1 Editat de Skin-Fish (2011-07-07 03:34)

Subiect: Salut!

Buna, numele meu este David am 16 ani si sunt din Hunedoara.
De scurt timp am luat acest "microb" al acvaristicii, deaceea dupa cum spune si titlul am un acvariu de 300L (120L,50l,50h)care momentan nu gazduieste decat 2 botia,6 ancistrusi,1 scalar, 2 ramirezi si 2 xipho berlinezi voalati...-->Urmeaza umplerea, dar momentan nu ma pot decide cu ce...
In spatele acvariului am un fundal din fibra de sticla de la JBL, cu un filtru extern Resun de 1600 l/h si o lampa caruia nu-i stiu numele, dar are doua neoane dymax t5 unul cu lumina alba de 28 de w si unu cu lumina galbuie de 54 de w...+ un incalzitor JBL de 300 de w.


Acum urmeaza niste poze!Imi cer scuze pentru calitatea pozelor si pentru dezastrul din acvariu dar este in lucru:)

0784063963

Re: Salut!

Salut, la prima vedere arata bine, mai ai ceva de muncit la el, cum ar fi sa ascunzi piatra aia pe dupa ... ceva, la fel si cu tubul de la filtru, ascunde-l intr-un colt si mascheaza-l cu plante. Citeste inainte de a-l umple despre noii locatari, sa se potriveasca cu cei actuali.
Succes in continuare!

3 Editat de Skin-Fish (2011-07-07 04:08)

Re: Salut!

Da, mai am de lucru la el...prima data sa cumpar plantele...dupaceea pestii..cat despre locatari actuali vor disparea, inafara de ramirezi, botia si ancistrusii pe care nici macar nu ma sinchisesc sa ii prind..:)

0784063963

Re: Salut!

Daca aveti vreo ideie despre cum as putea aranja acvariul sa arate bine, va ascult cu placere

0784063963

5 Editat de Skin-Fish (2011-07-07 04:11)

Re: Salut!

Apropo, planta din imaginea 5 cum se numeste?
Este cumva cryptocoryne?

0784063963

Re: Salut!

Skin-Fish A scris:

Daca aveti vreo ideie despre cum as putea aranja acvariul sa arate bine, va ascult cu placere

Aici depinde doar de gustul tau, si, ca sa fie si pe gustul altora, incearca sa mentii totul cat mai natural, sa nu bagi plastice gen barci, scheleti etc, sa respescti pozitionarea plantelor, daca sunt de fundal, sa le pui in fundal et. Sa tii cont cand il populezi cu pesti sa nu pui din exces e zel prea multi si prea ... amestecati. Plantele sa le alegi , mai ales daca esti la inceput, din categoria plantelor simple, sa nu te trezesti ca ai plante pretentioase si nu ai conditiile necesare pentru ele. Mai bine plante simple si frumoase decat mai complicate si toate ciopartite, maro s.a.m.d.

PS: Ai aici un link sa te documentezi cu privire la plantele care iti plac
http://www.aquaticplantcentral.com/forumapc/plantfinder/all.php

Re: Salut!

Ca sa iti faci o idee, uita-te la imagini de la concursurile de aquascaping, poate iti da cineva un link, si fa-ti cateva idei cam ce si cum ai vrea sa ai.

Re: Salut!

Trebuie sa ma gandesc bine cum vreau sa arate acvariul, momentan nu am nici o idee

0784063963