1

Subiect: codita de caras zdrentuita

Unul din carasii mei are codita zdrentuita,parca e ingrosata,umflata nu stiu exact cum sa descriu.
Am fost plecata 10 zile din tara si am lasat pe cineva sa ii hraneasca,inainte sa plec am facut un schimb de 40% din apa si am curatat filtrul,iar pe aceasta perioada am tinut neoanele stinse de teama sa nu se faca prea cald in acvariu.
Stiu ca o poza ar ajuta,dar nu cred sa reusesc pt ca m-am speriat,am venit noaptea la 23.00 si am facut un schimb partial,am curatat filtrul si am pus in apa GENERAL TONIC,de aceea cred ca nu va iesi mare lucru.
Va rog,am nevoie de ajutor.
A,si inca un caras are o pata pe corp,ca si cum ar fi jupuit de solzisori...
Multumes pt ajutor!

Re: codita de caras zdrentuita

Buna
la cele 133 mesaje ,inseamna ca nu esti chiar incepator pe forum,ar trebui sa sti ca se pun poze si se scriu detalii despre acvariu,filtrare etc, de fiecare data cand se posteaza aici,ca raspunsul  pe care il vei primi sa fie 100% corect.

3

Re: codita de caras zdrentuita

Acvariu 126 l,filtru aquafun,cred.Ca locuitori:3 carasi,un peste-cutit,2 ancistrus si 2 sanitari.
Am pus in apa general tonic,conform indicatiilor de pe prospect,apoi am facut schimburi dese asa cum scria.La inceput am vazut o imbunatatire,dupa care,dintr-o data starea lor s-a inrautatit,in sensul ca cel maro are rana parca mai intinsa si parca sangereaza f putin la margine,e mai rosu,iar celuilalt incepe sa i se franjureze inca o parte de codita din cele 3.
O sa incerc sa fac niste poze mai bune,pana atunci postez ce am.

4

Re: codita de caras zdrentuita

Am pus si sare in apa,am citit ca ajuta pt inactivarea bacteriilor.

5

Re: codita de caras zdrentuita

Eu nu am incalzitor in acvariu.Apa se incalzeste doar de la cele 2 neoane.E nevoie sa le cresc temperatura pe perioada tratamentui?
Inainte de repetarea tratamentului sau de instituirea altui tratament,in functie de recomandarile pe care le voi primi,e bine sa fac o curatenie mai temeinica in acvariu,cu pastrarea a 1/2 cantitate de apa ca sa nu deciclez,sau ar fi un stres suplimentar?

6

Re: codita de caras zdrentuita

sal
1.apa are culoare ciudata . schimba 40-50%
2.daca ai bagat sare in apa scoate ancistrusii.
3.ce temperatura ai in acvariu ?

pt tratament recomand ce am folosit chiar eu,conform indicatiilor din prospect

1. Aquafuran
2.fishtamin (pt revigorare )

Diplomatie este sa te gandesti de 2 ori inainte de a nu spune nimic

7

Re: codita de caras zdrentuita

Apa e verzuie de la General tonic.Am mai pus sare si ancistrusii nu au avut nimic.Adaug inca o poza cu codita.Pare afectata musculatura cozii.
Am schimbat azi aprox 40 % din apa.

8

Re: codita de caras zdrentuita

Incerc sa gasesc chiar azi tratamentul recomandat.Sper sa dea rezultat.Multumesc.Inainte de administrare cat sa schimb din apa?

Re: codita de caras zdrentuita

oau,usurel sa nu facem salata,tratamentul este ok,dar trebuiesc respectati anumiti pasi.Este bine de stiut ,in primul rand ca substanta activa din Aquafuran  este Nifuripinol si-l gasesti si in Baktopur Direct (Sera)sau Furanol(JBL).
In primul rand va trebui, sa faci un mare schimb de apa si in timpul tratamentului nu se hranesc.De preferat era, daca faceai un tratament doar celor care sunt bolnavi separat in alt acvariu spital.
Am o mare curiozitate la cat timp faci schimb de apa si ce cantitate la cei 126L.
Te rog sa urmaresti si topicul (Caras cu dropsy)acolo mai sunt detalii.
Sanatate multa,sa auzim de bine!

