1 Editat de LupuMoralist (2011-07-05 00:35)

Subiect: Sistem injectie CO2 JBL ProFlora bio 160

am fost foarte incantat in primele zile cand mi-am instalat sistemul de injectie. problema e ca dupa doua saptamani acesta a incetat sa mai functioneze, cu toate ca producatorul garanteaza functionarea timp de 80 zile. nu mai ies bule de gaz. daca aveti experienta cu acest sistem, va rog sa ma sfatuiti ce e de facut. maine voi scoate difuzorul si il voi verifica si vreau sa il si spal, deoarece are alge maro in el. cam asta e situatia. multumesc

Pescar hoinar

Re: Sistem injectie CO2 JBL ProFlora bio 160

Difuzorul e bine sa il ascunzi intr-un loc intunecat pe viitor sa nu mai ai probleme cu algele pe el. 80 de zile la ... ce dozare?

Re: Sistem injectie CO2 JBL ProFlora bio 160

salut, mircea. gata, am rezolvat problema. azi am facut schimbul partial de apa si l-am scos sa ma uit la el. se formase un mic dop de la drojdia din canistra. l-am indepartat f usor cu o scobitoare, am spalat componentele si acum merge din nou. este pozitionat in spate, in colt si imediat in stanga lui in exterior am pus canistra si este destul de bine mascat de plante inalte (cabomba)

Pescar hoinar

Re: Sistem injectie CO2 JBL ProFlora bio 160

Eu sunt foarte dezamagit de difuzorul meu de la dennerle (micro perler) ca nu a vrut sa scoata bule. Flipperul in schimb , desi e mare si nu imi place ca ocupa prea mult spatiu, "baga bine".

Re: Sistem injectie CO2 JBL ProFlora bio 160

revin cu detalii. se pare ca o data la 2 saptamani se formeaza acel dop care impiedica bulele de CO2 sa intre in difuzor. mi-a dat peste cap plantele, ca sa nu mai vorbesc de alge. nu recomand acest sistem, urmeaza in scurt timp sa il schimb cu un sistem cu butelie

Pescar hoinar