nu inteleg de ce aryana a facut acest topic....ca sa "radem" de acvariul respectivului ?
uite ca eu nu rad....ba chiar l-as fi ajutat cum as fi putut ...atata timp cat acvaristul nu este pe forum(sau cel putin nu l-am vazut eu) nu prea am cum sa il ajut..
nu inteleg de ce sunteti rai unii....omului ii lipseste documentarea...respect ca a avut curajul sa se apuce de acest hobby minunat ! toti am inceput asa ! eu aveam un acvariu plin cu scoici,pesti din toate speciile si suprapopulat...cand am intrat pe un forum de profil,totul s-a schimbat ! am inteles at de cat cu ce se mananca acvaristica .
daca si acvaristul respectiv ar fi facut la fel,sigur acvariul lui ar fi aratat muuuuuuult mai bine .O seara buna tuturor.

Am vazut destule exemple de asemenea persoane care chiar si dupa ce le-am explicat cum ar trebuii sa arata intr-adevar un acvariu sau ce pesti sunt compatibili, tot s-au incapatanat sa ramana le ideile lor....deci nu ii poti tine parte....cu toate ca poate la inceput am fost toti la fel wink

12

Re: ce interesant!

ady vladutz A scris:

Am vazut destule exemple de asemenea persoane care chiar si dupa ce le-am explicat cum ar trebuii sa arata intr-adevar un acvariu sau ce pesti sunt compatibili, tot s-au incapatanat sa ramana le ideile lor....deci nu ii poti tine parte....cu toate ca poate la inceput am fost toti la fel wink

nu ai de unde sa sti...poate o fi prima oara cand face un acvariu .Nu stiu de unde a luat aryna poza...dar ganditi-va totusi ,cum ar fi daca acel om intra pe acvariidevis si vede din intamplare la sectiunea "Cafenea" ca lumea rade de acvariul lui....ar zice ca suntem niste din astia carora ne place sa facem "misto" de munca altuia(cum a fost facuta acolo dar la urma urmei a muncit...)
Zicea aryna ca se mira cum a pus plante de apartament in acvariu...aici nu o contrazic ca m-am cam mirat si eu...dar prima oara pe bune ca am crezut ca sunt niste dracaena sanderiana !si totusi seamana !

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

13

Re: ce interesant!

aqua A scris:

Zicea aryna ca se mira cum a pus plante de apartament in acvariu...aici nu o contrazic ca m-am cam mirat si eu...dar prima oara pe bune ca am crezut ca sunt niste dracaena sanderiana !si totusi seamana !

   Pai Dracaena sanderiana si sunt lol (cel putin cele de pe mijloc + buchetul din dreapta)

14

Re: ce interesant!

Ancistrus A scris:
aqua A scris:

Zicea aryna ca se mira cum a pus plante de apartament in acvariu...aici nu o contrazic ca m-am cam mirat si eu...dar prima oara pe bune ca am crezut ca sunt niste dracaena sanderiana !si totusi seamana !

   Pai Dracaena sanderiana si sunt lol (cel putin cele de pe mijloc + buchetul din dreapta)

eram eu sigur ca imi par cunoscute.  si nici nu a trebuit sa ma documentez tongue .
dar totusi greseste acelea sunt plante emerse ! stau numai cu radacinile in apa...daca le pune intregi o sa se innegreasca ....

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

15 Editat de Ancistrus (2011-06-21 02:39)

Re: ce interesant!

@aryna are dreptate colegul @aqua, ce rost are topicul asta? Sunt foarte multe acvarii kitsch-uri pe internet, dar asta nu este un motiv pentru a le lua in bascalie. Sunt si colegi de aici de pe forum care au cumparat si folosit plante de ghiveci pe post de plante de acvariu, si chiar s-au suparat cand li s-a adus la cunostinta asta.

PS:

aryna A scris:

Oare ce a dorit sa faca acest asa-zis acvarist in acvariul lui? ...din peisaj lipsesc palmierii si hamacul big_smile  :apl

   Asta este barfa 100%... asta te face o barfitoare, deci se poate intelege asa rostul topicului :apl
PS1: Sa nu mai vorbim ce reclama faci acelui site dedicat comertului? :-

16

Re: ce interesant!

subscriu 100% la comentariul lui ancistrus

dreptate mare ai nea` Cristi  :noroc

catalos

17 Editat de aryna (2011-06-21 14:20)

Re: ce interesant!

nu am dorit sa se faca atatea comentarii pe tema aceasta, topicul se putea inchide de la inceput. Am dorit doar sa va arat un acvariu "nepotrivit", atat...care pe mine m-a mirat, pentru ca, oricat de inventiva as fi fost cu decorarea unui acvariu, fie el si un acvariu de incepator, nu mi-ar fi dat prin cap sa il decorez in acest mod. Ce s-a comentat dupa aceea, nu depinde de mine...Am adaugat si altfel de subiecte la aceast forum("cafeneaua") , cum ar fi "cel mai mic acvariu din lume"...acolo nu s-a comentat nimic...

