Subiect: Drobul de sare

fratilor, cred ca am probleme...blatul pe care sta acvariul am observat ca s-a deformat. mobilierul este facut pe comanda, dar nu m-am gandit ca voi pune un acvariu pe el. pare destul de solid si bine facut (pal de ~ 2 cm), este de tipul unui paralelipiped dreptunghic cu intaritura pe mijloc si suport/picior sub intaritura. partea din spate e facuta din placaj, deci nu conteaza. are o usoara deformatie de nivel (cam 2 mm) intre partea stanga si mijlocul blatului si partea dreapta si mijlocul blatului, acolo unde este intaritura. aceasta deformare se observa doar daca privesti lungimea mobilierului de aproape, din alta parte nu se vede.

e adevarat ca acvariul are un suport de plastic (aquapro 80 de la hornbach) si am pus si un material tip izofloor, tot de la ei cumparat, intre acvariu si mobilier.

ce ma sfatuiti sa fac? au trecut deja 2 luni de cand l-am pus acolo. exista riscul unui dezastru sau aceasta deformatie este absorbita de suportul de plastic, materialul tip izofloor si chiar de sticla acvariului?

multumesc

Pescar hoinar

2

Re: Drobul de sare

Pune o poza cit mai ilustrativa, altfel sfaturile vor fi confuze!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Drobul de sare

Eu am acvariu Eheim de 100cm pe comoda tot Eheim tot de 100cm. De fapt e facuta special pentru acvariile lor. Are intaritura pe mijloc iar blatul (de 2cm) a facut burta (1-2mm) intre intarituri. Folosesc material izolant microporos tot Eheim. Sta asa de juma de an.
Io zic sa nu te alarmezi. Nu se va intampla nimic. Daca cei de la Eheim accepta chestia asta, inseamna ca nu s-au intamplat accidente. Diferentele de presiune pe fundul acvariului nu sunt suficiente sa dezlipeasca siliconul cu care e lipit.

4

Re: Drobul de sare

deltadunarii A scris:

Eu am acvariu Eheim de 100cm pe comoda tot Eheim tot de 100cm. De fapt e facuta special pentru acvariile lor. Are intaritura pe mijloc iar blatul (de 2cm) a facut burta (1-2mm) intre intarituri. Folosesc material izolant microporos tot Eheim. Sta asa de juma de an.
Io zic sa nu te alarmezi. Nu se va intampla nimic. Daca cei de la Eheim accepta chestia asta, inseamna ca nu s-au intamplat accidente. Diferentele de presiune pe fundul acvariului nu sunt suficiente sa dezlipeasca siliconul cu care e lipit.

   Nu cred ca se pune problema dezlipirii siliconului, mai degraba poate ceda sticla, in urma deformarii.
   Altfel spus, nici eu nu cred ca la 1-2 mm curbura, se poate intimpla ceva, situatiile de genul asta sint prevazute (sper!) de constructorul acvariului.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Drobul de sare

salut .
rezolva aceasta problema sa nu regreti mai tarziu,vii cu material nou din pal langa intaritura .  si sub mobilier deasemenea un material tip pal care sa  fie fix intre podea si mobilier pentru corectia burtii blatului .studiaza daca ideea este buna .

Toti iti vor binele, nu-i lasa sa ti-l ia!
telefon 0751 055 202

6

Re: Drobul de sare

Rama aceea de plastic cu care vin acvariile Eheim nu este pentru sustinere . Este numai pt transport pentru a l feri de lovinturi pa la colturi mai ales .
Daca in stadiul in care esti poti sa iti permiti sa ridici acvariul scoate plasticul si pune un pad special pt acvarii.
Gandeste te ca acum acvariul sta sprijinit mai mult pe muchii unde se afla acest cadru.
Daca pui un pad acvariul va sta pe toata suprafata si marginile nu vor fi asa solicitate.

7 Editat de Ancistrus (2011-08-31 19:15)

Re: Drobul de sare

darkside A scris:

Rama aceea de plastic cu care vin acvariile Eheim nu este pentru sustinere . Este numai pt transport pentru a l feri de lovinturi pa la colturi mai ales .
Daca in stadiul in care esti poti sa iti permiti sa ridici acvariul scoate plasticul si pune un pad special pt acvarii.
Gandeste te ca acum acvariul sta sprijinit mai mult pe muchii unde se afla acest cadru.
Daca pui un pad acvariul va sta pe toata suprafata si marginile nu vor fi asa solicitate.

