1 Editat de mirceajifcu (2012-03-05 02:19)

Subiect: Acvariu piranha

Salut! Ma numesc Mircea si sunt incepator in acest domeniu!  Dupa un dezastru ecologic, am hotarat sa refac acvariul si cam asta contine deocamdata: 

-curatenia in acvariu este asigurata de doua filtre JBL E1500, unul plin cu Sera Siporax, unul cu bureti,
-confortul termic este asigurat de un incalzitor facut intr-un atelier din tara cu cea mai mare populatie mancatoare de orez,
-felul principal al plantelor, introdus intr-un pietris obisnuit de rau si acoperit cu un pietris negru de granulatie 2-3mm, este Florapol, iar la desert primesc feropol si feropol 24, condimentat cu CO2 imbuteliat de la Dennerle.
-cum fara lumina, plantele nu pot digera prea bine felurile oferite, am hotarat sa luminez putin situatia cu doua neoane T5 de 54w Glo, si doua de 30w T8 silvania daylight si osram.
-locatarii sunt deocamdata, pe post de cobai, doi beta care se tot inmultesc fara succes si ... doi sanitari hoplo, unul dintre ei fiind victima catelului meu, care a apucat sa il guste putin, dar am reusit sa il readuc pe linia de plutire (si nu ma refer la plutirea cu burta in sus la suprafata apei).
-plantele sunt cumparate de la un coleg acvarist de nationalitate germana, la un pret rezonabil, fara nume si etichete. Ce am reusit sa recunosc, din putinele mele cunostiinte, ar fi cabomba, hygrophila, rotala boschet, valisneria,  echinodorus, din pepiniera proprie ricia moss si java moss.

Re: Acvariu piranha

Aici ar fi ,prezentate in imagini, primele doua zile ale unei viitoare unei minuni acvatice  lol  lol ... Intrebarea mea ar fi, daca are cineva experiente neplacute in acest sens, ce se poate intampla daca ... am taiat cele doua benzi de sticla din partea superioara a acvariului puse pentru a stabiliza sticla!?

Valorile apei ar fi urmatoarele: PH 7 , KH - 3, GH - 2, NO3 - 15mg, NO2 - 0,2, nu ca ar conta deocamdata, acvariul nefiind ciclat.

3 Editat de BUCURESTEAN (2011-07-07 06:02)

Re: Acvariu piranha

Cateva observatii critice:
1. substratul e prea negru, din cauza ca e negru trebuie gandit un scop pentru atata negru; scop pe care nici nu ti l-ai propus si nici nu l-ai atins. Vorbim estetic, ca probabil tu l-ai ales in functie de criterii altele decat coloristice, fiind bun la absorbit amoniacul sau mai stiu eu ce. Un scop ar putea fi un joc de alb si negru. Sau numai plante rosii, pentru ca verde si negru nu se compara ca impact cu negru si rosu. Un scop perfect ar fi niste broaste africane (sunt unele ca de balta, micutze si albinotice) care sa stea pe substratul acela mai tot timpul. Toata lumea o sa zica ca sunt de plastic si le-ai pus la mishto. Eu asta vroiam sa fac la un moment dat dar n-am gasit nisip negru big_smile
2. Privit de la 2 metri acvariul pare bine decorat, dar in prim-planuri e o amestecatura de plante care nu rimeaza una cu alta de niciun fel. Depinde acum de la ce distanta il privesti. Dar daca vrei sa schimbi asezarea plantelor, incearca sa nu le pui aleatoriu, ci, la fel ca mai sus, gaseste un scop; o carare strajuita de doua plante ca doi palmieri.....sau un gazon care sa predomine iar plantele mari sa fie rarite, sa apara grupate pe specii din loc in loc.
3. pietrele alea rotunde albe sunt lipsite de personalitate. Nu sunt nici muntzi, nici margaritare risipite pe "catifeaua" neagra. Schimba-le! Cauta niste quartz rosu sau altceva care sa inspire forma unei stancii care sa reprezinte si centrul de interes al acvariului. Exista prin magazinele de decoratiuni trandafiri impregnati in glicerina care rezista 5 ani. Ia un trandafir foarte mic si pune-l intr-o eprubeta si scufunda eprubeta partial in nisip, sa para o sticla cu mesaj scufundata pe fundul marii. Sugerez, asadar, sa-l faci mai artificial, pentru ca natural oricum nu ti-a iesit.

