Subiect: Java Moss

Ce conditii trebuiiesc pentru ca java moss-ul sa se poata dezvolta ?(lumina,fertilizanti...etc)

Re: Java Moss

Eu am 15 + 18w jbl si dennerle , easy carbo, florapol in substrat, feropol si feropol 24 si am aruncat o tableta de fier de la dennerle. Merge brici si riccia si java si ... toate plantele ce le am in acvariu.

3

Re: Java Moss

Se dezvolta in orice conditii, eu am acum 31 grade in acvariu, nu folosesc niciun fel de fertilizare, 0.32 w/l si creste vazand cu ochii smile
http://e2.aqua-fish.net/show.php?h=javamoss

4

Re: Java Moss

ca si colegul bondo mossul se dezvolta in orice conditii nu e pretentios deloc

5

Re: Java Moss

da miam pus si eu niste java moos pe o crenguta si a crescut foarte frumos si nu este pre pretentioasa si eu o tund in fiecare sapt si ii dau forma dorita.

6

Re: Java Moss

adilupu A scris:

ca si colegul bondo mossul se dezvolta in orice conditii nu e pretentios deloc

   In cazul asta, colegul bondo este bun de bagat in acvariu? lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

7 Editat de mirceajifcu (2011-08-25 19:02)

Re: Java Moss

bradraqua A scris:
adilupu A scris:

ca si colegul bondo mossul se dezvolta in orice conditii nu e pretentios deloc

   In cazul asta, colegul bondo este bun de bagat in acvariu? lol

lol  lol  lol  :apl  :apl  :apl

Si eu vreau o portie de "bondo" la mine in acvariu, sa il tund cum vreau eu, mai ales ca nu e pretentios deloc!!!

Re: Java Moss

mossul se adapteaza greu, dar nu mai scapi de el si-mi place

Toti iti vor binele, nu-i lasa sa ti-l ia!
telefon 0751 055 202

9

Re: Java Moss

mirceajifcu A scris:
bradraqua A scris:
adilupu A scris:

ca si colegul bondo mossul se dezvolta in orice conditii nu e pretentios deloc

   In cazul asta, colegul bondo este bun de bagat in acvariu? lol

lol  lol  lol  :apl  :apl  :apl

Si eu vreau o portie de "bondo" la mine in acvariu, sa il tund cum vreau eu, mai ales ca nu e pretentios deloc!!!


lol  lol  lol  lol  lol  lol
:fok

Re: Java Moss

vastelian A scris:

mossul se adapteaza greu, dar nu mai scapi de el si-mi place

Ce inseamna se adapteaza greu? Eu am pus pur si simplu un moss obosit (java si riccia) din shop pe o creanga si numai azi am tuns o punguta plina. Nu pare sa aiba sau sa fi avut nici o problema de adaptare  :fok

11 Editat de vastelian (2011-08-26 13:22)

Re: Java Moss

PLANTA NOU INTRODUSA IN ACVARIU NU SE ADAPTEAZA INSTANT DE LA UN MEDIU LA ALTUL VREAU SA ZIC SI TREBUIE RABDARE
LUMINA ESTE ALT SECRET CARE TREBUIE SA-L DESCOPERI

Toti iti vor binele, nu-i lasa sa ti-l ia!
telefon 0751 055 202

12

Re: Java Moss

vastelian A scris:

PLANTA NOU INTRODUSA IN ACVARIU NU SE ADAPTEAZA INSTANT DE LA UN MEDIU LA ALTUL VREAU SA ZIC SI TREBUIE RABDARE
LUMINA ESTE ALT SECRET CARE TREBUIE SA-L DESCOPERI

   Esti totusi pe un forum de acvaristica, unde lumina nu mai reprezinta un secret, toti ne-am dat seama ca-ti trebuie lumina la acvariu lol... asta daca nu cumva te refereai la calitatea luminii, temperatura culorilor si spectrul luminos. Sa zicem ca stii mai multe despre "lumina", era chiar asa greu sa-i impartasesti din secretul tau luminos si colegului @mirceajifcu, sau chiar si altor colegi care citesc acest topic?

PS: De ce scrii cu majuscule, mie-mi suna ca si cum ai striga wink

Re: Java Moss

vastelian A scris:

PLANTA NOU INTRODUSA IN ACVARIU NU SE ADAPTEAZA INSTANT DE LA UN MEDIU LA ALTUL VREAU SA ZIC SI TREBUIE RABDARE
LUMINA ESTE ALT SECRET CARE TREBUIE SA-L DESCOPERI

Nu trebuie sa sari la mine cu "tipete"  lol , eu nu m-am laudat ca as fi profesor in acest domeniu, deci te rog sa imi impartasesti si mie si altor colegi care e secretul luminii!?

In poza e mossul meu din nano...

14 Editat de vastelian (2011-08-26 20:04)

Re: Java Moss

scuze daca scrisul cu majuscule inseamna ceva pe internet n-am stit ,am sa retin .secretul luminii este  pentru mine, inca studiez ,experimentez.
n-am stiut ca voi stiti deja ,dar cand avem probleme ,de pe forumuri gasesti experiente nu solutii .asta cred eu
uneori nu am rezultate desi am luat produse recomandate tip jbl si m-am umplut de alge
acum am tot jbl solar natur 15w t8 si un solar tropic 15w t8.
dar un solar color 15w t8 tinut doar de la 16.00-22.00,uneori chiar mai putin , algele reveneau si l-am scos  .orice puneam cu neonul solar color reveneau algele
PS sunt novice pentru acest forum si va rog sa nu o luati in nume de rau, raman bine intentionat sa ajut daca pot ,dar cu scrisul asta eu inteleg si atii poate nu ,
si nu vreau sa par arogant vreodata .cu respect

Toti iti vor binele, nu-i lasa sa ti-l ia!
telefon 0751 055 202

15 Editat de mirceajifcu (2011-08-28 23:43)

Re: Java Moss

Algele alea pot sa revina si din alte motive, nu numai din cauza neonului. Cat despre experientele altora, parerea mea e ca sunt solutii la unele din problemele noastre si mai mult decat atat, ne ajuta sa prevenim unele probleme.