   Eheim AquaPro 80 este un acvariu construit cu geamul de fund incastrat intre laturi, deci se sprijina pe geamurile laterale... cu alte cuvinte geamul de fund mai bine sta fara sa atinga altceva, si nesolicitat de alte materiale (polistiren, pad etc).
   Rama de plastic de care spui nu este pentru transport, este de frumusete si este gandita sa montezi acvariul definitiv pe ea (toate firmele mari au rame d-astea ex.: Juwel) - sunt nemti nu bulgari lol

8

Re: Drobul de sare

Fiecare face cum crede dar cadrul sigur este pt transport . Nu poti sa pui un acvariu sa se sprijine pe 5 mm cat are banda aceea de plastic.  Unii tin acvariile pe plasticul ala dar fiecare isi asuma ceea ce face .

9 Editat de Ancistrus (2011-08-31 23:01)

Re: Drobul de sare

darkside A scris:

Fiecare face cum crede dar cadrul sigur este pt transport . Nu poti sa pui un acvariu sa se sprijine pe 5 mm cat are banda aceea de plastic.  Unii tin acvariile pe plasticul ala dar fiecare isi asuma ceea ce face .

   Ai si tu dreptate... ce stiu strainii astia ce este frumos, mai bine gandim noi in particular, si stim si ce este mai bine, decat gandesc o armata de oameni care doar asta fac ca mod de trai, adica construiesc suporti de design pentru acvarii... daca ei gresesc si ni se sparg acvariile... la asta s-or fi gandit? :omfg

PS: Ti-am pus imaginile astea ca sa-ti dai seama pentru ce este acel cadru wink

10

Re: Drobul de sare

Eu la Aquapro 180L am adaugat in distanta de 5mm (sincer nu am masurat-o) parchet laminat(taiat la masura interioara a ramei) apoi am pus ca pad o foaie subtire de polistiren extrudat  de 5mm.

11

Re: Drobul de sare

Si eu folosesc de cateva luni un Aquapro 80, pus direct pe mobilier, fara sa pun nimic intre... si eu ma gandesc ca acea rama de jos este pt estetica, pt a fi in ton cu rama turnata cu capacul acvariului. Ma gandesc ca nemtii, asa cum ii stim, nu ar fi pus acea rama la baza daca asta ar fi daunat integritatii acvariului... asa ca hai sa nu fim mai catolici decat Papa si sa nu ne facem griji aiurea...
Pescar hoinar... la tine problema (daca exista una) ar putea aparea daca piesa de mobilier nu ar fi suficient de solida pentru a sustine acvariul.

12

Re: Drobul de sare

- Sinteti siguri ca ati inteles cum sint construite acvariile pe care le aveti in casa si care este rolul fiecarui element al acestora?
   - Mai studiati cum se amplaseaza materialul dintre fundul acvariului si suprafata pe care sta acesta (mobilier)!
   Daca nu aflati pina pe 15 Septembrie, cind ma intorc din concediu, va spun eu! lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

13

Re: Drobul de sare

Data de 15 a trecut, omul negru n-a venit  smile

Treaba sta in felul urmator: acvariile care au acea rama de plastic sunt construite, cum a scris si Ancistrus, pe principiul fundului prins intre pereti. Din pacate el s-a oprit aici si n-a mai continuat ideea, preferand sa recurga la un "argument" tip ipse magister (despre armatele de oameni samd), care bineinteles ca n-a convins pe nimeni.
Lucrurile sunt insa foarte simple: sticla are o rezistenta enorma la compresie (1000N/mm2 ) cu alte cuvinte lateralele acvariului pot sustine "pe cant" o greutate cu mult mai mare decat cea a unui bazin obsinuit.  Rama respectiva nu face decat sa asigure faptul ca greutatea acvariului se sprijina pe pereti, si nu pe fund (chestie care ar fi foarte periculoasa in cazul unui acvariu cu fundul prins intre pereti, din motive evidente)

In prospectul de la Juwel scrie clar (cu poze explicative lol ) ca nu trebuie pus nimic intre acvariu si mobila.

  Revenind la problema Lupului Moralist, nu are ce sa se intample din cauza unei deformari asa de mici. Existau riscuri (mari) daca acvariul era construit pe principiul peretilor asezati pe fund, pentru ca sticla are rezistenta foarte mica la incovoiere.