4 Editat de bogdivaio (2011-07-07 10:42)

Re: Acvariu piranha

BUCURESTEAN A scris:

Cateva observatii critice:
1. substratul e prea negru, din cauza ca e negru trebuie gandit un scop pentru atata negru; scop pe care nici nu ti l-ai propus si nici nu l-ai atins. Vorbim estetic, ca probabil tu l-ai ales in functie de criterii altele decat coloristice, fiind bun la absorbit amoniacul sau mai stiu eu ce. Un scop ar putea fi un joc de alb si negru. Sau numai plante rosii, pentru ca verde si negru nu se compara ca impact cu negru si rosu. Un scop perfect ar fi niste broaste africane (sunt unele ca de balta, micutze si albinotice) care sa stea pe substratul acela mai tot timpul. Toata lumea o sa zica ca sunt de plastic si le-ai pus la mishto. Eu asta vroiam sa fac la un moment dat dar n-am gasit nisip negru big_smile
2. Privit de la 2 metri acvariul pare bine decorat, dar in prim-planuri e o amestecatura de plante care nu rimeaza una cu alta de niciun fel. Depinde acum de la ce distanta il privesti. Dar daca vrei sa schimbi asezarea plantelor, incearca sa nu le pui aleatoriu, ci, la fel ca mai sus, gaseste un scop; o carare strajuita de doua plante ca doi palmieri.....sau un gazon care sa predomine iar plantele mari sa fie rarite, sa apara grupate pe specii din loc in loc.
3. pietrele alea rotunde albe sunt lipsite de personalitate. Nu sunt nici muntzi, nici margaritare risipite pe "catifeaua" neagra. Schimba-le! Cauta niste quartz rosu sau altceva care sa inspire forma unei stancii care sa reprezinte si centrul de interes al acvariului. Exista prin magazinele de decoratiuni trandafiri impregnati in glicerina care rezista 5 ani. Ia un trandafir foarte mic si pune-l intr-o eprubeta si scufunda eprubeta partial in nisip, sa para o sticla cu mesaj scufundata pe fundul marii. Sugerez, asadar, sa-l faci mai artificial, pentru ca natural oricum nu ti-a iesit.

Inca asa ceva  lol  lol  lol ..de unde iti vin frate  ideeile?!
Mircea eu zic ca pe langa trandafiri sa pui pe colturi putin crin imperial ca el va creste mai inalt si pe mijloc o orhidee de plastic,sa fi sigur ca rezista cel putin 5 ani smile)...si pesti nepart din guma care sa para cat mai reali si asa ai scapat si de rata moratalitatii si poti sa si suprapopulezi smile)...Fa-l artificial frate!!!:))

Acum pe bune, suntem pe un forum de acvaristica!
Mircea draga si eu am substrat negru si te asigur ca se face un contrast tare fain intre verde si negru, respectiv negru si rosul plantelor.

Ca observatii/sfaturi:
- intradevar plantele ar trebui putin mai grupate pe specii, nu te axa a le dispersa prin tot acvariul doar de a umple spatiile goale wink , o sa le umplii ca plante sunt destule,deci nu te crampona de asta  :smoke
- pacat ca ai amestecat pietrisul, arata mai bine de o singura nuanta sau daca il amaestecai macar sa fi fost omogen, desi parca numai in spae se vede mai tare si acoperit de plante n-o sa se mai observe...will see  :smoke
- pietrele alea rotunjite si albe chiar nu isi au rostul!, mai bine cauti ceva cu aspect mai stancos, gen dragon stone si sa fie pe o nunata mai inchisa zic eu
- legat de intariturile longitudinale taiate de tine, eu zic ca trebuiau lasate ca nu le-au pus de prosti sa nu ai marele ghinion sa-ti faca sticla "burta" si sa te trezesti cu o mica mlastina in casa , dar asta depinde si de grosimea sticlei si de tipul ei  :smoke
Cam atat la o prima vedere, dupa parerea mea!

Multa bafta!, sigur o sa iasa ceva natural daca iti dai interesul, conditii sa indeplineasca asta sunt!

