Subiect: Acvariu ciclide/discusi - help me!

Salutare....

     Sunt foarte fericit ca am reusit sa imi dau vechiul acvariu de 80 l iar acu as vrea sa ma implic intr-un nou proiect - vreau sa fac un  acvariu homemade cu dim. 90 x 40 x 30 h , cu background 3d din polistiren extrudat si ciment. Dar, nu stiu cu ce sa il populez, am de ales intre Discusi si Ciclide. Voi ce-mi recomandati avand in vedere ca nu vreau ceva f f pretentios de crescut. Astept pareri si detalii despre ambele specii. Va multumesc anticipat !!

Re: Acvariu ciclide/discusi - help me!

Amice ce vrei tu sa faci e genocid pt ambele specii! Pentru ambele specii trebuiesc acvarii de peste 200 L minim.

Bun venit in Romania! Dati-va ceasul cu 100 de ani inapoi!

Re: Acvariu ciclide/discusi - help me!

Amice si daca iau 3 discusi ?

Re: Acvariu ciclide/discusi - help me!

La ambele specii iti trebuie Lungimea si Latimea cat mai mari.
Nimeni nu te invata de rau.

5

Re: Acvariu ciclide/discusi - help me!

cristake2308 A scris:

Amice si daca iau 3 discusi ?

   1. Nu ai precizat ce fel de ciclide, ar fi alternativa la Discusi. Banuiesc ca stii de existenta mai multor grupe!
   2. Sfatul meu este sa citesti cit poti de mult despre ambele specii, in felul asta nu vei mai fi surprins de sfaturile colegilor (gogosanuc), vei invata ce ai nevoie si nu vei prelungi inutil acest topic.
   3. Citeste si despre ciclidele sud-americane si vest-africane "dwarf", poate iti vine vreo idee...!
   4. Cind pui o intrebare de genul careia ai pus tu, pregateste-te sa primesti si raspunsuri oarecum "intzepate", reactia celor care-ti raspund este fireasca, colegii sunt surprinsi de vasta ta incultura in domeniul acvaristicii si multi nu se pot stapini. Abtine-te sa raspunzi in aceeasi maniera si limiteaza-te la a invata!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Acvariu ciclide/discusi - help me!

cristake2308 A scris:

vreau sa fac un  acvariu homemade cu dim. 90 x 40 x 30 h , cu background 3d din polistiren extrudat si ciment. Dar, nu stiu cu ce sa il populez, am de ales intre Discusi si Ciclide. Voi ce-mi recomandati avand in vedere ca nu vreau ceva f f pretentios de crescut. Astept pareri si detalii despre ambele specii.

   Salut, in primul rand Cichlidae este o familie foarte mare de pesti, familie raspandita pe 3 continente (Africa, America si Asia), si nu o specie, familie din care face parte si discusul, si ciclidele africane, ciclide care se preteaza intr-un acvariu cu background din polistiren + ciment, background care are tendinta in timp de a ridica duritatea apei. Deci daca nici macar nu stii ca "Ciclide" este o familie si nu o specie... intr-adevar ar fi bine sa te mai informezi despre pasiunea asta (acvaristica), mai ales ca vad ca te intereseaza deja sa achizionezi discus :omfg

7

Re: Acvariu ciclide/discusi - help me!

La cotele 90X40X30 o sa ai un volum brut de 108L.
Eu la acvariul de 180L(100X45X40) am folosit un fundal facut din polistiren si mi-a furat vreo 20 si  ceva de litri,asa ca mai gandeste-te.

Re: Acvariu ciclide/discusi - help me!

In primul rand as vrea sa multumesc tutror pentru sfaturi, apreciez  wink  . In al doilea rand am tot incercat sa caut pe google mai multe detalii despre aceasta "familie" si nu prea am gasit mare lucru, de aceea am apelat la voi si la cunostintele voastre.
Dupa spusele lui @Ancistrus voi renunta la background-ul 3D in locul unui autocolant albastru lipit evident pe exteriorul acvariului....Ce ziceti, e mai ok??
In legatura cu acvariul, am gasit sa cumpar unul cu dimensiunile 90 x 41 x 40 ceea ce inseamna aprox 136l cu 3 cm sub marginea superioara. Deci sa zicem ca 3 discusi ar fi ok, ei avand nevoie de 50l/discus(din ce am gasit eu) .

Astept in continuare pareri/opinii/informatii din partea voastra si scuze daca am fost rautacios !  ^:)^

9

Re: Acvariu ciclide/discusi - help me!