14

Re: Drobul de sare

Ba omul negru a venit dar vazind explicatiile tale nu face decit sa adauge:
   - ramele din partea inferioara si superioara a acvariilor de firma au rolul de a consolida (sper ca ati remarcat, aceste acvarii se construiesc din sticla destul de subtire, spre deosebire de cele homemade), de a impiedica peretele din fata si cel din spate sa se deformeze. La acvariile homemade acest rol il joaca intariturile/traversele sau fundul dublu. Acest lucru se realizeaza mai ales prin traversa centrala, care uneste atit in partea de jos, cit si in partea de sus, cele doua laturi lungi ale ramei. De-abia in al doilea rind, aceste rame au rol decorativ.
   - Despre pad-ul care nu se pune intre acvariul Juwel si suprafata de contact a fundului, nu stiu ce sa spun, eu am pus asa ceva, avind grija sa se incadreze perfect in interiorul ramei inferioare. Recunosc ca ma simt mai linistit, chiar daca producatorul neaga necesitatea acestei operatii!!! lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

15 Editat de Ancistrus (2011-10-04 12:27)

Re: Drobul de sare

bradraqua A scris:

- ramele din partea inferioara si superioara a acvariilor de firma au rolul de a consolida (sper ca ati remarcat, aceste acvarii se construiesc din sticla destul de subtire, spre deosebire de cele homemade), de a impiedica peretele din fata si cel din spate sa se deformeze. Acest lucru se realizeaza mai ales prin traversa centrala, care uneste atit in partea de jos, cit si in partea de sus, cele doua laturi lungi ale ramei. De-abia in al doilea rind, aceste rame au rol decorativ.

   Asta in cazul acvariilor Juwel banuiesc, in cazul celor de la Eheim nu exista acea traversa centrala, in partea de sus (acvariul avand intarituri longitudinale din sticla) cel putin nu la modelul AquaPro 80.

Adrian_ A scris:

Data de 15 a trecut, omul negru n-a venit  smile

Treaba sta in felul urmator: acvariile care au acea rama de plastic sunt construite, cum a scris si Ancistrus, pe principiul fundului prins intre pereti. Din pacate el s-a oprit aici si n-a mai continuat ideea, preferand sa recurga la un "argument" tip ipse magister (despre armatele de oameni samd), care bineinteles ca n-a convins pe nimeni.

   Omul negru a venit pe 4 octombrie dimineata la 3, cu explicatii detaliate referitoare la funduri prinse intre pereti... prefer sa evit decat sa aprofundez subiecte asa fierbinti lol Oricum ma bucur ca ai avut timp sa dezvolti o idee atat de simpla de pe data de 31 august si pana azi :omfg Eu nu am vrut sa conving pe nimeni gandindu-ma ca deja au facut-o ze germans de atatea ori inaintea mea.

16

Re: Drobul de sare

Este posibil ca cei de la Eheim, in cazul acvariului de 120 litri sa nu fi considerat necesara traversa respectiva, cred ca acvariul este construit din sticla de 6mm si evident nu are nevoie de asa ceva. Ar fi interesant de aflat, daca la acvarii cu capacitate mai mare, de la aceeasi firma sau alte firme, se foloseste asa ceva.
   P.S. Cristi si Adrian, va rog sa incetati sa va mai platiti polite in public. Daca nu va puteti abtine, faceti-o prin alte mijloace, care sa nu ne implice si pe noi, avem nevoie de o atmosfera destinsa si constructiva, asa cum este normal.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

17 Editat de LupuMoralist (2011-10-04 16:31)

Re: Drobul de sare

cred ca am rezolvat problema: am scos 90% din apa intr-un butoi si multe galeti si cu ajutorul unor prieteni am ridicat acvariul si am pus o folie de polistiren extrudat de 5 cm grosime.

Pescar hoinar

18 Editat de Ancistrus (2011-10-04 16:42)

Re: Drobul de sare

Ancistrus A scris:

Eheim AquaPro 80 este un acvariu construit cu geamul de fund incastrat intre laturi, deci se sprijina pe geamurile laterale..

bradraqua A scris:

- Sinteti siguri ca ati inteles cum sint construite acvariile pe care le aveti in casa si care este rolul fiecarui element al acestora?
   - Mai studiati cum se amplaseaza materialul dintre fundul acvariului si suprafata pe care sta acesta (mobilier)!
   Daca nu aflati pina pe 15 Septembrie, cind ma intorc din concediu, va spun eu! lol

Ancistrus A scris:
bradraqua A scris:

- ramele din partea inferioara si superioara a acvariilor de firma au rolul de a consolida (sper ca ati remarcat, aceste acvarii se construiesc din sticla destul de subtire, spre deosebire de cele homemade), de a impiedica peretele din fata si cel din spate sa se deformeze. Acest lucru se realizeaza mai ales prin traversa centrala, care uneste atit in partea de jos, cit si in partea de sus, cele doua laturi lungi ale ramei. De-abia in al doilea rind, aceste rame au rol decorativ.

   Asta in cazul acvariilor Juwel banuiesc, in cazul celor de la Eheim nu exista acea traversa centrala, in partea de sus (acvariul avand intarituri longitudinale din sticla) cel putin nu la modelul AquaPro 80.

bradraqua A scris:

Este posibil ca cei de la Eheim, in cazul acvariului de 120 litri sa nu fi considerat necesara traversa respectiva, cred ca acvariul este construit din sticla de 6mm si evident nu are nevoie de asa ceva.