5

Re: Acvariu piranha

BUCURESTEAN A scris:

Cateva observatii critice:
1. substratul e prea negru, din cauza ca e negru trebuie gandit un scop pentru atata negru; scop pe care nici nu ti l-ai propus si nici nu l-ai atins. Vorbim estetic, ca probabil tu l-ai ales in functie de criterii altele decat coloristice, fiind bun la absorbit amoniacul sau mai stiu eu ce. Un scop ar putea fi un joc de alb si negru. Sau numai plante rosii, pentru ca verde si negru nu se compara ca impact cu negru si rosu. Un scop perfect ar fi niste broaste africane (sunt unele ca de balta, micutze si albinotice) care sa stea pe substratul acela mai tot timpul. Toata lumea o sa zica ca sunt de plastic si le-ai pus la mishto. Eu asta vroiam sa fac la un moment dat dar n-am gasit nisip negru big_smile
2. Privit de la 2 metri acvariul pare bine decorat, dar in prim-planuri e o amestecatura de plante care nu rimeaza una cu alta de niciun fel. Depinde acum de la ce distanta il privesti. Dar daca vrei sa schimbi asezarea plantelor, incearca sa nu le pui aleatoriu, ci, la fel ca mai sus, gaseste un scop; o carare strajuita de doua plante ca doi palmieri.....sau un gazon care sa predomine iar plantele mari sa fie rarite, sa apara grupate pe specii din loc in loc.
3. pietrele alea rotunde albe sunt lipsite de personalitate. Nu sunt nici muntzi, nici margaritare risipite pe "catifeaua" neagra. Schimba-le! Cauta niste quartz rosu sau altceva care sa inspire forma unei stancii care sa reprezinte si centrul de interes al acvariului. Exista prin magazinele de decoratiuni trandafiri impregnati in glicerina care rezista 5 ani. Ia un trandafir foarte mic si pune-l intr-o eprubeta si scufunda eprubeta partial in nisip, sa para o sticla cu mesaj scufundata pe fundul marii. Sugerez, asadar, sa-l faci mai artificial, pentru ca natural oricum nu ti-a iesit.

   Cu parere de rau, observatiile/comentariile tale sunt mai degraba utile in cadrul unui site/forum de decoratiuni interioare. Unul din scopurile acvaristicii este sa reproduca la scara miniaturala ecosisteme naturale. Principiile estetice, asocierea culorilor si alte repere preluate din desing-ul ambiental, se situeaza pe loc secundar.
   P.S. Sugestia cu trandafirul a pus capac restului comentariilor lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

6

Re: Acvariu piranha

BUCURESTEAN A scris:

Cateva observatii critice:
1. substratul e prea negru.
2. Privit de la 2 metri acvariul pare bine decorat, dar in prim-planuri e o amestecatura de plante care nu rimeaza una cu alta de niciun fel.
3. pietrele alea rotunde albe sunt lipsite de personalitate. Nu sunt nici muntzi, nici margaritare risipite pe "catifeaua" neagra. Schimba-le!
Sugerez, asadar, sa-l faci mai artificial, pentru ca natural oricum nu ti-a iesit.

1 . Si eu am 2 acvarii cu substrat "prea negru", te invit cand doresti sa le vezi , parerea mea e ca arata destul de bine si fara broaste africane sau alte lighioane.
2 . Tocmai asta e ideea , in natura nu e nimic perfect , care sa fie pus in boloboc. Asta incercam sa facem nu ? Sa imitam natura in cativa litri de apa.
3 . Fiecare cu gusturile si alegerile lui , nu-i poti spune omului ca nu e bine doar ca nu-ti place tie ...
Dupa parerea mea , arata bine tinand cont ca e la inceput , are timp sa-l bibileasca, sa-l aranjeze .
Artificial in nici un caz nu este si nici nu lasa impresia(cel putin mie). Incearca sa fii mai putin acid si daca ai pareri de trandafiri bagati in sticla si aruncata in acvariu chiar ar fi dragut sa le pastrezi pentru tine ...
Bucurestean sunt tare curios sa vad si eu acvariul (acvariile) tau , daca ai postat si tu chiar te rog sa-mi dai si mie linkul (intr-un PM) sunt curios ce minunatie de acvariu detii.

Doua culori ce le ador

Re: Acvariu piranha

BUCURESTEAN A scris:

Exista prin magazinele de decoratiuni trandafiri impregnati in glicerina care rezista 5 ani. Ia un trandafir foarte mic si pune-l intr-o eprubeta si scufunda eprubeta partial in nisip, sa para o sticla cu mesaj scufundata pe fundul marii. Sugerez, asadar, sa-l faci mai artificial, pentru ca natural oricum nu ti-a iesit.

