1

Subiect: imi mor pesti

am 20 de gupy si de aseara toti stau deasupra apei si femelele toate mi-au murit ce credeti ca sa intamplat si cum pot rezolva problema mai repede

2

Re: imi mor pesti

Cu o2 cum stai ? Ce folosesti pt oxigenare ? azi pesti statea deasupra ? mai multe detali poti sa ne dai ,ar putea fi intoxicatie cu amoniac.

M-am saturat de-atata lasitate in poporul asta !

3

Re: imi mor pesti

baga mai multe detalii  :smoke

4

Re: imi mor pesti

acvariui are250 de litri
cu filtru exterior de la tetra 700
apa e foarte limpede am in el substrat si strat de la jbl
si mai multe plante
il am de 5 luni si nici o problema pana acuma
in el sunt 50 de neoni 17Ancistrus dolichopterus si am mai avut 20 de gupi si plin de puieti acuma au murit toate femelele de la gupi dar ceilalti gupi stau deasupra
in schimb ceilalti pesti nu au nici o problema

Re: imi mor pesti

ar trebui sa faci urgent niste teste de apa. pare un acvariu supra aglomerat. verifica nivelul nitritilor si nitratilor.

Pescar hoinar

6

Re: imi mor pesti

si cum pot verifica

7

Re: imi mor pesti

eu zic ca nu e aglomerat ca neoni sunt mici si Ancistrus dolichopterussint cat un deget
ce crezi ca are vreo legatira daca leam dat sa manance melci

8

Re: imi mor pesti

Buna
fa de urgenta un schimb de 40-50l apa
daca nu ai apa pregatita(invechire), in functie de parametrii apei (de robinet, fantana_ nu stim locatia) foloseste-l cu conditioneri la cantitatea schimbata

Re: imi mor pesti

VIRKN A scris:

eu zic ca nu e aglomerat ca neoni sunt mici si Ancistrus dolichopterus sint cat un deget
ce crezi ca are vreo legatura daca le-am dat sa manance melcii

Teste + schimb de apa si parerea mea e ca filtrul ala e cam ... slabutz pentru acvariu si numarul pestilor care ii detii. Ce inseamna ca le dai sa manance melci? Ce cantitate si de ce le dai melci? Ai "imputit" apa cu melcii aia probabil. Eu la 360 de litri brut am doua jbl e1500.

10

Re: imi mor pesti

VIRKN A scris:

am 20 de gupy si de aseara toti stau deasupra apei si femelele toate mi-au murit ce credeti ca sa intamplat si cum pot rezolva problema mai repede

Din graba de a afla rezolvarea problemei tale, ai uitat sa completezi locatia la profil! Te rog s-o faci!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: imi mor pesti

du-te urgent la cel mai apropiat pet shop si cere teste pt nitriti si nitrati. orice le-ai da sa manance, pe sub coada iese acelasi lucru toxic, care iti poate cauza mari probleme daca ai multi pesti (cazul tau) si o filtrare deficitara. tine-ne la curent.

PS: daca iti pui zona in care stai la profil, poate se gaseste un acvarist milos in zona si te ajuta cu testele

Pescar hoinar

12

Re: imi mor pesti

da dar cum se explica faptul ca mor numai gupi
am uitat sa va zic ca am avut foarte multi melci si am scos afara cat de multi am putut din ei cu o saptamana inainte sa se intample

13 Editat de dody (2011-07-06 23:30)

Re: imi mor pesti

Nu cumva vreo femela de guppy care ti-a murit era bolnava?Daca era bolnava boala se putea raspandii... Asa ca daca era bolnava trebuie sa-ti refaci acvariul ...

Disperat dupa cunostinte de acvaristica

14

Re: imi mor pesti

pai si asta inseamna sa arunc plante .substrat,strat lemne

15

Re: imi mor pesti

exact si sa scoti toata apa sa o iei de la 0( NU UITA SA LASI APA SA SE CICLEZA O SAPTAMANA)

Disperat dupa cunostinte de acvaristica

16

Re: imi mor pesti

exact si sa scoti toata apa sa o iei de la 0( NU UITA SA LASI APA SA SE CICLEZA O SAPTAMANA)

Disperat dupa cunostinte de acvaristica

17

Re: imi mor pesti

ma tem ca nici o ciclare nu dureaza doar o saptamana. smile

cred ca nu dureaza o singura saptamana nici daca se adauga bacterii pentru a ajuta procesul de ciclare.:)

18

Re: imi mor pesti

bitanu Eu mam apucat de acvaristica de 2luni si am citit destul .EU ZIC CE AM CITIT SI CE AM AUZIT NU ZIC CA TOT ESTE BINE DAR INCERC SA DAU O MANA DE AJUTOR

Disperat dupa cunostinte de acvaristica

Re: imi mor pesti

dody A scris:

bitanu Eu mam apucat de acvaristica de 2luni si am citit destul .EU ZIC CE AM CITIT SI CE AM AUZIT NU ZIC CA TOT ESTE BINE DAR INCERC SA DAU O MANA DE AJUTOR

Buf! Adevarul e ca in doua luni de zile ai acumulat foarte multe informatii si ... sfaturile tale din pacate nu sunt inutile, sunt foarte daunatoare si poate unii useri le iau chiar in serios. Incearca sa nu mai postezi de dragul de a posta, si, daca vrei sa ajuti omul, nu ii da in cap cu sfaturi gen "apuca-te de la 0 si cicleaza acvariul o saptamana". Eu, cu tot cu bacterii, am o mica teama ca nu se va cicla acvariul in 4 saptamani, pt ca voi fi plecat in concediu si nu e nimeni sa le dea papa la bacteriile alea.
Se pare ca informatiile valoroase se pierd in neant, pe cand cele ... mai putin valoroase chiar prind la public si se propaga...

Re: imi mor pesti

dody A scris:

Nu cumva vreo femela de guppy care ti-a murit era bolnava?Daca era bolnava boala se putea raspandii... Asa ca daca era bolnava trebuie sa-ti refaci acvariul ...

Aici ai dreptate. Parerea mea e sa arunce si acvariul, eventual sa rezugraveasca peretele langa care a stat, si apoi sa isi cumpere hamsteri cativa ani pana iasa boala din casa.

Fa cum ziceau colegii cu mai multa experienta niste teste la apa si zi-ne si noua rezultatele. Parerea mea, e ca la aglomeratia aia de melci, guppy, pui de guppy, filtrul tau nu face fata.