   Pana la urma tot nu am inteles... a venit omul negru sau nu? Eu m-am referit la acvariul AquaPro 80 (acvariu care face chiar tema topicului), cel pe care il detin, deci daca alte firme (sunt destule) fac consolidarile si desingul acvariului altfel, deja este alta discutie wink Consider ca am inteles cum este construit acest acvariu (nici nu este mare lucru de inteles smile) inca de cand l-am achizitionat... ce anume nu am inteles? Care ar fi rolul fiecarui element si mi-au scapat mie din vedere?

19

Re: Drobul de sare

bradraqua A scris:

Ba omul negru a venit dar vazind explicatiile tale nu face decit sa adauge:
   - ramele din partea inferioara si superioara a acvariilor de firma au rolul de a consolida (sper ca ati remarcat, aceste acvarii se construiesc din sticla destul de subtire, spre deosebire de cele homemade), de a impiedica peretele din fata si cel din spate sa se deformeze. La acvariile homemade acest rol il joaca intariturile/traversele sau fundul dublu. Acest lucru se realizeaza mai ales prin traversa centrala, care uneste atit in partea de jos, cit si in partea de sus, cele doua laturi lungi ale ramei. De-abia in al doilea rind, aceste rame au rol decorativ.

Asta este, intr-adevar, rolul ramei superioare si a traversei.  De-aia la un acvariu de firma, daca se rupe traversa, efectele pot fi mult mai grave decat in cazul unui home-made facut din sticla de 10 sau chiar de 12.
  Pe de alta parte rama de jos nu  poate consolida, pentru ca nu e suficient de stransa in jurul celor patru pereti.  Singurul ei rol este cel de a proteja fundul acvariului de contactul cu orice obiect. Pentru ca fundul, fiind incastrat intre pereti, poate fi miscat relativ usor, lucru care duce la dezlipirea siliconului.
Asta este motivul pentru care a pune polistiren/paduri sub un astfel de acvariu un este o MARE GRESEALA.

De pilda, in cazul Lupului Moralist, in cazul in care fundul de sticla ajunge sa se sprijine efectiv pe acel polistiren se poate ajunge la dezlipirea fundului.

   
 

bradraqua A scris:

Despre pad-ul care nu se pune intre acvariul Juwel si suprafata de contact a fundului, nu stiu ce sa spun, eu am pus asa ceva, avind grija sa se incadreze perfect in interiorul ramei inferioare. Recunosc ca ma simt mai linistit, chiar daca producatorul neaga necesitatea acestei operatii!!! lol

Din motivele expuse mai sus ai facut o mare greseala. Din fericire, daca padul ala e mai subtire decat inaltimea la care rama tine fundul acvariului, sau daca este facut dintr-un material foarte moale, nu este nici o problema.


bradraqua A scris:

Este posibil ca cei de la Eheim, in cazul acvariului de 120 litri sa nu fi considerat necesara traversa respectiva, cred ca acvariul este construit din sticla de 6mm si evident nu are nevoie de asa ceva. Ar fi interesant de aflat, daca la acvarii cu capacitate mai mare, de la aceeasi firma sau alte firme, se foloseste asa ceva.

  Nu am dat atentie detaliului cand am vazut un Aquapro 180 desfacut in Hornbach, dar parca nu avea nici o traversa.



bradraqua A scris:

P.S. Cristi si Adrian, va rog sa incetati sa va mai platiti polite in public. Daca nu va puteti abtine, faceti-o prin alte mijloace, care sa nu ne implice si pe noi, avem nevoie de o atmosfera destinsa si constructiva, asa cum este normal.


Nu am facut altceva decat sa-i atrag atentia ca, in loc sa argumenteze, a preferat sa recurga la un ipse magister, chestie care a facut ca afirmatia initiala, corecta, sa nu fie luata in seama.  Ca orice ipse magister, nici  zicerile tip "Daca au facut asa nemtii e bine" nu pot fi argument. Nemtii fac o groaza de lucruri bune dar au mai dat si rateuri epocale (vezi tancurile formidabile din a doua parte a WWII, dar care aveau transmisia in pioneze, ca sa zic asa  lol )
Acum, daca omul nu stie ce-i aia ipse magister si s-a simtit insultat, dupa care a raspuns cum a raspuns, nu cred ca-i vina mea.

20

Re: Drobul de sare

Te doare basica cata stiinta  lol  lol  lol ...dar si cat patos  :noroc
PS. tema de studiu pentru saptamana viitoare: din ce parte se aprind neoanele la juwel???  lol  lol  lol