1

Subiect: cer din nou ajutor...gris !!!!!

buna seara...
cer din nou ajutor...
am amestecat multe specii de pesti.. asta este..prostia incepatorului..!! :pp

nu asta este problema acum..pt ca intr-o saptamana ii rarim.. :scool
dar acum ne-am pricopsit cu gris... pe unul din puiutii de carasei cu ochi telescopici... si pe unul din pestisorii mei carora nu le stiu denumirea dar care sunt ca niste tigrisori (portocalii cu dungi negre) si cu mustati mici si multe..
scuzati descrierea dar altfel nu stiu cum sa ii identific...

am in acvariu asa:
cioc de papagal
scalar
caras
ancistrus
si tigrisorii de care ziceam sus

am tot citit despre gris ca se mareste temp treptat pana la 30 grade
ca se adauga sare neiodata
ca se trateaza cu verde de malachit

no bun... teoria ca teorie..dar practica ma omoara

1. nu am unde sa ii tin in carantina una la mana...
2. temp am inceput sa o cresc de ieri dimineata si am ajuns la 28 de grade...
mi frica pt ca nu stiu daca cioc de papagal si tigrisorii rezista la 30 de grade..
nu gasesc pe net informatia asta..
3. verde de malachit am luat..ii pe dulap si ma uit la el ca mi frica sa pun..daca nu tolereaza toti si imi mor...??
4. sare neiodata am luat din piata la punga ..ssotul zice ca nu ii neiodata...

AJUTATI-MA...!!!!!! :stupid

2 Editat de aryna (2011-06-21 14:50)

Re: cer din nou ajutor...gris !!!!!

-

Re: cer din nou ajutor...gris !!!!!

Daca au facut gris trebuie tratati toti pestii din acvariu, deci ori ridici treptat temperatura pana la 30-31°C in acvariul unde se afla pestii afectati, ori faci tratamentul cu Sera Costapur conform indicatiilor producatorului.

PS: De ce nu intrebi care ar putea fi cauzele aparitiei grisului in cazul tau, si intrebi cum sa ii tratezi? Este doar o curiozitate :-

4

Re: cer din nou ajutor...gris !!!!!

big_smile

5

Re: cer din nou ajutor...gris !!!!!

pai...
probabil problema mare este ca sunt amestecati s inu or fi ei prea in largul lor..

6

Re: cer din nou ajutor...gris !!!!!

Din punctul meu de vedere, din ceea ce ti-a recomandat Ancistrus adica tratamentul cu Sera Costapur este mai indicat, fiindca tratamentul termic, ridicarea temperaturii la 30-31 de grade nu este foarte bine tolerat de carasei, in mod sigur. Nu sunt sigura de limita rezistentei celorlalte specii, asa ca nu pot sa-ti dau un sfat concret in privinta lor.

Nu stiu de ce, dar am senzatia ca este si o usoara suprapopulare acolo, si te sfatuiesc sa aerezi apa, cat de puternic poti, fiindca indiferent de metoda de tratament, pestii vor avea nevoie de ea. (piatra de aer sau returul filtrului pus sa valuresca puternic suprafata apei)

In cazul tratamentului cu Costapur, este necesara ridicarea temperaturii doar cu 2 grade fata de cat au ei momentan in acvariu (temperatura la care ii tii). Asta inseamna ca aceasta metoda are un plus.

In cazul tratamentului termic, va fi o usoara scadere a nivelului de oxigen dizolvat in apa, rezultand faptul ca metoda aceasta are un minus.

Tu decizi in final, dar trebuie sa cantaresti bine metoda de tratament, fiindca pestii afectati sunt deja usor slabiti de paraziti.
Numai ca trebuie sa te decizi rapid!

Multa bafta si muuuuuuulta sanatate!

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

7

Re: cer din nou ajutor...gris !!!!!

multumesc mult pt raspunsuri...
nu stiu daca este suprapopulat...
am asa:4 carasei micuti...
un carasel mare..
doi cioc de papagal...
2 scalari mici
2 mari
3 ancistrus : 2 micuti si unul mare
4 clown loach
acvariul are 260 de litri..
am urcat temp pana la 29 de grade ..asta in decursul a 3 zile..
si am dat aerarea apei la maxim...

caraselul nu mai are gris...
mai au 2 clown loach..

Re: cer din nou ajutor...gris !!!!!

Eu as merge pe ridicarea temperaturii la 29-30 grade si urmarirea atenta a pestilor cateva zile. Oxigenare puternica a apei. Sifonare zilnica pt eliminarea oualelor.
Este adevarat ca sunt carasi si le plac temp mai scazute dar rezista si la unele mai ridicate pt perioade de timp nu prea lungi.
Medicamentul este totusi un compus toxic si l-as evita daca am si alte metode mai putin agresive. Atat pt pesti cat si pt sistem!

9

Re: cer din nou ajutor...gris !!!!!

pt cate zile imi recomandati sa las temp ridicata??
pana nu se mai vede nimik pe ei??

10

Re: cer din nou ajutor...gris !!!!!

5-6 zile, pauza 3 zile si apoi 5-6 zile.
Sau daca pestii nu au probleme, 10 zile si apoi dormi linistit! Timp suficient ca sa iasa si ,,puii grisului,, din oua si sa isi dea obstescul sfarsit!

11

Re: cer din nou ajutor...gris !!!!!

multumesc mult pt raspunsuri... :apl

inca o intrebare..se poate ca ridicarea temp sa creasca agresivitatea la cioc de papagal?? sau nu are nici o legatura??

12 Editat de iuliana-24 (2011-06-25 01:45)

Re: cer din nou ajutor...gris !!!!!

Buna
am si eu o curiozitate,in acest moment care este temperatura din acvariu?
Fara suparare,poti pune o poza, a ceea ce zici tu ca este gris!

13

Re: cer din nou ajutor...gris !!!!!

29 de grade ...
pozica fac maine... smile

Re: cer din nou ajutor...gris !!!!!

Deja este destul  de ridicata temperatura si risti sa pierzi o parte din ei,pe astfel de canicula, cand apa oricum se incalzeste,dar faci cum vrei.
Un simplu tratament ,eu zic ca este de ajuns.
Astept si poza!
O zi frumoasa!

15

Re: cer din nou ajutor...gris !!!!!

am o nelamurire...
sera costa pur.. are ingredient principal verde de malachit... de ce sa dau 22 lei pe el cand verdele de malachit se gaseste la 3 lei???

16

Re: cer din nou ajutor...gris !!!!!

am reusit sa descarc si pozele...
nu stiu cat se vede de bine...dar mai mult de atat... tongue

17

Re: cer din nou ajutor...gris !!!!!

:s) cel din stanga este puiutul meu grisat...

18

Re: cer din nou ajutor...gris !!!!!

si aici sunt tigrrisorii mei...(cum le zic eu)

Re: cer din nou ajutor...gris !!!!!

Buna!
sincer mie una nu-mi place ce vad si ma refer la calitatea apei,care trebuie sa fie cristal.In ce priveste tratamentul faci cum vrei dar si eu a-si folosi Sera Costapur,
daca pana acum nu ai facut nimic,deja a trecut ceva timp,iar din punctul meu de vedere ,verdele de malachit este mai mult un dezinfectant .

20

Re: cer din nou ajutor...gris !!!!!

iuliana... in privinta calitatii si claritatii apei nu te contrazic..
dar nu stiu ce as mai putea face..

am ridicat temp apai..pestii sunt ok acum..
dar sa stii ca Sera costapur are ingredient principal verde de malachit

multumesc frumos pt. raspuns