1 Editat de constantin_mitrea (2011-07-01 13:47)

Subiect: Acvariul meu

Salutare ... ma numesc Constantin am 30 ani sunt din Constanta si sunt posesorul unui acvariu de 140l home-made.La data de 24.06.2011 am inceput ciclarea
Dimensiuni acvariu:90L*50h*40l.                                                                     
Momentan este la ciclat acvariul. 
Tehnica:                                                                                                             Iluminarea este 2 x40w  T5                                         
Filtru  JBL e 900 
Flora:5 feluri de plante primite de la un amic   nu stiu denumirea lor   
Decor:                                                                                                                  Piertis (granulatie 1-2mm) si o cioata Mopani
Fertilizare:                                                                                                          Substrat  am de la JBL Proflora Start Set 200       
Ferropol

2

Re: Acvariul meu

Cu exceptia fundalului, total neinspirat, acvariul este interesant si cu potential. Cam putine plante (nu stiu daca il vrei mai plantat) si termometrul trebuie mutat pe laterala. Mare grija cu iluminatul in perioada de ciclare!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Acvariul meu

bine ai venit frumos acvariu ai spatiu unde sa te joci doar trebuie sa ai un pic de imaginatie .ape limpezi

Re: Acvariul meu

Salut si bine ai venit! Ma dor dintii cat de colorat e fundalul ala  lol si, ochelarist fiind, a trebuit sa dau zoom sa inteleg ceva (fata langa monitor). Iti eclipseaza plantele. In rest arata bine pt inceput!

5 Editat de constantin_mitrea (2011-07-07 13:20)

Re: Acvariul meu

da acel fundal o sa dispara...    nu prea am acces  in spatele acvariului  dar am sa fac tot posibilul  sa il schimb   cu unul de culoare neagra   

cat despre tematica acvariului    vreau sa mai bag  o cioata de vita  cu ceva moss pe ea  si cam atat 


despre pesti   ma gandeam  la urmatoarea  combinatie:

10 neoni

2 cory juli

4 ancistrusi

3 sae

o pereche scalari

Astept  pareri  si sfaturi 

Va multumesc anticipat

Re: Acvariul meu

Corydoras sunt pesti de grup, si se pun un minim de 6-7 indivizi la un acvariu ca sa se simta mai bine.

Re: Acvariul meu

Inca unul din Constanta?! Felicitari pentru pasul facut. Daca ii bagi Co2-ul, iti donez cateva firisoare de plante in viitorul apropiat, asa de bun venit!     Sper ca intr-o buna zi sa ne dai exemplu in acvaristica, din locul cu cea mai proasta apa din tara.

Iti multumesc !  Cat despre co2  o sa mai dureze  ca va trebui  sa imi iau un reductor    si mai vb atunci   lol

Re: Acvariul meu

gata am scapat  de acel fundal  :apl

iar azi am bagat in acvariu si 3 melci pomacea  si doi cory juli

Re: Acvariul meu

Altfel arata, nu esti de aceeasi parere? Acvariul are potential, numai sa te tii de capul lui smile)! Succes in continuare!

10

Re: Acvariul meu

Cam tulbure apa, cit a trecut de la startare?

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Acvariul meu

2  sapt.   au trecut   dar, deja au aparut ceva alge pe geamurile acvariului   ca niste punctulete verzi mici.

Am redus programul de iluminat de la 9 ore la 7 ore pe zi.

Am  sa incerc sa pun ceva plante in dreptul furtunurilor

12

Re: Acvariul meu

constantin_mitrea A scris:

2  sapt.   au trecut   dar, deja au aparut ceva alge pe geamurile acvariului   ca niste punctulete verzi mici.

Am redus programul de iluminat de la 9 ore la 7 ore pe zi.

Am  sa incerc sa pun ceva plante in dreptul furtunurilor

in aceasta faza a ciclarii tot o sa apara cate ceva prin el.lasa timpul sa le rezolve pe toate.la varsta lui nici macar plantele nu au apucat sa se aclimatizeze,sa nu mai varbim de cat nutritieni consuma ele din masa apei in defavoarea algelor.
baga plante cat mai multe, cu un ritm de crestere rapid.si daca te gandeti la vreun aranjament mai deosebit  poti renunta treptal la ele in favoarea altora mai deosebite.(dar trbuie sa si ai cu ce sa le tii ). 

abtinete sa tot stai cu mana prin el, nu baga chimicale recommandate de vanzatorii de la magazinele de specialitate.

ai sa vezi ca in timp o sa fie bine.

toate cele bune.

13

Re: Acvariul meu

bitanu A scris:

Pai, tu ai avut de la start un program de 9 ore de iluminat? Sa nu imi spui ca ai inceput si cu fertilizarea lichida(micro) dupa recomandarile producatorului !? Iluminarea si fertilizarea unui acvariu nou se fac in functie de nevoile plantelor(in cazul tau), tinand cont ca acestea din urma, nu au nici macar radacini si substratul fertil are destule in el pentru start, indeajuns sa-ti apara algele, daca nu esti atent. De ce nu citesti inainte, ai?

Un prim pas:
- http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/3296/algele/
- http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/ … iului-nou/

uite cum mi-a luat-o bitanu inainte :apl

Re: Acvariul meu

Asa   am sa fac...  si recunosc ca am cam bagat mana in acvariu sa mai asez prin el.

Dar... o sa ma abtin

15 Editat de constantin_mitrea (2011-07-22 11:51)

Re: Acvariul meu

Ma  spal pe maini   inainte de a le baga in acvariu  :apl  dar, ... ideea  este ca am folosit inca de la startare  ferropol  :-  (cand am startat acvariul) si ferropol 24  :-  (foloseam 3 pic  o zi da una nu )  de ce sa nu recunosc...   :stupid

16 Editat de constantin_mitrea (2011-08-03 17:10)

Re: Acvariul meu

o luna de la ciclare

vietuitoare:

4 scalari
10 neoni, 3 neoni negri, 1 roz.
3 ancistrusi
2 sae
2 cory juli (urmeaza sa mai iau inaca 3-4)
3 pomaceea

cam atat  astept acum sa mai creasa  plantele  tre sa fac o padure smile
si mai trebuie un fundal de culoare neagra sa ii pun in spate  ca sa maschez  furtunurile de la filtru wink

17

Re: Acvariul meu

constantin_mitrea A scris:

o luna de la ciclare

vietuitoare:

4 scalari
10 neoni, 3 neoni negri, 1 roz.
3 ancistrusi
2 sae
2 cory juli (urmeaza sa mai iau inaca 3-4)
3 pomaceea

cam atat  astept acum sa mai creasa  plantele  tre sa fac o padure smile
si mai trebuie un fundal de culoare neagra sa ii pun in spate  ca sa maschez  furtunurile de la filtru wink

Frumos, cu inca putina rabdare si talent il poti duce mai sus (pe acvariu)!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!