1

Subiect: Un Nou Inceput

Un Nou Inceput

2

Re: Un Nou Inceput

lds A scris:

Un Nou Inceput

Tu ai reusit sa vezi ceva, dupa ce ai pus poza? Eu nu!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

3

Re: Un Nou Inceput

Probabil e cenzurata ca sa nu se vada detaliile big_smile .
Descrie acvariu in cuvinte ca din poza abia i vad pe cei 2 scalari si ceva valisneria  :noroc

4 Editat de costi8 (2011-06-21 14:57)

Re: Un Nou Inceput

nu fiti asa rai cu el,sigur o sa dea edit.

bine ai venit... lds... :noroc

5

Re: Un Nou Inceput

costi8 A scris:

nu fiti asa rai cu el,sigur o sa dea edit.

bine ai venit... lds... :noroc

Costi, chiar nu am vrut sa fiu rau, m-am gindit ca am eu probleme cu calculatorul si oricum site-ul merge prost de citeva zile.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

6 Editat de lds (2011-06-21 18:00)

Re: Un Nou Inceput

Sa o luam de la Inceput:

Scuze de startul putin stangaci, dar sper sa recuperez. Revin cu o fotografie putin mai de calitate.

Ma numesc Dragos, am 37 de ani si sunt din Constanta.
In copilarie obisnuiam sa cresc vivipari in acvarii facute impreuna cu tatal meu pe schelete metalice si sticla lipita cu CHIT de geamuri  big_smile. Totul a reinceput acum 2 luni de zile de la un acvariu de capatat "Aquatlantis" de 60l. De la acest acvariu in nici o luna am ajuns la unul de 100/40/60, cel prezentat de mine, cu toate dotarile. In tot acest timp am fost indrumat de Costi - un super iubitor al acvaristicii, constantean de al meu. In prezent am 2 acvarii big_smile. Urmeaza si foto cu acvariile mele.

Ieri am incercat sa deschid topicul dar siteul nu mi-a permis sa fac asta.

7

Re: Un Nou Inceput

lds A scris:

Sa o luam de la Inceput:

Scuze de startul putin stangaci, dar sper sa recuperez. Revin cu o fotografie putin mai de calitate.

Ma numesc Dragos, am 37 de ani si sunt din Constanta.
In copilarie obisnuiam sa cresc vivipari in acvarii facute impreuna cu tatal meu pe schelete metalice si sticla lipita cu CHIT de geamuri  big_smile. Totul a reinceput acum 2 luni de zile de la un acvariu de capatat "Aquatlantis" de 60l. De la acest acvariu in nici o luna am ajuns la unul de 100/40/60, cel prezentat de mine, cu toate dotarile. In tot acest timp am fost indrumat de Costi - un super iubitor al acvaristicii, constantean de al meu. In prezent am 2 acvarii big_smile. Urmeaza si foto cu acvariile mele.

Ieri am incercat sa deschid topicul dar siteul nu mi-a permis sa fac asta.

Asa da! Frumos acvariu si set up reusit! Acum inteleg de ce ti-a sarit Costi in ajutor lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

8

Re: Un Nou Inceput

Acesta ar fi numarul 2. In primul am deja pui de scalar.

9

Re: Un Nou Inceput

super:)

ignoranta doare cel mai tare:)

10 Editat de costi8 (2011-06-21 22:14)

Re: Un Nou Inceput

bradraqua A scris:

Asa da! Frumos acvariu si set up reusit! Acum inteleg de ce ti-a sarit Costi in ajutor lol

de ce sa nu recunosc ca am facut acest lucru , asa este .
am ajutat multi incepatori , le-am startat bazinele cu ce aveau si isi permiteau in acel moment de inceput pana la un anumit punct , atat cat pentru ca rabdarea lor sa ia sfarsit , totul a luat o intorsatura care cu greu se aduce pe linia de plutire.ajunganduse la restart ,dar acest baiat chiar a urmat pasii pe care altii nu au dat doi bani , cu siguranta  vom fi mandri ca il avem printre noi pe acest om care are potential si promite.
putin lucrat la lumina si totul va fi OK

auziti voi ce zice el........ ca se va opri aici lol  lol
eu unul nu il cred.....mai vorbim noi peste maxim un an Dragos.



ape limpezi Dragos , pentru orice nelemurire nu ezita sa faci cate o intrebare pe acest forum. cu siguranta vei primi cate un sfat bun.