Daca ma considerati o "barfitoare" e problema voastra, daca urmariti comentariile o sa vedeti ca nu eu le-am facut pe cele mai rautacioase...

18

Re: ce interesant!

aryna A scris:

nu am dorit sa se faca atatea comentarii pe tema aceasta, topicul se putea inchide de la inceput. Am dorit doar sa va arat un acvariu "nepotrivit", atat...care pe mine m-a mirat, pentru ca, oricat de inventiva as fi fost cu decorarea unui acvariu, fie el si un acvariu de incepator, nu mi-ar fi dat prin cap sa il decorez in acest mod. Ce s-a comentat dupa aceea, nu depinde de mine...Am adaugat si altfel de subiecte la aceast forum("cafeneaua") , cum ar fi "cel mai mic acvariu din lume"...acolo nu s-a comentat nimic...

Daca ma considerati o "barfitoare" e problema voastra, daca urmariti comentariile o sa vedeti ca nu eu le-am facut pe cele mai rautacioase...

   Eu iti dau dreptate, mi s-a parut evident ca intentia de birfa nu exista, ci ai vrut sa faci cunoscut un acvariu demn de tot risul. Poate folosi unora care se pot lasa tentati de astfel de "performante", ca acvaristi incepatori.
   Comentariile rauvoitoare trebuiau sa se limiteze la acvariu, nidecum la tine dar, dupa cum bine stim, orice subiect, a ajuns sa poarte inca de la deschidere, pericolul divagatiilor anapoda.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

19

Re: ce interesant!

aqua A scris:
ady vladutz A scris:

Am vazut destule exemple de asemenea persoane care chiar si dupa ce le-am explicat cum ar trebuii sa arata intr-adevar un acvariu sau ce pesti sunt compatibili, tot s-au incapatanat sa ramana le ideile lor....deci nu ii poti tine parte....cu toate ca poate la inceput am fost toti la fel wink

nu ai de unde sa sti...poate o fi prima oara cand face un acvariu .Nu stiu de unde a luat aryna poza...dar ganditi-va totusi ,cum ar fi daca acel om intra pe acvariidevis si vede din intamplare la sectiunea "Cafenea" ca lumea rade de acvariul lui....ar zice ca suntem niste din astia carora ne place sa facem "misto" de munca altuia(cum a fost facuta acolo dar la urma urmei a muncit...)
Zicea aryna ca se mira cum a pus plante de apartament in acvariu...aici nu o contrazic ca m-am cam mirat si eu...dar prima oara pe bune ca am crezut ca sunt niste dracaena sanderiana !si totusi seamana !

Pe linga motivul pentru care a pus aryna aceasta poza, iti scapa si faptul ca, respectivul poate a facut intr-adevar pentru prima oara un acvariu dar nu traieste izolat pe o insula rupta de civilizatie!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

20

Re: ce interesant!

aryna A scris:

nu am dorit sa se faca atatea comentarii pe tema aceasta, topicul se putea inchide de la inceput. Am dorit doar sa va arat un acvariu "nepotrivit", atat...care pe mine m-a mirat, pentru ca, oricat de inventiva as fi fost cu decorarea unui acvariu, fie el si un acvariu de incepator, nu mi-ar fi dat prin cap sa il decorez in acest mod. Ce s-a comentat dupa aceea, nu depinde de mine...Am adaugat si altfel de subiecte la aceast forum("cafeneaua") , cum ar fi "cel mai mic acvariu din lume"...acolo nu s-a comentat nimic...

Daca ma considerati o "barfitoare" e problema voastra, daca urmariti comentariile o sa vedeti ca nu eu le-am facut pe cele mai rautacioase...

Eu nici nu te-am considerat o barfitoare stai linistita !
insa daca ai vrut sa faci acest topic ca sa arati lumii cum NU se face un acvariu,trebuia sa scrii ceva de genul "Niciodata sa nu va luati dupa cest gen de acvariu" sau "Sa nu realizati niciodata acvariul in felul asta ! In mesajul tau de la inceput mi se pare ca ai jignit si pe persoana care a facut acvariul zicandu-i "asa-zis acvarist" .Cum am mai zis si eu si ancistrus,nu vad de ce ai facut acest topic...Sunt multe acvarii kitsch dar nu are rost sa iei un acvariu la intamplare de pe net si sa ii fci critica aici ! de ce nu faci acest gen de critica unui user de pe froum care abia a inceput in acvaristica .E mult mai constructiv decat sa critici o persoana pe care nici macar nu o cunosti .BTW crede-ma acvariul pe care l-ai postat tu este un caz fericit...comparativ cu altele !

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise