Subiect: cateva intrebari

1) am terminat sticluta de PlantaMin Tetra pe care o utilizam la fiecare schimb de apa. urmeaza sa trec la Ferropol si as vrea sa va intreb daca la urmatorul schimb trebuie sa pun Ferropol pt intreaga apa din acvariu, sau doar pt cantitatea de apa schimbata? de o saptamana am inceput si fertilizarea cu Ferropol 24 si Easy Life Carbo

2) majoritatea plantelor nu arata bine, deoarece am inceput de putin timp aditia de CO2 si fertilizarea lichida. este vorba de cabomba si elodea care au frunzele crescute la distanta mare intre ele si planta nu are aspect stufos. intrebarea este daca plantele isi pot reveni sau trebuie sa le schimb cu alte plante

multumesc

Pescar hoinar

2 Editat de micha (2011-07-19 02:33)

Re: cateva intrebari

feropol 24 se pune zilnic in functie de cantitatea de apa pe care o ai in acvariu indifernt de schimb! easy carbo iti recomand cantitate dubla dacit scrie pe prospect. plantele daca au crescut asa nu cred ca isi vor reveni,in desimea coroanei poate in colorit, vezi si tu incearca. succes! incearca si macro sa vezi diferenta(pps-pro)! feropolul e doar micro.

3

Re: cateva intrebari

LupuMoralist A scris:

1) am terminat sticluta de PlantaMin Tetra pe care o utilizam la fiecare schimb de apa. urmeaza sa trec la Ferropol si as vrea sa va intreb daca la urmatorul schimb trebuie sa pun Ferropol pt intreaga apa din acvariu, sau doar pt cantitatea de apa schimbata? de o saptamana am inceput si fertilizarea cu Ferropol 24 si Easy Life Carbo 2) majoritatea plantelor nu arata bine, deoarece am inceput de putin timp aditia de CO2 si fertilizarea lichida. este vorba de cabomba si elodea care au frunzele crescute la distanta mare intre ele si planta nu are aspect stufos. intrebarea este daca plantele isi pot reveni sau trebuie sa le schimb cu alte plante multumesc

  Ferropol saptaminal (la asta te referi, nu la Ferropol 24, cum a inteles colegul) se dozeaza identic, pentru intreaga cantitate de apa din acvariu.
   Cresterea pe inaltime a plantelor si coroana rara sunt determinate de un spectru al luminii dezechilibrat: radiatile rosu si oranj amplifica cresterea plantei in inaltime, iar cele albastre duc la dezvoltarea/indesirea coroanei (frunzisului). Verifica diagramele spectrelor de culoare ale tuburilor si s-ar putea sa descoperi prea mult rosu si oranj! O alta cauza ar putea fi lumina prea slaba, plantele tind sa ajunga spre sursa si se dezvolta mai mult pe inaltime, pina in momentul in care ajung aproape de lumina.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: cateva intrebari

buna dimineata. am uitat sa specific ca am crescut iluminarea de doua saptamani de la 2*18W T8 (36W) la 2*18W T8+2*24W T5 (84W). cresterea o fac gradual, de la 4 ore in prima saptamana cu crestere de o ora la fiecare saptamana. vreau sa ajung la 4 ore, pauza 2 ore plus inca 4 ore.

Pescar hoinar

5

Re: cateva intrebari

LupuMoralist A scris:

buna dimineata. am uitat sa specific ca am crescut iluminarea de doua saptamani de la 2*18W T8 (36W) la 2*18W T8+2*24W T5 (84W). cresterea o fac gradual, de la 4 ore in prima saptamana cu crestere de o ora la fiecare saptamana. vreau sa ajung la 4 ore, pauza 2 ore plus inca 4 ore.

In cazul asta, care ar fi concluzia...?

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: cateva intrebari

pai, concluzia ar fi ca ar cam trebui sa schimb plantele care arata rau. nu imi doream acest lucru, deoarece probabil au dezvoltat radacini, dar asta e. multumesc pt sugestii

Pescar hoinar

7

Re: cateva intrebari

LupuMoralist A scris:

pai, concluzia ar fi ca ar cam trebui sa schimb plantele care arata rau. nu imi doream acest lucru, deoarece probabil au dezvoltat radacini, dar asta e. multumesc pt sugestii

   Ma uit in globul meu de sticla lol  si ce vad...: schimbi plantele, pui unele superbe (alti bani) si in ascurt timp vor arata ca cele vechi. Nu crezi ca trebuie sa lucrezi la cauza, nu la efect?

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

8 Editat de LupuMoralist (2011-07-19 17:17)

Re: cateva intrebari

am lucrat din greu la cauza si premisele existente ma incurajeaza sa fac acest lucru. am sistem de injectie CO2 ProFlora de la JBL, zilnic 3 ml de Easy Life Carbo si 3 picaturi de Ferropol 24, lumina 84W si urmeaza sa trec la fertilizare macro de la Ferropol la urmatorul schimb de apa. filtru extern EHEIM 2222. eu sunt optimist  big_smile
cu parametrii apei sunt in regula, urmeaza sa refac toate testele in cateva zile (mi-am cumparat testere, nu mai merg la institut) si in functie de rezultate, mai ajustam.

Pescar hoinar

9

Re: cateva intrebari

LupuMoralist A scris:

am lucrat din greu la cauza si premisele existente ma incurajeaza sa fac acest lucru. am sistem de injectie CO2 ProFlora de la JBL, zilnic 3 ml de Easy Life Carbo si 3 picaturi de Ferropol 24, lumina 84W si urmeaza sa trec la fertilizare macro de la Ferropol la urmatorul schimb de apa. filtru extern EHEIM 2222. eu sunt optimist  big_smile
cu parametrii apei sunt in regula, urmeaza sa refac toate testele in cateva zile (mi-am cumparat testere, nu mai merg la institut) si in functie de rezultate, mai ajustam.

   Doamne ajuta!!!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

10

Re: cateva intrebari

bitanu A scris:

De ce mai bagi Easy Life Carbo, cand ai instalatie CO2?

   Eu stiam ca Easy Carbo este un carbon organic+algicid, deci cred ca merge foarte bine impreuna cu CO2 de instalatie.
http://www.easylife.nl/index.php?option … mp;lang=en
"Usable with or without CO2 addition"

Re: cateva intrebari

la prima intrebare a avut amabilitatea ancistrus sa iti raspunda, deci nu mai comentez.

la intrebarea 2: scrie asa in prospect: o picatura la 50l de apa de acvariu, sau 2 picaturi la 50l pentru plante care cresc relativ repede, in cazul iluminarii puternice si a plantelor rosii (ceea ce e si cazul meu). am cam 110l net, asa ca am optat pt 3 picaturi. crezi ca ar trebui sa pun mai mult?

intrebarea 3: aici am gresit. multumesc pt atentionare

Pescar hoinar