1 Editat de ionut_dt (2011-06-21 14:50)

Subiect: Salutari tuturor acvaristilor.

Salut,ma numesc Ionut  sunt din Bucuresti (bvd Brancoveanu) si pasiunea mea cea mai mare e acvaristica. Primul acvariu l-am avut acum vreo 10 ani. Era un bazin facut din cornier si avea 5 L pe care-l populasem cu celebrii pesti pentru incepatori gupi si xifo. Cu timpul am mai schimbat cateva bazine pana acum un an cand am achizitionat un acvariu de 180L. Initial am avut in el ciclide de malawi, dar in urma luptelor dintre ele ramasesem cu 3 pesti din 7. Am facut un schimb si m-am ales cu vreo 14 nigro.
     Dotare acvariu:-bazin 180L,-capac cu neon 2X30,-filtru extern JBLe900, -incalzitor 150W,-pompa aer Resun AC9603.  Ca fundal am mestetit eu un decor din polistiren expandat, nisit fin din Hornbach si pietre. (urma sa scot pietrele si sa pun numai lemne)
       Am ales acvariile neplantate deoarece am dus lupte grele cu algele care napadisera plantele.                                   
      Mentionez ca i-am pus gand rau acvariului. Demolez fundalul ,dau pestii, si vreu sa fac un biotop asia ceva de genul userului pomi (crengi,microsorum si rasbora).    Ce parere aveti?????

2

Re: Salutari tuturor acvaristilor.

ionut_dt A scris:

Salut,ma numesc Ionut  sunt din Bucuresti (bvd Brancoveanu) si pasiunea mea cea mai mare e acvaristica. Primul acvariu l-am avut acum vreo 10 ani. Era un bazin facut din cornier si avea 5 L pe care-l populasem cu celebrii pesti pentru incepatori gupi si xifo. Cu timpul am mai schimbat cateva bazine pana acum un an cand am achizitionat un acvariu de 180L. Initial am avut in el ciclide de malawi, dar in urma luptelor dintre ele ramasesem cu 3 pesti din 7. Am facut un schimb si m-am ales cu vreo 14 nigro.
     Dotare acvariu:-bazin 180L,-capac cu neon 2X30,-filtru extern JBLe900, -incalzitor 150W,-pompa aer Resun AC9603.  Ca fundal am mestetit eu un decor din polistiren expandat, nisit fin din Hornbach si pietre. (urma sa scot pietrele si sa pun numai lemne)
       Am ales acvariile neplantate deoarece am dus lupte grele cu algele care napadisera plantele.                                   
      Mentionez ca i-am pus gand rau acvariului. Demolez fundalul ,dau pestii, si vreu sa fac un biotop asia ceva de genul userului pomi (crengi,microsorum si rasbora).    Ce parere aveti?????

Ceva trebuie sa schimbi, set-up-ul este pentru ciclide africane si pestii sunt ciclide americane. Daca ai uitat de problemele cu algele si crezi ca te vei descurca, da-i bataie cu noul proiect! Succes!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

3

Re: Salutari tuturor acvaristilor.

Asa este, set-up-ul a ramas de la la malawi. Urma sa le le pun numai lemn dar renunt la proiect.
     Insa problemele cu algele(pt. viitorul biotop) sper cu ajutorul forumului si efort din partea mea sa le tin sub control. Am ales varianta de acvariu al lui Pomi deoarece am observat ca nu a folosit fertilizanti si co2. Momentan nu-mi permit sa-mi cumpar o instalatie completa de co2 (sunt bugetar :scry  )
     Credeti ca siliconul cu care este prins fundalul de acavriu se va curata usor cu o lama de cuter( fara sa zgarie sticla)???