1

Subiect: Fish Soup

Salutare, Ma numesc Radu, am 12 ani si sunt din Constanta. Am luat acest microb de curand. Acesta este acvariul meu de inceput. Este un Aquatlantis de 60 l.

Disperat dupa cunostinte de acvaristica

2

Re: Fish Soup

Voi reveni si cu fotografii mai de calitate.

Disperat dupa cunostinte de acvaristica

Re: Fish Soup

salut, radu. daca esti un cautarea unui leac, sa stii ca de acest microb nu vei scapa toata viata. si daca la 12 ani ai un acvariu de 60 l, nici nu vreau sa ma gandesc la cate sute de litri vei ajunge cand vei fi mai mare. mult succes si apuca-te sa citesti tot ce e e citit pe acest forum. mai da-ne detalii despre acvariu: ce specii ai, daca folosesti CO2 si fertilizare si ce mai crezi tu de cuviinta

Pescar hoinar

4

Re: Fish Soup

salut Radu felicitari e un acvariu frumos  eu am inceput cu 6 litri BRAVO

contact 0743012048sau 0764775477 mail rogo_arc@yahoo.com

Re: Fish Soup

Imbucurator sa vezi un tanar de 12 ani preocupat si de altceva in afara de injurat / fumat / jocuri pe calculator! Foarte misto acvariul tau si zic eu e un inceput cu dreptul! Nu ezita sa intrebi unde ai nedumeriri si pune-te pe citit sa nu faci greseli care sa te faca sa renunti la acest "microb" cum zici tu!
Mai da-ne detalii despre ce ai prin acvariul tau, ma refer la aparatura, pesti etc...
Succes in continuare!

6

Re: Fish Soup

Bine ai venit in aceasta comunitate Radule, sa ai Ape Cat Mai Limpezi si nu ezita sa pui intrebari!

7

Re: Fish Soup

dody A scris:

Salutare, Ma numesc Radu, am 12 ani si sunt din Constanta. Am luat acest microb de curand. Acesta este acvariul meu de inceput. Este un Aquatlantis de 60 l.

   Daca intr-adevar ai numai 12 ani (scuze pentru reticenta), judecind dupa corectitudinea exprimarii si seriozitatea pe care o intuiesc, esti un tinar de exceptie, in contradictie cvasitotala cu majoritatea reprezentantilor generatiei tale. O data in plus, esti un tinar deosebit, pentru ca ai imbratisat acest hobby! Mult succes!
   P.S. Deocamdata, tu si cu mine, suntem cei care cred ca dam media de virsta a membrilor acestui forum... lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Fish Soup

dody A scris:

Salutare, Ma numesc Radu, am 12 ani si sunt din Constanta. Am luat acest microb de curand. Acesta este acvariul meu de inceput. Este un Aquatlantis de 60 l.

foarte frumos Radu. felicitari !

Re: Fish Soup

Misto acvariul  wink , sa te tina microbul cat mai mult  lol
Bafta!

10

Re: Fish Soup

Mutumesc pentru urarile de bun venit .

Disperat dupa cunostinte de acvaristica

11 Editat de dody (2011-07-06 23:26)

Re: Fish Soup

Am si eu o problema... In acel acvariu de 60l am 2 scalari 2 xipho 3 guppy si un pui mic de guppy care l-am capatat din greseala de la comerciantul care mi-a vandut  guppy. Pe langa cele spuse mai sus mai am si un DISCUS neutral . Stiu ca este o nebunie cea ce am facut (sa pun un discus intr-un acvariu de 60l. Acest DISCUS nu este de rasa dar este frumusel si am dat pe el 50lei si este marisor 8-9 cm . Cand l-am cumparat a avut un defect . Pe o pasrte era taiat, iar acum sa facut ca un fel de plasture care a acoperit rana . In ziua de azi ''plasturele'' acela a cazut si a ramas ca un fel de gaura ... Pe zii ce trece gaura se face din ce in ce mai bine ?!?! Eu sper sa se faca bine ... VA ROG SA IMI DATI NISTE SFATURI CE ASI PUTEA FACE CU EL ... Va multumesc tuturor smile

Disperat dupa cunostinte de acvaristica

12

Re: Fish Soup

Nu faptul ca ai acvariu si iti place acvaristica ma bucura cel mai mult, ci faptul ca te si intereseaza sa le fie bine pestilor tai si vrei sa inveti cat mai multe, dovada fiind faptul ca te afli aici pe forum.
Foarte frumos acvariul.
Felicitari si mult succes in continuare!

13

Re: Fish Soup

Hey tuturor... Aici este o poza cu discusu bolnav... Nu este foarte de calitate poza dar se vede rana

Disperat dupa cunostinte de acvaristica

Re: Fish Soup

bitanu A scris:

In primul rand, bine ai venit pe forum!

Pacat de acel Discus. Imi aminteste de cel din acea reclama cu Discus-ul in bol. Pacat! Nu stiu daca tu poti sa-i asiguri conditiile pentru al vindeca (aceasta este strict parerea mea). Data viitoare cand vrei alti pesti, citeste si iar citeste despre acestia.

Eu zic ca e de apreciat ca un tanar de 12 ani a dat 50 de lei din banii de buzunar pe un discus bolnav sa il aduca pe linia de plutire. Si a realizat ca e o nebunie sa tina acel discus in 60 de litri, de aceea a si intrebat ce sa faca cu el. Parerea mea e sa-l donezi vs plante sau ce ti-ar mai trebui prin acvariu unui acvarist cu mai multa experienta si care ii poate oferii conditiile necesare vindecarii, asta daca nu reusesti sa il vinzi.

15 Editat de iuliana-24 (2011-07-07 02:38)

Re: Fish Soup

"Daca intr-adevar ai numai 12 ani (scuze pentru reticenta), judecind dupa corectitudinea exprimarii si seriozitatea pe care o intuiesc, esti un tinar de exceptie, in contradictie cvasitotala cu majoritatea reprezentantilor generatiei tale. O data in plus, esti un tinar deosebit, pentru ca ai imbratisat acest hobby! Mult succes!
   P.S. Deocamdata, tu si cu mine, suntem cei care cred ca dam media de virsta a membrilor acestui forum... "

Experienta!!!

Frumos,pentru inceput!Urmeaza, sfaturile primite.

16

Re: Fish Soup

Nu stiu ce da fac cu DISCUSUL ... El a inceput sa iase din spatele acvariului unde statea pitit de ceilalti . Iar gaura aceea a inceput sa se micsoreze. EU RISC... Il las inn acvariu acela pana cand va da un semn clar(mort/viu) Va multumesc oricum.. smile

Disperat dupa cunostinte de acvaristica

17

Re: Fish Soup

Intradevar bitanu... Eu unul cat timp mi  l-am luat imi asum.

Disperat dupa cunostinte de acvaristica

18

Re: Fish Soup

Exista specia CARAS COMETA sau este un alt nume pt crap koy pt ca am vazut intr-un petshop caras cometa exact ca crap koy

Disperat dupa cunostinte de acvaristica

19 Editat de Ancistrus (2011-07-07 14:08)

Re: Fish Soup

Crapii in general (poza stanga) prezinta mustati in jurul gurii, si cresc foarte mari.
Caras Cometa poza dreapta.

20

Re: Fish Soup

Multumesc mult

Disperat dupa cunostinte de acvaristica