Subiect: Bolile scalarilor

Sunt noua pe aici prin imensul vostru acvariu si am o mare problema..intr-un acvariu de 130 de litri am 4 xifo,1molie,2carasi albi cu palarie si 4 portocalii,2 gurami,1 pentius tetrazona,5 sanitari si un scalar ca restul au murit.I-am primit pe toti de cand erau pui asa ca nu am avut probleme  cu bataile..(i-am urmarit foarte indeaproape)Mi-am dotat acvariul cu tot ce trebuie..un filtru destul de performant si mare,termometru,incalzitor cu termostat.le-am mentinut temperatura undeva la 25 de grade pana acum o sapt cand am ridicat-o undeva la 30 de grade dupa ce am citit tot felul de chestii pe net despre tratament termic dar la temperatura asta toti pestii inoata pe fundul apei..
Acum problema..am un scalar bolnav..pe aripioara de sus acum o luna i-a aparut o bubitza ca un neg care cu timpul s-a rupt sau a disparut pot zice si a ramas carne cruda..are si o gaurica in aripioara care este perfecta(ca si cum ar fi facuta cu un ac mai gros)pestele este foarte suparat si sta ascuns dupa filtru si tot la suprafata..Nu le-am dat niciodata hrana vie.Ceilalti sunt ok deocamdata doar ca sapt asta mi-a murit unul care parea inainte cu o zi perfect sanatos.(pentius tetrazona)Le-am facut tratament cu Parakil  apoi le-am scos aproape jumate din apa si am inlocuit-o dar degeaba.Ma puteti ajuta ca sunt disperata....vreau sa-l salvez!!!!

2

Re: Bolile scalarilor

Poti sa te uiti mai bine pe sticluta cu care le-ai facut tratament? Ma indoiesc ca este parakill, acesta este un antiparazitar extern pentru caini si pisici.

Re: Bolile scalarilor

sunt sigura ca asa ii spune..l-am luat de la magazinul de pesti ..este o solutie albastra si scrie ca e dezinfectant
e ca si verdele de malachit

Re: Bolile scalarilor

Exista si Parakill pentru acvaristica (vezi poza):
Parakill: Eficient contra grisului şi a parazitelor. Cantitate 10ml, efectiv la 50 l de apă.
   Ioana ar fi de mare ajutor daca ai pune macar o poza cu scalarul bolnav. Eventual cateva detalii despre filtru (capacitate si ce mai scrie pe el smile), cum si cat de des hranesti pestii, cum si cat de des schimbi apa, si ce cantitate de apa.

5

Re: Bolile scalarilor

Multumesc frumos, chiar nu aveam idee de existenta acestui produs.

6 Editat de Ancistrus (2011-07-13 19:19)

Re: Bolile scalarilor

Ioana Oltean A scris:

este o solutie albastra si scrie ca e dezinfectant

   Cred ca este albastru de metil, dar sub alta denumire neutral

Re: Bolile scalarilor

ok...am acvariu de 130 de litri..schimb apa la 2 sapt scot cate 40 de litri si o inlocuiesc..locuiesc la tara si am bazin cu apa de ploaie ceea ce mi se pare mai ok decat apa de la robinet..filtrul este unul lung de 20 de cm cu 3 bureti..apa este limpede mereu..filtreaza 900 litri pe ora..incalzitor cu termostat..pestii in hranescdimineata si seara cu hrana uscata..niciodata nu le-am dat hrana vie

Re: Bolile scalarilor

acela este doar ca avea alt amblaj..trimit poza

Re: Bolile scalarilor

Conform pozelor puse de tine, este o infectie bacteriana. Cumpara ceva dedicat gen Sera Baktopur sau JBL Furanol, si faci tratamentul conform idicatiilor producatorului. Pestii spui ca ii hranesti cu mancare uscata... ce inseamna asta?

PS: Alte detalii despre filtru nu mai cunosti? Este facut de cineva, sau cumparat de la magazin? Cum cureti buretii? Stii ce insemna ciclare?

Re: Bolile scalarilor

Buretii ii curat cu apa rece de la robinet..filtrul este cumparat din magazin..atasez o imgine cu el..am cumparat acvariul echipat cu totce trebuie in el..hrana uscata inseamna hranadin cutii cumparata din magazin..spirulina ..ceva vitamine sub forma de fulgi ..cam ce-mi recomanda pt speciile mele de pesti..

Re: Bolile scalarilor

stiu ce inseamna ciclare doar ca la mine a fost alta situatie..am primit pestii cadou si nu aveam acvariu asa ca l-am facut in graba si am lasat doar o zi apa in el..mentionez ca staula tara si in acvariul meu introduc apa de ploaie pt ca cea din fantana este foarte calcaroasa..nu este retea de apa potabila iar acvariul il am de un an nu doar de acum si totul a fost ok pana mi-au murit scalarii....