10

Re: codita de caras zdrentuita

Astazi am cumparat un filtru mai puternic pt acvariu si l-am montat in paralel cu celalalt ca sa se cicleze.am facut rau?Am cumparat Resun SP-2500L.Asta am gasit la putinele magazine cu specific din Targoviste.
Ca tratament am gasit doar Multicura de la Easylife.Ei spun ca e mai bun decat Bakto,dar nu prea mai am incredere in ce spun vanzatorii.Oricum,asta e tot ce am gasit,pana miercuri nu pot pleca din oras si nu puteam sa-i las fara tratament.
  Cum vi se pare tratamentul?Stiu ca daca incep trebuie sa termin cu el.Pot totusi sa ii hranesc de miercuri cu bakto?Pana atunci le dau sa manance?
In timpul tratamentului cu multicura mai schimb apa?Astept sugestii.

Re: codita de caras zdrentuita

Buna
In lipsa de altceva...
Cat despre incredere,nici nu se pune vorba,fac tot ce pot sa-si vanda marfa.
In timpul tratamentului,fara hrana!

MULTICURA

DOZE
Instrucţiuni: ! agita înainte de utilizare Opriţi lampa UV şi oxydator. Eliminare de carbon activ, răşini sintetice, precum şi orice alte materiale absorbante prezente din filtru. Aerisiţi bine în timpul tratamentului. Dozele recomandate: La data de 1 se adaugă 40 picături pe 50 de litri de apa de acvariu. În zilele 2 şi 3 să reducă la 20 picături pe 50 de litri de apa de acvariu. 20 de picaturi = 1 ml. dozare Preventivă: Atunci când adăugaţi noi centrale şi / sau peşte, se adaugă o doză unică de 40 de picaturi (= 2 ml) la 50 litri apa de acvariu. Previne contaminarea din exterior. Doze pentru cultivare şi de creştere: pentru cultivarea şi creşterea de peşte adauga 20 de picaturi (= 1 ml) la 50 litri apa de acvariu. Acest lucru previne ciuperca afectează ouă. Tulburări de creştere şi Fallout sunt, de asemenea, în mod eficient diminuate. În cazurile severe, o doză dublă (80 picături la 50 de litri de apa de acvariu), pot fi utilizate în prima zi. Este complet sigur pentru filtrul biologic. Non toxice, chiar şi cu supradozajului indicate. Pentru a fi combinat cu Easy Life Anti-Spot (împotriva bolii petelor albe, boala catifea şi gaură în cap bolii). Citiţi instrucţiunile primul rând pentru utilizarea corectă a acestui produs. Nu folosiţi alte produse în timpul tratamentului! Dupa cursul de tratament de reîmprospătare a apei. Acvariu pot fi tratate cu o doză dublă de Easy-Life Mediu Filtru de lichide (apă dulce sau EasyNeo) pentru a elimina reziduurile produsului. Acest lucru îmbunătăţeşte calitatea apei şi a peştelui recupera foarte repede. Poate fi combinat cu Easy Life Anti-Spot: Pentru a fi combinat cu Easy Life Anti-Spot (împotriva bolii petelor albe, boala catifea şi gaură în cap boala pentru rezultate mai bune în caz de boli severe de stocare se păstra flaconul cu broşura în ambalajul original, într-un loc întunecos, la temperatura camerei. A nu se lăsa la îndemâna copiilor şi animalelor de casă. Nu utilizaţi la animale care sunt pentru consum.

12

Re: codita de caras zdrentuita

Multumesc.Am citit si eu prospect,cautat pe net caci pe cutie traducerea era greu de descifrat.Intrbarea mea este cum vi se pare acest tratament.L-a mai folosit cineva?
  Pot sa ii hranesc de joi cu bakto tabs?
  Am facut rau ca am adaugat inca un filtru?Eu am incercat sa il montez astfel incat sa nu valuresc apa f rau,stiu ca nu le place,astfel incat sa existe o parte mare din acvariu unde sa nu ii deranjeze.
  Cam greu sa nu ii hranesc,mai ales ca locuiesc cu acei sanitari,care,de foame,asa cum spunea un coleg,devin oportunisti si ii vor vana tot pe cei 2 bolnaviori,ca sunt slabiti.E greu si sa ii scot din acvariu cand ii hranesc pe ceilalti,pt ca sunt mari,ii stresez,in plus sanitarii nu sunt carasi,nu mananca atunci cand vreau eu.Sa ii hranesc noaptea?