1. 50x3 > 136

2. din cei "aprox 136l cu 3 cm sub marginea superioara" mai pierzi litri buni in momentul in care pui substratul (nisip,pietris).

Parerea mea , incearca sa te orientezi spre altceva.

10

Re: Acvariu ciclide/discusi - help me!

cristake2308 A scris:

In primul rand as vrea sa multumesc tutror pentru sfaturi, apreciez  wink  . In al doilea rand am tot incercat sa caut pe google mai multe detalii despre aceasta "familie" si nu prea am gasit mare lucru, de aceea am apelat la voi si la cunostintele voastre.
Dupa spusele lui @Ancistrus voi renunta la background-ul 3D in locul unui autocolant albastru lipit evident pe exteriorul acvariului....Ce ziceti, e mai ok??
In legatura cu acvariul, am gasit sa cumpar unul cu dimensiunile 90 x 41 x 40 ceea ce inseamna aprox 136l cu 3 cm sub marginea superioara. Deci sa zicem ca 3 discusi ar fi ok, ei avand nevoie de 50l/discus(din ce am gasit eu) .

Astept in continuare pareri/opinii/informatii din partea voastra si scuze daca am fost rautacios !  ^:)^

Esti a doua persoana, la interval de citeva zile, care se plinge ca nu gaseste informatii despre ciclide, mi se pare aberant! Incearca sa tastezi in Google "american cichlids" sau "african cichlids", astept sa-mi spui ce rezultate obtii.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

11

Re: Acvariu ciclide/discusi - help me!

cristake2308 A scris:

Deci sa zicem ca 3 discusi ar fi ok, ei avand nevoie de 50l/discus(din ce am gasit eu) .

   Daca ii cumperi mici (6-7 cm) discusii trebuie sa fie in grup de 8-10 indivizi, chiar daca sunt ciclide sunt pesti de grup, si se simt bine asa. Daca ii cumperi mari (15-18 cm), poti tine si 3-4 exemplare intr-un acvariu de 200 litri.

12

Re: Acvariu ciclide/discusi - help me!

Sunt zeci de specii de pesti, care se pot creste in conditii excelente, intr-un bazin de 136 litri, de ce aceasta fixatie pentru Discus? Contrar calculului aritmetic favorabil (cantitate apa/peste), in acest bazin nu au ce cauta acesti pesti. Singurul motiv pentru care ar putea fi invers, ar fi "orgoliul" de a avea Discus cu orice pret, iar acvariul aflat in casa, ar avea simplu rol decorativ, situatie care ar contrazice necesitatea prezentei titularului, pe un forum cu specific acvaristic, in locul unuia de decoratiuni interioare!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

13

Re: Acvariu ciclide/discusi - help me!

bradraqua A scris:

Sunt zeci de specii de pesti, care se pot creste in conditii excelente, intr-un bazin de 136 litri, de ce aceasta fixatie pentru Discus? Contrar calculului aritmetic favorabil (cantitate apa/peste), in acest bazin nu au ce cauta acesti pesti. Singurul motiv pentru care ar putea fi invers, ar fi "orgoliul" de a avea Discus cu orice pret, iar acvariul aflat in casa, ar avea simplu rol decorativ, situatie care ar contrazice necesitatea prezentei titularului, pe un forum cu specific acvaristic, in locul unuia de decoratiuni interioare!

   Prima faza a orgoliului este discusul, a doua faza este piranha... nu neaparat in ordinea asta smile

14 Editat de gogosanuc (2011-07-21 12:12)

Re: Acvariu ciclide/discusi - help me!

Colegu hai sa fiu mai explicit putin.In afara de faptul ca pentru discusi iti trebuie dupa cum au spus si colegii mai sus spatiu , trebuie sa iei in calcul si  modul de hranire al lor.Daca vrei ca pestii tai sa creasca mari si frumosi asa cum i-ai vazut la alti  acvaristi si te-au incantat , pai le trebuie cam 5-6 mese pe zi.
Curatenie zilnic , deci o atentie deosebita.
Daca tot ai aceasta fixatie pe discusi bata tati un acvariu 100x50x50 si esti ok ca si spatiu.
Apoi filtrare  un jbl e 1500 sau un fluval 405 cu minim 3 L sera siporax in el si am rezolvat si partea de filtrare.
Deci ca si concluzie : daca ai timp liber foarte mult si bani pe masura pretentiilor acvaristice (evident si buna vointa sa citesti si sa stii ce ai de facut) nu pot sa iti urez decat spor la treaba.

Bun venit in Romania! Dati-va ceasul cu 100 de ani inapoi!