Doamne, iti multumesc, de mult nu am mai ras atat! Deci quarz rosu si trandafiri . . . e si asta o chestie... Ma bucur totusi de interesul aratat!

8

Re: Acvariu piranha

mirceajifcu A scris:
BUCURESTEAN A scris:

Exista prin magazinele de decoratiuni trandafiri impregnati in glicerina care rezista 5 ani. Ia un trandafir foarte mic si pune-l intr-o eprubeta si scufunda eprubeta partial in nisip, sa para o sticla cu mesaj scufundata pe fundul marii. Sugerez, asadar, sa-l faci mai artificial, pentru ca natural oricum nu ti-a iesit.

Doamne, iti multumesc, de mult nu am mai ras atat! Deci quarz rosu si trandafiri . . . e si asta o chestie... Ma bucur totusi de interesul aratat!

Mircea, mi-ai devenit drag pentru ca nu te angrenezi intr-o disputa cu colegul! lol  :kiss

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Acvariu piranha

Bogdi, ai dreptate cu pietrele rotunde, dar nu stiu de ce dracu par albe in poze ca sunt oarecum maronii ele... si am desfacut punga deasupra acvariului si cum au picat asa le-am lasat  lol . Plantele vor suferi modificari , sunt doar set pentru ciclare  al acvariului, 100 de plante la 20 euro. Am cumparat din Romania o creanga enorma care ca masca sper eu in stanga fliperul, incalzitorul si tuburile filtrului.
Noii locatari ai acvariului sunt comandati pentru luna august, cand sper sa fie deja ciclat acvariul, si anume 10 piranha red belly si o ceata de neoni printre ei.
Pietrisul alb de sub a fost spalat, fiert si pus si apoi am pus cel cu granulatie mica negru, in speranta ca il va acoperi, dar cand am plantat ... a iesit ce a iesit, iar pietris cu granulatie mare negru nu am gasit prin preajma, si sa platesc de pe internet la cateva zeci de kile de pietris transportul iasa din discutie. Piranha se stie ca sunt agitati cand servesc . . . masa si daca puneam doar pietris negru mic scoteau plantele din radacini fara sa discute, asa am speranta ca pietrisul de 5 - 6 mm de pe fund le va oferi un sprijin, iar pietrele rotunde le-am gandit rostul , mai tarziu sa le pun pe langa radacinile plantelor dezvoltate sa nu le scoata chiar asa din radacini, ceea ce inseamna ca vor fi acoperite de pietris.

Re: Acvariu piranha

Iar legat de culoarea artificiala a pietrisului negru, cum zicea colegul nostru, e pentru a le oferi o oarecare liniste sufleteasca pestilor, care sunt cam speriosi. Daca luam nisip alb care contrasta cu fundalul negru si capacul si masa, cred ca nu vedeam eu picior de piranha ziua prin acvariu la cum lucea. Asa negrul e si in ton cu cele enumerate si in contrast cu piranha RED belly!

Re: Acvariu piranha

bitanu A scris:

Bine ai venit prinre noi Mircea! lol  lol  lol Sper ca, de data asta ai invatat din greselile incepatorului si o sa rupi gura targului cu un aranjament frumos ( si colorat, numai rosu sa nu fie  :stupid ), demn de un premiu. Mai lasa ,,cetuitul,, si ocupa-te cum trebuie de acvariu. Spor la treaba!

PS:Nemtii cum au apa? Scapa si ceva bere prin acvarii?  lol  lol  :noroc

Printre voi ma aflu de ceva vreme, si spre bucuria mea, sper incet sa ma aflu printre voi si la nivelul acvariului. Apa, bat-o vina, e ... KH 2 si GH 3 sau invers, e bun macar ca PH imi corespunde. Iar despre blondele lor , fiecare comuna are berarie, deci mi-ar fi tot la fel de lejer sa pun bere in acvariu, ca merge cu carnitza  lol  lol

12 Editat de mirceajifcu (2011-07-07 18:35)

Re: Acvariu piranha

bradraqua A scris:
mirceajifcu A scris:
BUCURESTEAN A scris:

Exista prin magazinele de decoratiuni trandafiri impregnati in glicerina care rezista 5 ani. Ia un trandafir foarte mic si pune-l intr-o eprubeta si scufunda eprubeta partial in nisip, sa para o sticla cu mesaj scufundata pe fundul marii. Sugerez, asadar, sa-l faci mai artificial, pentru ca natural oricum nu ti-a iesit.