13

Re: codita de caras zdrentuita

roxi31 A scris:

Cam greu sa nu ii hranesc,mai ales ca locuiesc cu acei sanitari,care,de foame,asa cum spunea un coleg,devin oportunisti si ii vor vana tot pe cei 2 bolnaviori,ca sunt slabiti.E greu si sa ii scot din acvariu cand ii hranesc pe ceilalti,pt ca sunt mari,ii stresez,in plus sanitarii nu sunt carasi,nu mananca atunci cand vreau eu.Sa ii hranesc noaptea?

   Nu stiu la ce sanitari te referi, dar in general daca mananca dintr-un peste, mananca daca este mort, si nu il vaneaza wink, si asta doar daca le este foame. Le dai sa manance atunci cand dai la toti pestii, stiu ei cum sa se hraneasca.

Re: codita de caras zdrentuita

De cand ai inceput tratamentul?
Ai putea sa-i hranesti cu Bakto Tabs,cand tratamentul este terminat,faci si un schimb considerabil de apa,dupa care ii hranesti cu Bakto Tabs, dar numai cu Bakto Tabs,nimic altceva .Acesta ,se da pe o perioada mai lunga de timp pentru a avea si rezultate.

15

Re: codita de caras zdrentuita

Multumesc tuturor!E a doua zi de tratament si pare putin mai bine cel maro,rana nu mai are margini rosii,e doar decolorata,ca stare generala sunt bine,cauta hrana disperati,dar...
  Miercuri merg in Pitesti si voi cauta Bakto,sper sa gasesc.Dupa tratament voi schimba apa si ii voi hrani cu Bakto.Duminica oricum vin in Bucuresti si voi gasi trat.poate e bine sa iau si Baktopur direct sa il am in casa,in targoviste nici nu au auzit de el,in caz ca nu se refac pot relua tratamentul,desigur dupa un timp,sa nu ii intoxic.
E vreo problema daca hranesc toti pestii cu acest Bakto?

16

Re: codita de caras zdrentuita

Ancistrus A scris:
roxi31 A scris:

Cam greu sa nu ii hranesc,mai ales ca locuiesc cu acei sanitari,care,de foame,asa cum spunea un coleg,devin oportunisti si ii vor vana tot pe cei 2 bolnaviori,ca sunt slabiti.E greu si sa ii scot din acvariu cand ii hranesc pe ceilalti,pt ca sunt mari,ii stresez,in plus sanitarii nu sunt carasi,nu mananca atunci cand vreau eu.Sa ii hranesc noaptea?

   Nu stiu la ce sanitari te referi, dar in general daca mananca dintr-un peste, mananca daca este mort, si nu il vaneaza wink, si asta doar daca le este foame. Le dai sa manance atunci cand dai la toti pestii, stiu ei cum sa se hraneasca.

Pai pe carasi nu am voie sa ii hranesc si am facut trat in acvariul comun.Ii las si pe ei sa tina post?

17

Re: codita de caras zdrentuita

In acvariu comun poti hrani pestii separat? lol, la cura toti! ^:)^

Re: codita de caras zdrentuita

Nu, nu este nici o problema, dar doar cu Bakto Tabs,nimic altceva o perioada.
Dupa ce termini tratamentul, poate mai pui si tu o poza sa-i mai vedem, cum au evoluat.

19

Re: codita de caras zdrentuita

Astazi am pus ultima doza de medicament.acesta e galbui si apa arata jalnic.maine trebuie sa incep schimburile de apa. 
   As face asa:pastrez 1/2 din apa separat,spal doar filtrul vechi in apa pe care o schimb,fac curatenie generala in acvariul mare (spalat tot,substrat,etc),apoi mut tot in casa curata.E bine?Deciclez de tot acvariul?Sa adaug niste bacterii?Oricum daca am pus medicament am stricat echilibrul.Si adaug carbune in filtru.
   Hranesc pe toata lumea cu Bakto sau scot carasii "la restaurant"in alt acvariu,desi cred ca la intoarcere mai gasesc ei ceva.
  Pestii sunt mai bine de la zi la zi,sper sa fie bine,sa nu recidiveze.Abia astept sa limpezesc apa sa postez poze cu ei.
Multumesc mult pt sfaturi!

Re: codita de caras zdrentuita

In opinia mea este ok, sa faci curat si sa ciclezi iar ,dupa care sa-i hranesti o perioada numai cu Bakto Tabs,dar numai cu Bakto Tabs si insist pe acest lucru tocmai pentru,ca  sa nu recidiveze.Nu are nimic, daca papa toata lumea,dar sa nu uit,acum incepi usor cu mancarea ,chiar daca  ei vor  mai mult. 
Multa sanatate!