Subiect: acvariu refacut

Salut.dupa jumatate de am mi-am refacut umpic acvariul si asi vrea sa stiu parerea voastra. acvariul e de 60L, kit hornbach cu filtru eheim, incalzitor jager, iar ca substrat am ades de data asta nisip fin, deoarece pietrisul mi-a facut un fel de alge de care nu mai scapam si care mi-au afectat plantele.ca pesti am 3 sanitari, 2 molly, 3 xipho, 5 razbora , 4zebre si 4neoni.astept parerile voastre.

Re: acvariu refacut

intentionez sa cumpar ceva radacini si ceva plante.astept sugestii

3 Editat de Ancistrus (2011-07-27 01:56)

Re: acvariu refacut

Salut, parerea mea este ca trebuia sa lasi acvariul sa se cicleze pana sa bagi pestii, iar nisipul fin in general neputand circula apa prin el (ca sa-l oxigeneze) o sa se umple de cianobacterii, iar la plante o sa le putrezeasca radacinile din acelasi motiv... o sa te chinui, asta este parerea mea, trebuia sa intrebi inainte sa faci scamatorii. Succes!

Re: acvariu refacut

l-am lasat la ciclat vreo 5 zile, dupaia am pus pestii

5

Re: acvariu refacut

ovidelu08 A scris:

l-am lasat la ciclat vreo 5 zile, dupaia am pus pestii

   Sint curios, ce consideri tu ca ai invatat, din octombrie anul trecut, de cind esti membru al acestui forum... Daca te deranjeaza intrebarea, ia-o ca pe un sondaj, facut de administratia acestui site.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: acvariu refacut

stiu ca trbuia lasat mai mult la ciclat, dar nu aveam unde sa-mi tin pestii si de aia am grabit procesul de ciclare

7 Editat de Ancistrus (2011-07-30 18:58)

Re: acvariu refacut

Pentru grabirea procesului puteai pastra filtrul sa functioneze in continuare intr-un recipient separat (in apa din acvariul vechi), pastrai si putina apa din acvariul vechi care o amestecai la umplerea acvariului nou, plus ca puteai cumpara si culturi de bacterii gata formate, vandute in mai toate petshopurile: http://www.pepika.ro/produse/21-acvaris … tart-.html

8

Re: acvariu refacut

ca sa mai dregi busuiocul smile scoate anubias-ul (planta din centru stanga) din nisip, ca se sufoca. prinde-o de lemn ceva.

Closing your eyes forces you to look at the darknes inside your head!

Re: acvariu refacut

aha.am sa o scot. ms de ajutor