Doamne, iti multumesc, de mult nu am mai ras atat! Deci quarz rosu si trandafiri . . . e si asta o chestie... Ma bucur totusi de interesul aratat!

Mircea, mi-ai devenit drag pentru ca nu te angrenezi intr-o disputa cu colegul! lol  :kiss

lol Dl Radu, am invatat de la cei batrani cu experienta de pe forum ca diplomatia isi are si ea rolul ei si a fi radical nu prea aduce nimic bun, decat terfelirea topicului prin stergerea mesajelor. Plus ca il astept pe tipul care mi-a promis ca ma va vizita in Moosbach  lol  lol , si pana atunci stau cuminte si sper sa creasca pestii destul de mari sa ma apere.

Apropo, azi am avut o cearta sad destul de serioasa cu prietena, la aflarea vestii ca va veni un acvariu , sper eu, de 200 * 70 * 60 cand copilasii mei vor creste mari.
PS: Ca tot a dezvaluit colegul micul dvs secret cu "lampa fermecata" cu uv, credeti, luand in considerare specia si modalitatea de hranire, ca ar fi utila asa ceva pe unul din filtre?

13

Re: Acvariu piranha

mirceajifcu A scris:
bradraqua A scris:
mirceajifcu A scris:

Doamne, iti multumesc, de mult nu am mai ras atat! Deci quarz rosu si trandafiri . . . e si asta o chestie... Ma bucur totusi de interesul aratat!

Mircea, mi-ai devenit drag pentru ca nu te angrenezi intr-o disputa cu colegul! lol  :kiss

lol Dl Radu, am invatat de la cei batrani cu experienta de pe forum ca diplomatia isi are si ea rolul ei si a fi radical nu prea aduce nimic bun, decat terfelirea topicului prin stergerea mesajelor. Plus ca il astept pe tipul care mi-a promis ca ma va vizita in Moosbach  lol  lol , si pana atunci stau cuminte si sper sa creasca pestii destul de mari sa ma apere.

Apropo, azi am avut o cearta sad destul de serioasa cu prietena, la aflarea vestii ca va veni un acvariu , sper eu, de 200 * 70 * 60 cand copilasii mei vor creste mari.
PS: Ca tot a dezvaluit colegul micul dvs secret cu "lampa fermecata" cu uv, credeti, luand in considerare specia si modalitatea de hranire, ca ar fi utila asa ceva pe unul din filtre?

Intr-un acvariu plantat, lampa UV trebuie folosita cu discernamint, anihileaza fertilizarea, daca este folosita prea multe ore/zi. Eu o folosesc cite doua ore pe zi (orele 22-24), in zilele urmatoare fertilizarii (nu fertilizez zilnic).
   Intr-un acvariu fara plante, se poate folosi non-stop. Despre rolul razelor UV, nu-ti povestesc, cunosti subiectul.
Mare grija la calibrarea (puterea becului UV), trebuie sa fie pe masura capacitatii acvariului. Sistemul pomenit mai sus il aplic in cazul unei lampi de 36w pentru un acvariu de 525 litri.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Acvariu piranha

Deci mai bine incerc sa mentin conditiile prin schimburi de apa si toate cele recomandate de voi in limitele admise, decat sa o gafez cu o lampa de 18w. As fi interesat, daca poti dezvalui secretul, cu ce fertilizezi? Ma refer la fertilizarea macro si micro, ca daca ma apuc sa cumpar sticlute (care de fapt sunt pipete) de feropol 24 am sa muncesc doar pentru acvarii.

15

Re: Acvariu piranha

mirceajifcu A scris:

Noii locatari ai acvariului sunt comandati pentru luna august, cand sper sa fie deja ciclat acvariul, si anume 10 piranha red belly si o ceata de neoni printre ei.

