1 Editat de GiS (2011-07-04 13:34)

Subiect: Intrebare Betta

Buna ziua!
As avea o intrebare legata de un mic Betta daca se poate.
Am un acvariu Aquael ShrimpSet de 10 litri in care am un Betta. Acvariul il am de 4 zile (nu e ciclat (are in el pus si JBL nano start) ... dar testele de la JBL 6in1 nu foarte exacte arata ca doar GH si KH nu sunt foarte ok - 14d respectiv 10d). Betta este in acvariu de ieri seara - "introducerea" lui durand cam 1,5-2 ore.
In acvariu nu am pus incalzitorul de la Aquael deoarece nu are termostat. Temperatura este de 27-27,5 grade. Ca substrat am pus JBL Aquabasis Plus si nisip negru de la Dennerle. Nu cunosc denumirea plantelor (voi corecta cat de curand acest neajuns) - sunt 3 mai mari in jurul filtrului si vreo 7 mici - puse in acvariu de vineri.
Problema cu Betta este ca are pe partea inferioara a capului o pata mare alb translucid. L-am pus asa repede in acvariu deoarece am inteles (probabil gresit) ca Betta poate fi pus dupa 2-3 zile in acvariu fiind un peste rezistent. Pestele e luat din petshopul din piata Brick Constanta de langa farmacie. Aceasta pata inseamna ca trebuie sa ma apuc de luat medicamente sau este cauzata de stres?
Este activ, mananca (niste "fulgi" de la Ocean Free pt Betta recomandate de doamna de la petshop - o sa schimb in Tetra, JBL sau Hikari), inoata mult si ii place sa se plimbe printre plante.

Multumesc pentru un eventual raspuns  ... si daca aruncati cu pietre va rog sa fie mai mici ... sa nu doara excesiv ...

Re: Intrebare Betta

Mie nu-mi pare nimic in neregula cu pestele tau... poate nu se vede bine in poza, dar arata foarte sanatos. Banuiesc ca pana sa-l bagi in acvariu avea un colorit defensiv, mai intunecat, si nu se vedea acea zona mai decolorata de la gat, iar acum simtindu-se bine isi arata adevaratele culori :fok

3

Re: Intrebare Betta

M-ai mai linistit un pic ...
Cand m-am intors acasa l-am gasit ca in prima poza ... intins pe filtru ..si mi-am zis ca gata nu mai am de pus intrebari ..rezultatul e evident ... Dar surprinza ..cand m-am apropiat sa il vad ce are a inceput sa zburde prin acvariu.
Oricum pentru diagnostic am mai stat vreo ora pe langa acvariu sa fac poze - ingrijorarea mea este legata de petele (solzii) albii de partea inferioara a capului ..sper ca se vad mai bine in noile poze.
Ca o mica intrebare pe langa - e relativ pretentios cu mancarea si cam "scuipa" 1 din 4 fulgi care ii mananca facand mizerie prin mini acvariu. Face cam la fel si cu bucatelele de bobite de la Sera Bettagran. Tot la petshop (la 2) mi-au recomandat sa cumpar un cory (albinos) .. pentru curatenie si mai ales ca e mic - e o idee buna sau doar se doreste vanzare? Cu aspiratorul de substrat nu prea ma descurc ... las acvariul fara apa pana curat tot substratul ...

PS. aparent pestisorului meu nu prea ii place aparatul foto ... oare sa cumpar altul?(ma refer la aparat) ..

Re: Intrebare Betta

Incearca sa-l hranesti cu granule, fulgii cam tulbura apa. Poti sa incerci sa-i dai Tetra Discus daca este mofturos, dar sa nu-i dai mult.
Corydoras albino sunt de fapt varietati de Corydoras paleatus sau aeneus depigmentati, ambele specii ajungand la 7 cm (femelele), deci prea mici nu se fac, iar 1 singur exemplar il chinui, sunt pesti de grup si cresc bine in compania mai multor indivizi de acelasi gen, macar 6-7.

GiS A scris:

PS. aparent pestisorului meu nu prea ii place aparatul foto ... oare sa cumpar altul?(ma refer la aparat) ..

Asta da gluma lol

5

Re: Intrebare Betta

Granule it is atunci ...
Sa inteleg ca noile poze confirma sanatatea ok a Betta-ului.
Iar pentru curatenie sa ma antrenez cu aspiratorul de substrat sau cu optimizarea hranirii pestisorului ... Un sanitar iese din discutie ..iar un crevete ..cred ca Betta l-ar prefera cu ceva sare sau Delikat...

PS. Trebuie sa adaug sare in acvariu - o lingurita la 5 litri sau ceva de genul...?
PS. Betta-ul meu se "stramba" ca in ultima poza doar la oglinda sau la aparatul foto ... deci tre sa il schimb  smile

Re: Intrebare Betta

GiS A scris:

Trebuie sa adaug sare in acvariu - o lingurita la 5 litri sau ceva de genul...?

   Fara sare.

GiS A scris:

Betta-ul meu se "stramba" ca in ultima poza doar la oglinda sau la aparatul foto ... deci tre sa il schimb  smile

   Incearca sa-l pozezi cu Konika sau Nikon... poate asa se stramba el la Canon lol

PS: Eu zic ca este sanatos.