1

Subiect: inmultire scalari

buna am un agvariu in care am 4 scalari si mi-au depus icre de mai multe ori pana acum si nu stiu care dintre ei depun ,, cum imi dau seama si cum pot sa le salvez pt ca nu sunt numai scalari in agvariu sunt mai multe specii de  pesti . vamultumesc:)

2

Re: inmultire scalari

angi A scris:

buna am un agvariu in care am 4 scalari si mi-au depus icre de mai multe ori pana acum si nu stiu care dintre ei depun ,, cum imi dau seama si cum pot sa le salvez pt ca nu sunt numai scalari in agvariu sunt mai multe specii de  pesti . vamultumesc:)

   Nu ai reusit niciodata sa-i surprinzi in timpul jocului nuptial, depunind sau ingrijind ponta? Daca nu, este greu sa-ti dai seama si se pare ca petreci putin timp in fata acvariului (nu agvariului) sau ceilalti pesti maninca aproape instantaneu icrele si parintii nu mai au ce ingriji. In rest, citeste pe forum, sunt extrem de multe informatii despre inmultirea scalarilor.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

3 Editat de Ionutdr (2011-07-25 19:03)

Re: inmultire scalari

In primul rand trebuie sa urmaresti comportamentul scalarilor fata de restul de pestilor din acvariul comun,in mod normal la scalari se formeaza o pereche care sta mai retrasa,langa o frunza de echinodorus sau ceva si care ii ataca pe ceilalti protejand locul. Inainte de depunere masculul curata locul (daca acvariul nu are plante cu frunze mari ii poti atasa tu o bucata de plastic sau ceva,exemplu in fotografie ) ,iar femela (aici iti poti da seama si cine depune) isi scoate catva milimetri un cordon/mat prin care depune icrele. Femela depune icrele iar apoi masculul trece peste ele si le fecundeaza. Dupa ce ii separi si formezi o pereche si iti depun ai sa intampini alte probleme pana atunci iti urez mult spor la inmultire smile

4

Re: inmultire scalari

Uitate sa vezi care sunt pereche (trebuie sa stea bot-in-bot), femela va avea si burta mai umflata (daca are icre) si masculul va curata frunza/filtrul sau unde vor depune. Unii zic ca masculul are fruntea mai bombata (nu stiu cat de adevarat este). Daca ai melci iti vor manca ei icrele noaptea.

5

Re: inmultire scalari

Salut acvaristilor!!.
Am o intrebare, am cautat raspunsuri ,nu am gasit. Asa ca ma fac de ras aici p[e forum.
Am cumparat de curand cativa rasbora, dupa vreo luna de zile am scos plantele din acvariu sa le curat au  alge negre pe ele, Dar am vazut si altceva  pe frunze care nu pare a fi alge dar parca nici oua de rasbora???. Daca aveti vreo poza cu oua de rasbora agatate  pe tulpina sau sb frunza aratatimi si mie. Sa dorm linistita ca nu oi fi curatat frunzele cu tot cu icre de rasbora. :fcry