   Mircea nu baga neoni cu piranha pui smile, neonii si alti pesti mici se baga cu piranha cand cresc, si nu le mai arde sa ii fugareasca, fiind prea mici si neajungandu-le nici pe o masea lol
   Despre acvariu eu zic ca este prea fraged ca sa se poata comenta, sunt sigur ca vei mai aduce modificari la design, si daca nu tu atunci pestii cand vor mai creste :noroc

Re: Acvariu piranha

Mersi de sfat si de prevenirea unui macel. Eu la asta nu m-am gandit sad, ziceam ca fiind mici, sunt mai speriosi si nu ii ataca. Ceilalti pe care i-am avut nu au avut treaba cateva luni cu un caras mult mai mic ca ei si de aia ma gandeam . . .  Cat despre plante si eu ma gandesc ca speciile mai firave gen cabomba vor disparea. Si atunci le schimb cu ce mi-a recomandat Dl Radu si tu. Nu pot baga anubias de exemplu de acum ca . . . daca voi fi iar invadat de alge nu vreau sa ma pun sa o ciopartesc. Si mai ales ca dupa ce aduc radacina un colt va fi eliberat. Oricum primul pas e sa aduc apa la cerinte europene  lol  lol dpdv al nitratilor si nitritilor.

17

Re: Acvariu piranha

mirceajifcu A scris:

Mersi de sfat si de prevenirea unui macel. Eu la asta nu m-am gandit sad, ziceam ca fiind mici, sunt mai speriosi si nu ii ataca. Ceilalti pe care i-am avut nu au avut treaba cateva luni cu un caras mult mai mic ca ei si de aia ma gandeam . . .  Cat despre plante si eu ma gandesc ca speciile mai firave gen cabomba vor disparea. Si atunci le schimb cu ce mi-a recomandat Dl Radu si tu. Nu pot baga anubias de exemplu de acum ca . . . daca voi fi iar invadat de alge nu vreau sa ma pun sa o ciopartesc. Si mai ales ca dupa ce aduc radacina un colt va fi eliberat. Oricum primul pas e sa aduc apa la cerinte europene  lol  lol dpdv al nitratilor si nitritilor.

Esti prea panicos: daca plantele fac alge sau nu fac, daca pirania mananca ceilalti pesti sau nu mananca, daca apa are nitriti sau nu are. Vreau sa iti spun un lucru: APA NU ARE NITRITI. Si stii de unde stiu? Pentru ca ai setat acvariul recent iar cand ai turnat apa in acvariu NO2=NO3=0

Re: Acvariu piranha

BUCURESTEAN A scris:

Esti prea panicos: daca plantele fac alge sau nu fac, daca pirania mananca ceilalti pesti sau nu mananca, daca apa are nitriti sau nu are. Vreau sa iti spun un lucru: APA NU ARE NITRITI. Si stii de unde stiu? Pentru ca ai setat acvariul recent iar cand ai turnat apa in acvariu NO2=NO3=0

M-a spart. E a doua pe ziua de azi. Dar daca bag niste discusi impaiati cum ziceai tu, oare ii ataca piranha? Sau scot trandafirii din eprubete si se dau la ei?

PS: Eu nu prea am experienta in domeniul asta, cowboy fiind, de aceea te intreb, zici ca ar fi bine sa aduc saptamana asta toti cei 10 piranha de 100 si ceva de euro si sa ii bag direct? Avand in vedere ca apa de la robinet e curata, testata de mine fara no2 si putin no3 si au trecut 24 de ore de la startare, si clorul din apa s-a dus!?

Re: Acvariu piranha

Ancistrus A scris:

   Mircea nu baga neoni cu piranha pui smile, neonii si alti pesti mici se baga cu piranha cand cresc, si nu le mai arde sa ii fugareasca, fiind prea mici si neajungandu-le nici pe o masea lol
   Despre acvariu eu zic ca este prea fraged ca sa se poata comenta, sunt sigur ca vei mai aduce modificari la design, si daca nu tu atunci pestii cand vor mai creste :noroc

Cristi, te rog nu ma mai speria aiurea, mai ales cand nu stii despre ce vorbesti, si anume despre acvaristica! Daca ai de gand sa faci misto, fa in alta parte! Tu tot imi zici ca daca nu ciclez acvariul imi mor pestii, apar alge etc si uite ca alti useri cu experienta ca si bucuresteanul imi zic total altceva. Cum sa manance piranha alti pesti, daca sunt mici si nu au dinti?

20 Editat de Ancistrus (2011-07-08 02:42)

Re: Acvariu piranha

Unii sunt invatati sa mearga la peste cu mamaliga sau rame, altii cu flori... eu la viata mea am fost doar cu bani, mi s-a parut mai OK asa lol, cat despre piranha, s-ar putea sa nu se dea la neoane... ca pe neoni saracii ii zboara de nu se vad :pp