Re: Bolile scalarilor

Am uitat sa mentionez ca toata mancarea o cumpar de la firma Sera care produce si medicamentul care mi l-ai indicat tu

13 Editat de Ancistrus (2011-07-13 21:25)

Re: Bolile scalarilor

Filtrul tau este un Boyu sp-1000III, cu o pompa de 300 litri/h, adica un filtru foarte mic pentru un acvariu de 130 litri de apa.

Ioana Oltean A scris:

Buretii ii curat cu apa rece de la robinet.

Buretii din filtru nu se spala in apa de la robinet, pentru ca omori bacteriile benefice acvariului, bacterii care apar si se dezvolta in nisip si elementele din filtru (bureti in cazul tau). Deci buretii trebuie spalati in apa care o scoti la schimb din acvariu, si nu ii speli foarte bine, doar ii apesi de cateva ori sub apa ca sa iasa negreala din ei.
   Exista pesti de acvariu si pentru apa ta din fantana, ciclidele africane, doar ca iti trebuie un acvariu mult mai mare pentru ele.
   Ca sa eviti pe viitor situatii de genul asta, iti recomand sa citesti articolul de aici http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/ … apa-dulce/, si neaparat sa te hotarasti in privinta pestilor care ii vei tine, pentru ca scalarii nu au ce cauta in acelasi acvariu cu carasii... sunt pesti de ape si cerinte diferite. Fraza de mai jos nu ti-a dat deloc de gandit? Cum ca este ceva in neregula in acvariul tau?

Ioana Oltean A scris:

intr-un acvariu de 130 de litri am 4 xifo,1molie,2carasi albi cu palarie si 4 portocalii,2 gurami,1 pentius tetrazona,5 sanitari si un scalar ca restul au murit.

Re: Bolile scalarilor

Poi mi-a dat ca tocmai de aceea am scris si am cerut ajutor..m-am exprimat gresit cand am zis ca restul au murit..ma refeream la ceilalti 2 scalari nu la alti pesti..si acei scalari au murit tot ce aceias boala

Re: Bolile scalarilor

Buna Ioana!
Bine ai venit,dar cu parere de rau, am sa te cert si eu putin,vad ca deja ai primit o mica mustrare si pot sa zic, acel acvariu este o bomba cu ceas.
1.suprapopulare,unui singur carasel ii trebuiesc minim 30L;
2.incompatibilitate intre specii;
3.Apa de ploaie este 100%, tinuta pe o perioada de timp mai mare si in ea se dezvolta,potential factori daunatori,mai ales cand este cald afara;
4.Cei 40L ,pe care tu ii schimbi, sunt ffff putini,la ce pesti ai tu acolo.
Am sa dau un exemplu putin exagerat, pentru a intelege , cum se simt ei.
Ex:Tu ai putea sa respiri, intr-o camera insuficient ventilata in care se afla70de persoane? Ceva de genul asta este si acolo!
Te sfatuiesc sa faci ordine acolo si sa mai renunti la ei, chiar daca iti este greu, mai bine asa, decat sa-i vezi cum mor pe rand.
Tare, a-si vrea sa vad si eu o poza cu acel acvariu!
O seara frumoasa!

Re: Bolile scalarilor

Filtrul meu este intr-adevar un Boyu dar filtreaza 900 de litri de apa pe ora conform etichetei..poza atasata era doarca sa vezi ce fel de filtru este nu ce putere are!!

Re: Bolile scalarilor

Ok..stiu ca sunt multi..voi face putina ordine curand..In legatura cu apa..crezi ca e mai buna apa din fantana??Locuiesc la tara si nu este conducta de apa potabila..fiecare de descurca cu fantana din curte..m-am gandit ca este ok sa pun apa din bazin pt ca cea din fantana este destul de calcaroasa...am lasat apa sa se evapore intr-un pahar si arata ca si cand ar fi vopsit in alb..dupa parerea ta care crezi ca ar fi mai buna??astept un raspuns

18

Re: Bolile scalarilor

Ioana Oltean A scris:

Filtrul meu este intr-adevar un Boyu dar filtreaza 900 de litri de apa pe ora conform etichetei..poza atasata era doarca sa vezi ce fel de filtru este nu ce putere are!!

   Deci filtrul tau nici macar nu seamana cu cel din poza? lol Te-am intrebat ce filtru ai ca sa-ti spun daca se potriveste sau nu acvariului, nu ca sa-mi explici cum arata un filtru intern, iar singurul filtru intern Boyu de 950 litri (nu 900) este Boyu FP-28E
http://www.boyu.us/eng/submersible_filter.htm
   Asta pentru ca nu mi-ai spus de la inceput ce scrie pe filtru, si ai mai pus si poza aia cu filtrul cu buretii galbeni big_smile

Re: Bolile scalarilor

Fac poza la eticheta..si trimit sa vezi..inseamna ca minte producatorul..

Re: Bolile scalarilor

Si filtrul meu este intern si exact ca si ala din imagine ca si model..iar ca si putere ti-am trimis poza cu eticheta..900 de litri pe ora..eu zic ca ajunge pt acvariul meu..totusi mai astept pareri