1

Subiect: Identificare problema

Buna ziua,

de cateva zile am o problema la vreo doi platy pe care ii am in acvariu - mai exact stau la chiar la suprafata apei mai tot timpul - in rest nu au probleme de echilibru, se hranesc normal, daca ma duc spre ei inoata in alta parte insa in scurt timp se intorc la suprafata..
Nu a aparut nici o modificare in acvariu care ar fi putut sa ii contamineze cu ceva. Aerarea e foarte buna, schimburi de apa fac in mod regulat cca 2 saptamani 20% iar pestii nu prezinta nici un semn sau modificare la nivelul corpului.
Am rugamintea daca ma poate ajuta cineva cu un sfat - ce as mai putea face pentru ca nu reusesc sa imi dau seama care este problema..

Multumesc

2 Editat de clau_74 (2011-07-27 14:52)

Re: Identificare problema

Stau in partea de sus - retrasi, in aceias zona ??? uitate mai atent ,o schimbare a pestelui- burta mai unflata , coada , solzi ???  Vino cu mai multe detali , sa poti fi ajutat !!! temperatura in acvariu ??? :fcry

M-am saturat de-atata lasitate in poporul asta !

3 Editat de maphioso (2011-07-27 15:58)

Re: Identificare problema

Salut,
multumesc pentru raspuns - nu, nu stau retrasi grupat ci fiecare independent. In rest dupa cum spuneam nici o schimbare - solzi ok, branhii, aripi, burta la fel, ochii clari..chiar nici o modificare decat cea de comportament. Un alt lucru pe care l'am observat e ca stau la suprafata cateva ore insa, de exempu acum, spre dupa amiaza ai zice ca si'au revenit - inoata normal, sunt foarte activi insa peste o ora doua iar isi schimba comportamentul. Practic au cateva ore in care sunt normali cateva ore cand nu se misca de la suprafata.. Temperatura este 27 grade. Apa foarte bine oxigenata..
E ciudat pentru ca dupa cum spuneam in orele in care se comporta normal se joaca intre ei, se hranesc..se comporta si arata cat se poate de normal..
Multumesc

Re: Identificare problema

In general viviparii sunt pesti de suprafata, dar daca stau mult la suprafata te anunta ei ceva... posibil o acumulare de amoniac... ai umblat recent la filtru? Ce filtru ai? Ai facut tratament pestilor cu medicamente zilele astea?

5

Re: Identificare problema

Salut,

asta am suspectat si eu initial..am facut inca un schimb de 20% apa si am adaugat niste easy balance. Filtrul este unul extern, Eheim ecco pro si l'am curatat acum vreo 2 sapt ultima data insa respectand precautiile pe care le iau de obicei - adica curat jumatate tocmai ptr a nu se decicla acvariul.
Mancare primesc de la hranitor cantitati pe care le termina in cca 1 min o data dimineata o data seara..
Am citit pe forum ca unii recomanda schimburi de 20% zilnic timp de o saptamana - crezi ca ar fi indicat?
Multumesc

6 Editat de Ancistrus (2011-07-27 16:37)

Re: Identificare problema

Cu cat sunt mai dese schimburile de apa cu atat mai bine. Eu zic ca o sa isi mai revina pestii dupa ce se mai reface colonia de bacterii, asta in caz ca au fost afectate. Easy Ballance ala mie personal mi se pare o gaselnita ca sa mai scoata niste bani, si parerea mea este sa nu il mai folosesti si sa faci schimburile normale de apa, schimburi de macar 30-40% saptamanal, cu apa de robinet lasata 48 ore la declorinat, si fara nimic bagat in ea.

7

Re: Identificare problema

Sunt perfect de acord cu easy ballance..insa in momentele in care nu stii ce sa faci... smile Multumesc mult ptr sfat o sa continui cu schimburile si sper sa se amelioreze situatia altfel chiar nu stiu ce as mai putea incerca.