Subiect: salutare lume din partea unui incepator

as vrea sa va prezint acvariul meu sper sa imi dati si mie niste sfaturi bune

Re: salutare lume din partea unui incepator

cam astia sunt pestisorii mei astept sfaturi  :hug  :hug  :bf  :bf  :bf  :acv  :acv  :acv  :acv  :crap  :crap  :crap  :of  :of

Re: salutare lume din partea unui incepator

Pune nisip natural, quartz, ce este cu nisipul ala? Zici ca este comoara lui Simbad big_smile, si plantele naturale nu-ti plac?

Re: salutare lume din partea unui incepator

poi nu gasesc plante naturale ca as pune dar spunemi tu de unde sa iau

Re: salutare lume din partea unui incepator

ar trebui sa plec la buc pt o mana de plante si e cam mult de mers :pls normal ca as pune ca am si benefici daca pun plante

6 Editat de d4nu7z (2011-07-08 00:03)

Re: salutare lume din partea unui incepator

alextamas A scris:

cam astia sunt pestisorii mei astept sfaturi

1 . Scoate bomboanele alea din acvariu (parca ai avea boni bon sau cip cirip)
2 . Pune pietris normal sau negru
3 . Pune un colant in spatele acvariului (negru,albastru)
4. Pune niste plante naturale .

Daca gresesc, rog batranii acvaristicii sa ma contrazica  big_smile

Doua culori ce le ador

7 Editat de Ancistrus (2011-07-08 00:09)

Re: salutare lume din partea unui incepator

alextamas A scris:

poi nu gasesc plante naturale ca as pune dar spunemi tu de unde sa iau

   Ma crezi ca nu stiu cum este aranjat orasul Targoviste? Ca ti-as spune de la ce pet-shop sa iei. Dar nisip nu gasesti pe la tine pe acolo? Chiar asa de amarat este orasul asta de nu poti gasi niste nisip si cateva plante pentru acvariu?

LE: Pestii de unde i-ai luat? :omfg

8

Re: salutare lume din partea unui incepator

Sunt persoane , aici pe forum care trimit plante , pesti sau melci si in alte localitati .
Cauta la Vanzari sau vorbeste chiar cu acvariidevis .

Doua culori ce le ador

9

Re: salutare lume din partea unui incepator

salut,

poti cumpara plante de la goldman la un pretz foarte bun!
:sok  RECOMAND!:D

10 Editat de BUCURESTEAN (2011-07-08 01:45)

Re: salutare lume din partea unui incepator

Lasa "bomboanele" alea asa. Ceea ce trebuie sa imbunatesti e numarul de pesti. adica decor minimalist inteleg, e perfect (si nu glumesc), dar si fauna minimalista....e prea mult, scuzati-mi oximoronul! Sunt prea multe minimalisme la un loc, asta vreau sa zic wink

Re: salutare lume din partea unui incepator

Uimitoare margelele de pe fund:X! Nu vreau sa repet si eu ce au zis toti pana acum, doar cateva mici ponturi sa te ajut eventual:
1. Poate ai prin ograda vre-un spray de masina albastru sau negru, dai bataie si vopeste geamul din spate, nu da banii pe colant aiurea plin de plante sau io mai stiu ce porcarii ca nu se mai vad plantele tale ... viitoare din acvariu.
2. Trebuie sa golesti acvariul, sa pui un substrat fertilizant si apoi pietris peste si de abia atunci incepi cu plante, pe care le vei alege din randul celor simple, care sa nu iti moara avand in vedere conditiile pe care le oferi.
3. Da niste indicatii legate de filtrare, lumina etc.
4. Ascunde termometrul ala pe partea laterala undeva pe la mijloc, (ca sa nu stii doar temperatura apei la suprafata care de obicei este mai calda), ca nu el e atractia in acvariu.
5. Pune mana si citeste, presupunand dupa cum arata ca nu ai ciclat acvariul, ciclul azotului.
Spor la treaba

12

Re: salutare lume din partea unui incepator

totul e facut la acvariu doar sa ii pun plante am fertilizant si nisip  dar nam plante cand gasesc va anunt;)

Re: salutare lume din partea unui incepator

Ceva noutati?  :acv

14

Re: salutare lume din partea unui incepator

deocamdatra mai nimic astept vineri niste plantute sa vad si mai vorbim dupaia