PS. da si tu ceva detalii despre partea tehnica

11

Re: Un Nou Inceput

Bine ai venit! smile

E suuuper frumos acvariul!

Felicitari Dragos pentru rabdare, nota 10 Costi! smile wink
Camaraderia este ceva extrem de frumos!

Mult succes in continuare!

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

12

Re: Un Nou Inceput

costi8 A scris:
bradraqua A scris:

Asa da! Frumos acvariu si set up reusit! Acum inteleg de ce ti-a sarit Costi in ajutor lol

de ce sa nu recunosc ca am facut acest lucru , asa este .
am ajutat multi incepatori , le-am startat bazinele cu ce aveau si isi permiteau in acel moment de inceput pana la un anumit punct , atat cat pentru ca rabdarea lor sa ia sfarsit , totul a luat o intorsatura care cu greu se aduce pe linia de plutire.ajunganduse la restart ,dar acest baiat chiar a urmat pasii pe care altii nu au dat doi bani , cu siguranta  vom fi mandri ca il avem printre noi pe acest om care are potential si promite.
putin lucrat la lumina si totul va fi OK

auziti voi ce zice el........ ca se va opri aici lol  lol
eu unul nu il cred.....mai vorbim noi peste maxim un an Dragos.



ape limpezi Dragos , pentru orice nelemurire nu ezita sa faci cate o intrebare pe acest forum. cu siguranta vei primi cate un sfat bun.

PS. da si tu ceva detalii despre partea tehnica

   Toata stima Costi, sper ca nu ai luat vorbele mele ca fiind ironice. E normal sa sari in ajutorul cuiva care si-a demosntrat potentialul si promite lucruri frumoase, sub indrumarea unui maestru! :noroc

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

13

Re: Un Nou Inceput

ironice ? departe de mine acest gand , mai ales atunci cand porti respect unui om care depune eforturi deosebite, si da dovada de atata rabdare , asta se vede prin marea majoritate a posturilor dumneavoastra. dl. Radu.
Jos palaria.

14

Re: Un Nou Inceput

costi8 A scris:

ironice ? departe de mine acest gand , mai ales atunci cand porti respect unui om care depune eforturi deosebite, si da dovada de atata rabdare , asta se vede prin marea majoritate a posturilor dumneavoastra. dl. Radu.
Jos palaria.

Multumesc mult!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

15

Re: Un Nou Inceput

Si daca tot am inceput prezentarea in sens invers  lol sa va arat si cateva imagini de la startare (07.04.2011).

Re: Un Nou Inceput

superba ultima poza! sper sa nu ai probleme cu algele in viitor. ce filtru folosesti?

Pescar hoinar

17 Editat de lds (2011-06-24 20:28)

Re: Un Nou Inceput

Am un Hagen Fluval 205 la care in scurt timp voi mai adauga unul identic. De alge ma feresc, nu am probleme cu ele. Folosesc apa de osmoza combinata cu cea de la canal in functie de necesitati. Mentin KHul intre 4 si 5 si PHul la 6.8. Ca fertilizanti folosesc Easy Carbo, PPS-Pro + Micro si Feropol 24. CO2ul este furnizat de o butelie de 8kg printr-un reductor Sera echipat cu o electrovalva tot de la Sera. Bubble Counterul si difuzorul ceramic sunt JBL iar PH Controllerul DUPLA Alpha. Lampa de UV am ales-o de la resun si este de 11w.

18

Re: Un Nou Inceput

Cateva personaje principale. Cred ca am inceput sa inteleg cum sa ii fotografiez.

Re: Un Nou Inceput

Foarte misto acvariul, bafta cu el mai departe si la mai multe big_smile! Ce bagi in celalalt?

20

Re: Un Nou Inceput

Bravo constantene! smile Arata bine imi place,mai tarziu te va inghesui Echinodorusul ala... Da oricum,foarte buni primii pasi in aceasta minunata lume!