1

Subiect: Acvarist din Bucovina

Va salut pe toti iubitorii de pesti din acvariu nu numai din cratita, ma numesc Vasile, am 37 ani si am facut o pasiune pentru acvaristica de pe la 7 ani.
Momentan detin 3 acvarii unul RIO 180 si unul de 240 WROMAK echipate standard cu background home made si unul de 60l home made. Plante: valisneria, echinodorusi (amazonicus, tellenus ), multi anubiasi, o tufa mare de elocharis acicularis, niste fire de bacopa, cabomba, rotala si mai sunt vreo doua la care nu le stiu numele. Vietuitoare: 2 polypterus senegalus, 2 ctenopoma acutiroste, 4 kribensis, 2 platydoras costatus, 5 tetrazone, 5 ancistrusi, 2 kuhli, 6 gurami, 6 ramirezi, niste gupi pomacea,  Neritina Natalensis si nu stiu cati melci de substrat.
Folosesc o linie de fertilizare Prodacl a ambele acvarii, de care sunt foarte multumit (eu si plantele ), . Deocamdata nu folosesc CO2 la RIO la celalat da (pt a putea face observatii) 
Sunt pe acest forum pentru a invata din experianta voastra si din greselile altora. Tuturor va urez bafta si sanatate.
Pentru a vedea cum a evoluat treaba pe la mine aveti imagini in galeria mea http://picasaweb.google.com/vsemeniuc/Acvariu300# si  http://picasaweb.google.com/vsemeniuc/Acvariu#

Natalie Cardone "Hasta Siempre - Comandante Che Guevara"

2

Re: Acvarist din Bucovina

Bine ati venit pe forum , puteti atasa niste poze sa ne facem o idee despre acvariile pe care le detineti . STIMA

Re: Acvarist din Bucovina

Bine ai venit.

4

Re: Acvarist din Bucovina

icsim A scris:

Bine ati venit pe forum , puteti atasa niste poze sa ne facem o idee despre acvariile pe care le detineti . STIMA

Mercy de salut, pozele sunt in linkurile din primul post

Natalie Cardone "Hasta Siempre - Comandante Che Guevara"

Re: Acvarist din Bucovina

salut si bine ai venit. in a 2-a serie de poze ai un peste care seamana cu un sarpe(am uitat denumirea tongue) unde ai gasit asa ceva? era un coleg forumist foarte pasionat de ei . big_smile

6

Re: Acvarist din Bucovina

Acela e polipterus senegalus, am o pereche. le am de la un comerciant din Iasi, Sunt vedetele acvariului.

Natalie Cardone "Hasta Siempre - Comandante Che Guevara"

Re: Acvarist din Bucovina

salutari si bine ai venit.O intrebare : in a doua serie de poze sant niste pesti cu capul galben,cu niste dungi tranversale de culoare inchisa si parca ceva roz pe burta.Ce pesti sant aceia? ms

8 Editat de cardone (2010-04-10 23:25)

Re: Acvarist din Bucovina

Pentru ca vreau sa inscriu unul dintre acvarii in concurs, cred ca e bine sa fac o descriere mai amanuntita.

Acvariu RIO 180 de la juwel, echipat standard, in plus tot capacul este "captusit" pe interior cu autocolant din aluminiu ceea ce a facut ca iluminarea sa se dubleze (aproape). Aditie de CO2 cu ajutorul unei instalatii de la ferplast, compozitia reactiva wink formata din drojdie, zahar, gelatina si apa. Background home made din polyester cu pietre de rau.

Substrat prodac (a se vedea in picasa mai sus)si peste el pietris granulatie de maxim 8mm, la radacina unor plante bile de la jbl.

Fertilizare la inceput prodac ulterior ferropol 24 iar acum ferropol.Prodac nu mai am de unde sa procur,iar cu ferropol am mai bune rezultate decat ferropol24.

Fauna: 1 p. polypterus senegalus, 1p. scalari, 2 p. ctenopoma acutiroste, 1 p. cribensis, 4 ancistrus, nenumarati pomacea si 2 neritine (au fost mai multe dar...).
Flora: 3 echinodorus amazonicus, 2 echinodorus osiris, 1 echinodorus bleheri, nenumarate cryptocoryne wendtii, 1 tufa cryptocoryne pontederiifolia, 1 lotus, cateva fire ludwigia repens, multi anubiasi, cateva fire de hygrophila polysperma.

Deoarece pestii sunt destul de maricei si puternici  fac si mai multa mizerie, nu puteam planta decat plante easy, greu de dezradacinat si greu de rupt ( la o eventuala lovitura cu coada).

Acvariul are o vechime de un an si 2luni. in acest timp a suferit numeroase modificari, in sensul ca au disparut plante si au aparut altele. Dupa mintea mea as mai planta un echinodorus barthii si o tufa de egeria densa.

Albumul aici http://www.acvariidevis.ro/user_album.php?id=339

Stiu ca se putea si mai bine, dar deocamdata atat am putut face. Sincer as fi vrut sa am si o blyxa si ceva gazon dar nu au rezistat "animalelor, de abia s-a prins lotusul saracul.

Astept comentarii si binenteles votul vostru.

Natalie Cardone "Hasta Siempre - Comandante Che Guevara"

9

Re: Acvarist din Bucovina

bine ai venit. sper sa ne impartasesti si noua din experientele tale. numai bine si ape limpezi.
app ai ceva monstruleti pe acolo. daca ar vedea mama sau nevasta asa ceva la mine in acvariu as dormi pe pres in fata blocului la cat de sperioase sunt amandoua lol:lol::lol::lol:

10

Re: Acvarist din Bucovina

Nu merge link-ul...
Scrie: album invalid...

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

11

Re: Acvarist din Bucovina

http://www.acvariidevis.ro/acvarii-util … e-mele/339

Multumesc de atentionare, sper ca acuma merge

Natalie Cardone "Hasta Siempre - Comandante Che Guevara"

12

Re: Acvarist din Bucovina

Acuma da! smile

Foarte frumos!

Se vad roadele.... anilor de experienta si dedicare...:)

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

13

Re: Acvarist din Bucovina

Welcome! ...si intradevar buna melodia din "semnatura"! smile

14 Editat de cardone (2010-04-11 16:33)

Re: Acvarist din Bucovina

Lucia , ma simt magulit, crede-ma ca nu am stat "aplecat" asupra acvariului atat cat ar fi trebuit, nici nu sunt un expert, pot spune ca ma pricep un pic, dar e bine sa ai o pasiune care sa-ti ocupe timpul liber pe care il ai, mai ales la bloc.

Natalie Cardone "Hasta Siempre - Comandante Che Guevara"

15

Re: Acvarist din Bucovina

Foarte frumos smile
Frumosi si pestii.
Multa bafta in continuare.

16

Re: Acvarist din Bucovina

Frumos acvariu, dar mai ai de lucrat la organizare, cred eu. Esti primul la care observ in acvariu Pelvicachromis, frumosi pesti.

Etiamsi omnes, sed non ego.