Subiect: recomandare filtru silentios

Salut , ce imi recomandati ca filtru silentios ?
Este vorba despre un filtru intern, care trebuie sa faca fata unui acvariu de 115 litrii cu o lungime de 77 cm
Pana ieri am avut un resun sp1800l (1000 l/h) dar a devenit galagios l-am scos si am bagat un aquael fan 1 , este cam mic nu prea face fata (decat nimic e bun si ala ) , dar la vechimea lui (3-4 ani) nici nu se aude
Sincer m-as orienta spre Aquael , dar astept si alte pareri
Mntionez ca acvariul este pozitionat la 40-50 cm de pat. si am o ureche foarte fina smile)   deci ce imi recomandati ?

"Money bring bitches, bitches bring lies"

2

Re: recomandare filtru silentios

Eu folosesc Tetratec  in 800 si sunt fff multumit .

Caracteristici:
pentru acvarii intre 80-150 litri
debit 400-800 l/h

M-am saturat de-atata lasitate in poporul asta !

3 Editat de Edisonjohn86 (2011-07-05 22:26)

Re: recomandare filtru silentios

Chupacabra_ A scris:

Salut , ce imi recomandati ca filtru silentios ?
Este vorba despre un filtru intern, care trebuie sa faca fata unui acvariu de 115 litrii cu o lungime de 77 cm
Pana ieri am avut un resun sp1800l (1000 l/h) dar a devenit galagios l-am scos si am bagat un aquael fan 1 , este cam mic nu prea face fata (decat nimic e bun si ala ) , dar la vechimea lui (3-4 ani) nici nu se aude
Sincer m-as orienta spre Aquael , dar astept si alte pareri
Mntionez ca acvariul este pozitionat la 40-50 cm de pat. si am o ureche foarte fina smile)   deci ce imi recomandati ?

Eu am un aquael minikani 80 extern si nu se aude absolut nimic, zero. Dar este extern.

Satul de Romania !!!

Re: recomandare filtru silentios

salut. incearca sa montezi un spray bar si pune-l sub nivelul apei. sau e zgomotos de la motor? eu am si filtru intern si extern si e liniste

Pescar hoinar

Re: recomandare filtru silentios

LupuMoralist A scris:

salut. incearca sa montezi un spray bar si pune-l sub nivelul apei. sau e zgomotos de la motor? eu am si filtru intern si extern si e liniste

salut, stiu ce ai tu la acvariu a doar am vazut:) ,dar este vb despre elicea rotorului care a luat-o razna , am incercat cu slefuire cu saiba pe ax dar tot face zgomot si ma scoate din minti nu am alta solutie decat achizitionarea altuia asa ca astept in continuare recomandarile dvs ,
Multumesc

"Money bring bitches, bitches bring lies"

Re: recomandare filtru silentios

Salut! Eu folosesc in nano filtru fluval de ... cateva luni si nu am probleme cu el, desi ar fi mai indicat sa iei unul extern, iar aici iti pot recomanda JBL sau Eheim cu toata caldura. Am doua JBL e1500 si nu fac nici un zgomot, si la fel si in cazul Eheim ecco, doua bucati, nici un zgomot, si unul e cumparat second hand si tot nu face galagie.

7

Re: recomandare filtru silentios

ai grija cu aquael si mai ales cel Fan 3 cum il manevrezi cand il cureti.
Sa nu cumva sa ii spargi capacul de deasupra pe unde iese apa ca nu il mai gasesti de cumparat pe nicaieri! Mare grija cu el ca se crapa f usor...

Re: recomandare filtru silentios

aryna A scris:

ai grija cu aquael si mai ales cel Fan 3 cum il manevrezi cand il cureti.
Sa nu cumva sa ii spargi capacul de deasupra pe unde iese apa ca nu il mai gasesti de cumparat pe nicaieri! Mare grija cu el ca se crapa f usor...

Multumesc ,
Am mai auzit cazuri...la aceeasi firma (cred ca asta este slabiciunea la fan 3) dar daca ma voi pricopsi cu vreunul voi incerca curatarea cu jet puternic de apa calda

"Money bring bitches, bitches bring lies"

Re: recomandare filtru silentios

Eu am folosit filtre de la eheim si am fost foarte multumit.

Re: recomandare filtru silentios

De ce ar cumpara cineva un produs prost, care a facut probleme mai multor utilizatori, si care trebuie schimbat total in cazul in care se strica ceva la el? La eheim si jbl gasesti orice piesa pentru ele...

11

Re: recomandare filtru silentios

Chupacabra_ A scris:

Salut , ce imi recomandati ca filtru silentios ?
Este vorba despre un filtru intern, care trebuie sa faca fata unui acvariu de 115 litrii cu o lungime de 77 cm
Pana ieri am avut un resun sp1800l (1000 l/h) dar a devenit galagios l-am scos si am bagat un aquael fan 1 , este cam mic nu prea face fata (decat nimic e bun si ala ) , dar la vechimea lui (3-4 ani) nici nu se aude
Sincer m-as orienta spre Aquael , dar astept si alte pareri
Mntionez ca acvariul este pozitionat la 40-50 cm de pat. si am o ureche foarte fina smile)   deci ce imi recomandati ?

Iti recomand trei marci de filtre, carora nu vei avea ce sa le reprosezi: Eheim, Eheim, Eheim!!! lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: recomandare filtru silentios

Va multumesc , am ales filtru intern eheim aquaball 2210 iar in seara aceasta voi afla cat de silentios este smile revin....:)

"Money bring bitches, bitches bring lies"