1

Subiect: Callistus bolnav

Salut.


Am in mod evident o problema cu un peste.

Am mutat recent (de aproximativ o luna) toti pestii intr-un acvariu de 130 de litri, din care schimb cam 30 de litri saptamanal, uneori mai mult. Schimb cam 20 si adaug cam 10 pentru a compensa evaporarea.
E acvariu plantat, momentan dotat cu doua filtre pt acvarii de maxim 80 de litri, ca sa faca fata in 130 de litri. Aceasta situatie este temporara.

Voi atasa poze cu noul setup dar nu am inca o forma finala si nu imi place cum arata.

Am in el 6 cory panda, 11 neoni, 4 tetra rainbow si 6 callistus. Si mai multi pomaceea mici.

Cativa pui de platty care stau la mine pana cand mai cresc putin (sa fie 10 pui sub un cm) si 4 molly care la fel sunt gazduiti temporar pana vor pleca la altcineva. Viviparii sunt practic ultimii, cei pe care nu am reusit sa ii prind/dau din cei pe care i-am tot avut.


Unul dintre calistusi a iesit azi dimineata la interval cu o serie de probleme:

Undeva pe cap deasupra ochilor are un fel de gaura neregulata, de culoare albicioasa, de parca ar fi muscat cineva din el.
Ii lipseste o aripioara laterala, si cativa dintre solzi par zburliti.

Pare nelinistit si posomorat.


Ieri am rearanjat plantele in acvariu dar nu am observat nimic ciudat. Alaltaieri insa, la schimbul de apa sotul meu spune ca toti erau ok. Nici eu nu am observat nimic ciudat.


Ajutor, va rog?

2

Re: Callistus bolnav

o solutie mai ieftina este: izoleaza-l si pune verde de malachit (conf instructiunilor )mai putin de 50%sanse
solutia scumpa este aquafuran pentru izolare  si fishtamin pentru intreg acvariu .... 70-90%sanse

Diplomatie este sa te gandesti de 2 ori inainte de a nu spune nimic

Re: Callistus bolnav

Buna!
daca ai pune si poza, ar fi super!

4

Re: Callistus bolnav

Cam asa arata piticul meu.

Are cineva idee ce este?

Am cumparat Baktopur si Mycopur. Pentru eventualitatea in care e bacterie sau ciuperca.

Momentan face baie in verde de malachit.

Pe care varianta merg?

Re: Callistus bolnav

Buna!
mergi cu Baktopur.

6 Editat de eliana (2011-07-25 02:28)

Re: Callistus bolnav

Buna,

Multumesc frumos! Nu am mai avut rabdare, si dupa ce am studiat toata ziua pesti cu ciuperci, am decis ca nu poate fi asa ceva la mine. Nu arata a ciuperca.

E in tratament cu baktopur, prima zi. Sa vedem cum se manifesta.

Aveti idee despre ce poate fi vorba?

7

Re: Callistus bolnav

Nimeni?


As vrea o identificare, sau o confirmare pt cele de mai sus. Daca se poate. smile

8 Editat de eliana (2011-07-25 21:31)

Re: Callistus bolnav

Am inceput tratamentul cu baktopur, aseara. Dupa specificatii.


Am ajuns azi acasa de la serviciu, si bietul pestisor nu mai are decat codita. Toate aripioarele lui au disparut, si au ramas in loc niste cioturi ciufulite.


Nici voalul de sub el nu mai e. Nimic!

9

Re: Callistus bolnav

Fishuc a murit, dupa terminarea tratamentului cu backopur.  sad