1 Editat de mangan (2009-07-17 16:37)

Subiect: problema la cryptocoryne !!!

ma poate ajuta cineva in legatura cu o cryptocoryna ,care de cateva zile parca are frunzele oparite si mancate   sunt moi rau de tot si se desprind . apa are temp de 29 grade  ,fertilizez cu feropol saptamanal iar zilnic picaturi feropol 24 parca  (substrat jbl)    se poate sa fie mancate de melci sau de otocinclus ?  dar de ce arata ca fiind oparite si moi rau de tot (filtru uv functioneaza non stop ) celelalte plante nu au nimic chiar dau frunze noi

2

Re: problema la cryptocoryne !!!

despre planta nu stiu ce sa-ti spun, este clar ca-i lipseste ceva, dar filtru uv nu trebuie sa functioneze non-stop, incearca 2-3 ore.

3

Re: problema la cryptocoryne !!!

uv nu are nici o treaba, poate sa mearga non stop celalalte plante cresc bine de tot

4

Re: problema la cryptocoryne !!!

mangan A scris:

uv nu are nici o treaba, poate sa mearga non stop celalalte plante cresc bine de tot

pai are treaba ca distruge fertilizarea la plante.

5

Re: problema la cryptocoryne !!!

buna, vin si eu cu o explicatie, din cate stiu eu aceasta planta prefera o temperatura cuprinsa intre 20-28 grade, aceasta boala este caracteristica acestui tip de planta, trebuie evitate diferentele bruste ale duritatii apei (probabil de unde ai cumparat-o avea o duritate si la tine e alta) si mai e o chestie UV nu trebuie sa mearga non stop, Timi are dreptate.
Nu te impacienta aceasta planta s-ar putea la inceput sa nu se dezvolte chiar si o luna doua si apoi dupa adaptare sa impanzeasca acvariul (asa s-a intamplat la mine si se rupeau frunzele ...). Sa ne tii la curent cu evolutia plantei in urmatoarele zile.

Natalie Cardone "Hasta Siempre - Comandante Che Guevara"

6

Re: problema la cryptocoryne !!!

planta o am de 5 luni si daca era de la diferenta de duritate murea la inceput  plus ca sa dublat de cand am luat o iar cu cu uv  m-a lamurit baiatul ala care a avut expozitia de pesti de la antipa Mihai  VIctor care e cunoscator si mi a zis ca uv nu are nici o treaba  cu fertilizarea nu e dovedit nimic .mie toate plantele imi cresc in continuare doar la cryptocoryne am probleme  .

7

Re: problema la cryptocoryne !!!

in continuare cat cam 2-3 frunze pe zi .eu ma gandesc ca fiind temp mare frunzele se cam oparesc cat de cat iar atunci melci fac prapad pt ca am 500 de melci maro (de care nu pot sa scap pt ca acv are 60 l so botia se face mare iar cu soluti omor pesti de fund ) nu  mai stiu pe unde am itit ca melci nu mananca plantele sanatoase iar asta fiind singura cu probleme  ...